logo

Muhittin Yıldız, ‘OHAL İle Parlamento İşlevini Kaybetti’

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF), Ankara’daki Genel Merkez binasına destek amacıyla İstanbul Ataşehir’de davetlilerin de katıldığı dayanışma gecesi düzenledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF), geliri Ankara Çankaya Belediyesi tarafından kendilerine tahsis edilen arsada yapımı planlanan genel merkez binası için kaynak sağlamak amacıyla dayanışma gecesi düzenledi.

Saygı duruşu ile başlayan dayanışma gecesinde konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Muhittin Yıldız Alevilerin her zaman barışın, dostluğun sesi olduklarının altını çizerek, “Her zalim Yezit’tir, baskıya, zulme karşı direnen herkes Hüseyin’dir. Zulmün akıttığı, gözyaşının olduğu her yer Kerbeladır” dedi.

Muhittin Yıldız başkanlığındaki Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) tarafından Ankara Çankaya Belediyesi tarafından verilen arsada genel merkez binası yapımı için düzenlediği, dayanışma yemeğine CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile Başkan Yardımcısı Abdullah Der ve TBMM CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ile birlikte; CHP Milletvekilleri Veli Ağbaba, Gamze Akkuş İlgezdi,  Mehmet Tüm ve Orhan Sarıbal,  HDP Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, HDP Milletvekili Müslüm Doğan ve Ayhan Bilgen ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) yöneticilerinin de aralarında olduğu Alevi Bektaşi kültür dernekleri ve STK temsilcileri katıldı.

Birsen Çolak Kıratlı’nın sunuculuğunu yaptığı, Alevi Bektaşi İnanç Kurulu başkan yardımcısı Nurettin Aksoy lokma duası ile açılan geceye sanatçı Zeynep Karababa tarafından seslendirilen türkülerle devam edildi.

 

DEMOKRATİK MÜCADELE YÜRÜTENLERİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Ataşehir’de Silence Istanbul Hotel & Convention Center’de düzenlenen Alevi Bektaşi Federasyonu Dayanışma Gecesi’nde konuşan Muhittin Yıldız, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile parlamentonun işlevini kaybettiğini, muhalif medyanın KHK’lerle susturulduğunu kaydederek, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) olarak CHP’nin Adalet Yürüyüşü ve HDP’nin Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek verdiklerini, demokratik mücadele yürütenlerin yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti.

ABF DEMOKRASİ MÜCADELESİNİN İTTİFAK GÜCÜ

2019 seçimlerine gidilirken parlamento ve halkın iradesini reddeden sistemi kabul etmeyeceklerinin altını çizen Muhittin Yıldız, seçimlerde ‘Aleviler vardır, Alevilik haktır’ şiarı ile hareket ederek demokrasi mücadelesinin ittifak gücü olduklarının bilinmesini istedi.

AKIL VE BİLİMDIŞI ÖĞRETİM PROGRAMLARININ OKULLARDA

Hurafelerle dolu, akıl ve bilimdışı öğretim programlarının okullarda ve yaşamın diğer her alanına yayılmakta olduğuna işaret eden ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız, müfredatla ilgili açıklamasında “Öğretim programlarını ve ders kitaplarını cihat, şeriat gibi kavramların değil; demokrasi, laiklik, eşitlik, özgürlük gibi kavramların olduğu bir içerikte olmalıdır. Toplumların bir arada yaşamasını sağlayacak zihniyetin oluşacağı, barış ilkelerinin müfredata hâkim olması gerekirken, ırkçı, kindar, katliamcı bir eğitim sistemi çocuklarımıza dayatılmaktadır” şeklinde konuştu.

Geceye sahne alan sanatçıların seslendirdiği türkülerle devam edildi.

TÜRKÜLERLE KALIN…

Recep Kenan paylaştı: 18 Kasım 2017 Cumartesi

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1047 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ