logo

METEOROLOJİ UYARDI; ‘SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR’

kar_yagmurMeteoroloji tarafından yayınlanan hava tahmin raporlarında yurdun yarın Orta Akdeniz üzerinden gelen serin ve yağışlı sistemin etkisine gireceği belirtiliyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürlüğü tarafından yapılan tahminlere göre; Ülkemizin yarın Orta Akdeniz üzerinden gelen serin ve yağışlı sistemin etkisine girmesi bekleniyor. Çarşamba günü ülkemizin batı kesimlerinde başlayacak yağışlı havanın, önümüzdeki hafta başına kadar ülkemizin büyük bir bölümünde etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının, Çarşamba günü Trakya’dan başlayarak, hafta sonuna kadar yağışla birlikte ülkemiz genelinde azalacağı tahmin ediliyor.

Gök gürültülü sağanak yağışların Marmara’yı da etkisine alacağına yer verilen tahminlere göre Çarşamba günü; Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz ile Ankara ve Eskişehir çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor.

Perşembe günü; yağışlı sistemin ülkemizin iç ve batı bölgelerinde (Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı ile Batı Karadeniz’de) etkili olacağı tahmin ediliyor.

23.10.2015 Cuma günü; Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun batısının yağmurlu ve sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor.

Hafta sonunda da ülkemizin büyük bir bölümünde etkili olacak yağışlı sistemin, önümüzdeki hafta başında güney ve doğu kesimlerinde etkisini devam ettireceği tahmin ediliyor.

Yağışlı sistemin, 22.10.2015 Perşembe günü Marmara’nın batısı (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir) ile İstanbul, İzmir, Muğla ve Antalya çevrelerinde kuvvetli; 23.10.2015 Cuma günü ise Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ile Batı Akdeniz’de çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/metrekare); Antalya ve Muğla illerinde aşırı (100 kg/metrekare üzeri) yağışlara neden olacağı bekleniyor.

Yetkililer; şiddetli ve aşırı yağışlar sebebiyle meydana gelebilecek ani sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısını yaptı.

Rüzgarın; Perşembe, Cuma ve Cumartesi günü Marmara ile Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden; Cuma günü Batı Akdeniz kıyılarında güneydoğu yönlerden, kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
679 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

METEOROLOJİ UYARDI; ‘SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR’” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  METEOROLOJİ UYARDI; ‘SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR’ |
  İTV Haber:
  AYRINTI HABERİMİZDE…
  https://www.itvhaber.com/?p=78096
  #Meteoroloji #Tahmin #OrtaAkdeniz #Serin #YağışlıSistem #Marmara #SağanakYağış #GökGürültüsü #Yağış #YağışlıHava #HavaTahmini