logo

Milletvekilliği Düşen Enis Berberoğlu Tutuklandı, Cezaevine Gönderildi

Milletvekilliği Düşen Enis Berberoğlu Tutuklandı, Cezaevine Gönderildi

TBMM Genel Kurulu’nda tezkeresi okunarak vekilliği düşürülen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, kesinleşmiş hapis cezası gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Recep Kenan/itvhaber.com

 TBMM Genel Kurulu’ndavekilliği düşürülen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, yargılandığı davada 5 yıl 10 ay kesinleşmiş hapis cezası olduğu gerekçesiyle tutuklanıp, kalan cezasının infazı için cezaevine gönderildi.

PAZARTESİ GÜNÜ TESLİM OLACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda milletvekilliği düşürülen ve yargılandığı davada, ‘siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklamak’ suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası alan ve Yargıtay tarafından cezası onanan CHP İstanbul eski milletvekili Enis Berberoğlu, Pazartesi günü teslim olacağını açıklamasına rağmen Bakırköy’deki evinden akşam geç saatlerde gözaltına alınmıştı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince evinde gözaltına alınan Berberoğlu, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edilmişti.

Sevk edildiği adliyede İnfaz savcılığındaki işlemleri tamamlanan Enis Berberoğlu, tutuklanarak Maltepe L Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

ENİS BERDEROĞLU KİMDİR?

Kadri Enis Berberoğlu, (d. 5 Haziran 1956, İstanbul) Türk gazeteci, yazar ve siyasetçi. CHP Parti Meclisi Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı.

1975 Avusturya Lisesi mezunudur. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Ekonometride yüksek lisans eğitimi aldı.

Gazeteciliğe 1981 yılında Dünya gazetesinde başladı. CNN Türk ekonomi müdürü, Hürriyet ve Radikal gazetelerinde yazar olarak çalıştı.

29 Aralık 2009 tarihinde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’ne getirildi. Bu görevi 5 yıl sürdürdükten sonra siyasi baskılar yüzünden 10 Ağustos 2014 tarihinde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’nden istifa etti. Ekim 2014’te Sözcü yazar kadrosuna katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 5-6 Eylül 2014 tarihleri arası Ankara’da yapılan 18. Olağanüstü Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne seçildi. 14 Eylül 2014 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İletişim ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. TBMM XXV. ve XXVI. dönem İstanbul milletvekilidir.

14 Haziran 2017’de MİT TIR’ları davasından yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’na yirmi beş yıl hapis cezası ve tutuklama kararı verildi.

Kendisi gibi gazeteci olan Oya Berberoğlu ile evli ve bir kız çocuk babasıdır. Almanca ve İngilizce bilen Berberoğlu’nun, “Susurluk: 20 Yıllık Domino Oyunu”, “Kod Adı: Yüksekova. Susurluk, Ankara, Bodrum, Yüksekova Fay Hattı” ve “Öbür Türkler” adlı kitapları var.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ