logo

MİNYATÜR ATATÜRK MÜZESİ ATAŞEHİR’DE

MİNYATÜR ATATÜRK MÜZESİ ATAŞEHİR’DE

ataturk_muze_sergi-110 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası etkinlikleri kapsamındaki “Minyatür Atatürk Müzesi” sergisi Ataşehir Belediyesi Cemal Süreya Sergi ve Etkinlik Salonu’nda.

Minyatür Atatürk Müzesi Sergisi 14 Kasım Tarihine Kadar Ataşehir’de.

Ataşehir Belediyesi ve Türk Kadınlar Birliği Ataşehir Şubesi’nin, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Minyatür Atatürk Müzesi” sergisi Ataşehir Belediyesi Cemal Süreya Sergi ve Etkinlik Salonu’nda açıldı.

ataturk_muze_sergi-6

Mustafa Kemal Atatürk’ün yaveri Salih Bozok’un oğlu Cemil Salih Bozok ve Sabiha Gökçen’in manevi oğlu olan Atatürk araştırmacısı yazar S. Eriş Ülger’in arşivinden oluşan, Mustafa Kemal Atatürk’ün hiçbir yerde yayınlanmamış fotoğrafları ve özel eşyalarının yer aldığı sergi 14 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Atatürk’e ait; cep saati, nişan, deri cüzdan, sigara tabakası ve kahve fincanı gibi yüzlerce özel eşyanın görülebileceği serginin açılışı; Ataşehir Belediye Başkan Yardımcıları İlhami Yılmaz ve Sadık Kayhan, Ataşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Sadi Özata, Türk Kadınlar Birliği Ataşehir Şubesi Başkanı Nurdan Aykın ve Yazar Eriş Ülger tarafından yapıldı.

ataturk_muze_sergi-7

Açılış için düzenlenen kokteyl sonrasında, Ülger’in “Atatürk ve Çağdaş Olmak” konulu söyleşisi de sergi alanında gerçekleşti.

Ülger emeği geçenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında; “Elbette sizler de Atatürk hakkında birçok bilgiye sahipsiniz. Ben size bugün Atatürk’ü doğru yönleriyle anlatmak isterim. Atatürk mucizevi bir insandır. Bunun örneklerinden birini anlatmak istiyorum. Tarih 8 Ağustos 1922, Ankara Polatlı’da 150 bin kişilik bir Türk ordusu var. Bir buçuk yılda bin bir imkansızlıkla kurulmuş bir ordu. Bu ordu, 8 Ağustos gecesi, gece yürüyüşü ile Polatlı’dan Afyon Ovası’na doğru yola çıkıyor. Yokluk içindeki ordu 513 kilometre mesafe katederek 26 Ağustos’ta Afyon Ovası’na geliyor. Bu ordu sadece 2 buçuk saat dinlendikten sonra savaşa giriyor ve kazanıyor. İşte bu bir mucizedir” dedi.

ataturk_muze_sergi-3

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı İlhami Yılmaz ise söyleşi sonrasında, Yazar Eriş Ülger’e Minyatür Atatürk Müzesi sergisi ve söyleşisi için teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnettar olduğumuzu burada tekrar ifade etmek istiyorum. Dünya tarihinde Kurtuluş Savaşımızın bir örneğini daha görmek mümkün değildir. Mustafa Kemal, o dahi kişiliğiyle, Anadolu topraklarında emperyalizme diz çöktürmüş ve kurtuluş destanını yazmıştır. O gün, zaferlerin en yücesi ve en kuvvetli simgesi olan tam bağımsızlık sağlanmıştır. Cumhuriyetin kazanımlarına ve değerlerini sahip çıkmamız gerektiğini bir kez daha ifade ediyorum. İnsan haklarına saygı gösteren ve özgürlükleri güvence altına alan, kimsenin ayrılmadığı ve kayrılmadığı bir ülke dileğiyle hepinizi selamlıyorum.”

Türk Kadınlar Birliği Ataşehir Şubesi Başkanı Nurdan Aykın da yaptığı konuşmada, “Bu etkinliğin hazırlanmasında bizlere her türlü desteği sunan Ataşehir Belediyesi’ne katkılarından dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Türk Kadınlar Birliği, kadınlar ve erkeklerin eşit bireyler olduğu fikrinin haklı gerçeğini yaşama geçirmek amacıyla bir grup öncü kadının çabalarıyla cumhuriyetin hemen ardından 1924 yılında kurulmuştur. Cumhuriyet sonrası kurulan ilk kadın derneği olarak, kadın hareketinin aslında insan haklarından ayrı düşünülemeyeceği gerçeğini genç bireylere anlatmak ve duyurmak amacındadır” diye konuştu.

Açılışta katkılarından dolayı Eriş Ülger’e minyatür bir Atatürk heykeli ile çiçek hediye edildi.

ataturk_muze_sergi-2ataturk_muze_sergi-4ataturk_muze_sergi-5

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ