logo

05 Mayıs 2019

NAFAKA KONUSUNDA SON DURUM NEDİR ?


Nevin Ömeroğlu
nevinomeroglu@hotmail.com

Bildiğimiz gibi Türk Medeni kanunumuzda 4 çeşit nafaka vardır . Bunlardan birisi Tedbir nafakası ki bu nafaka boşanma davası açılmadan önce veya boşanma davası açıldıktan sonra ergin olmayan çocuk ve eş için takdir edilene nafaka türüdür.

Diğeri iştirak nafakasıdır Çocuğun velayetini almayan eş aleyhine takdir edilen ve çocuğun giderlerine katılması için takdir edilen nafaka türüdür.

Yoksulluk nafakası ise evliliğin boşanma kararı ile bitmesi nedeniyle yoksulluğa düşecek eş için diğer eş aleyhine hükmedilen nafakadır.

Yardım nafakası ise boşanma davası veya evlilik ile ilgili değildir. Bir kimsenin yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan altsoy ya da üst soyu kardeşlerine ödediği nafakadır.

Bu davarla Aile Mahkemesi bakar .

Boşanma davası açılmadan önce eşlerden birisi haklı bir sebebe dayanarak ortak konutu terk etmiş ise hakim bu eş lehine diğer eş aleyhine tedbir nafakasına hükmeder. Türk Medeni kanunu 197 . madde ayrı yaşamada haklı olan eş için nafaka ödenmesi maddesidir. Eşiniz sizi aldatıyorsa şiddet uyguluyorsa sizden habersiz kredi çekiyorsa sizden habersiz evin bir bölümünü kiraya veriyorsa müşterek haneyi terk etmekte haklı olmanız sebebi ile mahkeme size tedbir nafakasına hükmeder. TMK 200 . MADDEYE GÖRE HAKİM koşulşlar değiştiğinde tedbir nafakasını kaldırabilir. Miktarını değiştirebilir.

TMK 169 .MADDEYE GÖÇRE HAKİM DAVA AÇILDIKTAN SONRA TEDBİREN NAFAKAYA HÜKMEDER . Taleple bağlılık ilkesi gereği hakim tarafların kusuruna bakmaksızın geçici önlemleri alır . Eşlerin barınma geçinme eşlerin ve çocukların korunmasına yönelik tedbirleri alır . Hakim tedbir nafakasını boşanma davsı açıldıktan sonra herhangi bir talep olmadan da almak zorundadır. Ancak talep varsa taleple bağlılık ilkesi gereği talep edilen miktarı geçmemek kaydı ile nafakaya hükmeder.Boşanma davasında tedbir nafakası boşanma kararı kesinleşinceye kadar devam eder boşanma kararı kesinleştikten yoksulluk nafakası olarak devam eder.uygulamada Aile mahkemeleri sosyal maddi durum araştırmasının sonucunu beklemektedir.Buda tarafı mağdur etmektedir.Tedbir nafakası ödenmezse cebri icra yolu ile tahsil edilebilir..Ve hakim tarafların maddi durumuna aldıkları ücret sahip oldukları malvarlıklarını ve ihtiyaçlarına göre bu nafakaya hükmeder . iik 344. Maddeye göre nafaka ödenmezse disiplin hapsi de uygulanır .

İştirak nafakası velayeti kendisine verilmeyen eş aleyhine hükmedilen nafaka türüdür. Burada kusur durumuna bakılmaksızın ergin olmayan çocuğun ihtiyaçlarının karşılanması için bu nafakaya hükmedilir. Çocuk 18 yaşını dolduruncaya kadar ya da evleninceye kadar bu nafakayı ödemek zorundasınız . Eğer çocuk 18 yaşını doldurmuş ama eğitimine devam ediyorsa yine nafaka ödemekle mükellefsiniz. Hakim tarafların istekleri üzerine iştirak nafakasının ileriki yıllarda TEFE TÜFE ALTIN FİYATLARI DÖVİZ ARTIŞ KURU üzerinden ödenmesine hükmeder çocuğun eğitim hayatı devam ediyorsa eğitim hayatının son bulmasına kadar bu nafakanın ödenmesine hükmedilir.Nafaka alacakları 1. Sırada alacaklarıdır. Ödenmezse borçlunun emekli maaşına haciz konulur Aylık nafaka miktarı ödenmezse 3 aya kadar hapis cezası verilir.

TMK 175 MADDE/1 Maddesine göre boşanma nedeni ile yoksulluğa düşecek eş diğer eşten daha fazla kusurlu olmamak kaydı şartı ile yoksulluk nafakası talep edebilir. Bunun şartı boşanma ile nafaka alacağı talep eden eşin yoksulluğa düşecek olmasıdır. Yani yeme içme sağlık ulaşım barınma eğitim kültür ihtiyaçlarını boşanma ile karşılayamayacak duruma düşen eş yoksuldur.Kadının dul ve yetim aylığı alması yaşlılık maaşı alması asgari ücretle çalışması yoksulluğunu ortadan kaldırmaz Tarafların sosyal ve mali durumları yoksulluğunu belirler Yoksulluk nafakasına hakim resen karar veremez. Talep gerekir. Mevcut yasaya göre yoksulluk nafakasına süresiz hükmedilir. Ancak TMK 176/ 2 YE GÖRE TARAFLARDAN BİRİNİN ÖLÜMÜ DURUMUNDA YOKSULLUK NAFAKASI RESEN ORTADAN KALKAR . AMA TARAFLARDAN BİRİNİ FİİLEN EVLİYMİŞ GİBİ BİRİİS İLE YAŞAMASI DURUMUNDA HAYSİYETSİZ HAYAT SÜRMESİ DURUMUNDA MAHKEMECE KALDIRILABİLİR. Siz yoksulluk nafaksını boşanma davası içinde ya da evliliğin boşanma ile sona ermesi durumunda kararın kesinleşmesinden sonraki 1 yıl içinde de isteyebilirsiniz. Hakim irad şeklinde öedenemsine karar verilen bu nafakanın ileriki yıllarda TEFE TÜFE ALTIN KURU DÖVİZ KUUR endeksine göre artırılacağına kararında hükmedebilir. Eğer hakim kararında bunu belirtmedi ise ve siz yoksulluk nafakasının artırılması için bir dava açtı iseniz yargıtayın içtihatlarına göre tarafların ekonomik durumunda bir değişiklik olmadıysa TÜİK Tarafından tespit edilen ÜFE artış oranını geçmemesi gerekir . Bu yasaya göre 1 gün dahi evli olsanız haklı iseniz yoksulluk nafakasını süresiz alabiliyorsunuz.

YARDIM NAFAKASI DA YOKSULLUĞA DÜŞECEK ALT SOY ÜST SOYA kardeşlerden talep edilen nafakadır. Mirastaki sıralamaya göre bu nafaka talep edilir. Alt soyadan nafaka talep etme imkanı varken kardeşten talep edilemez

Nafakaya ilişkin mahkeme kararını 10 yıl içinde talep edebilirsiniz 10 yıllık süre geçtikten sonra zamanaşıma uğrar . Birikmiş nafaka alacağı dışındaki nafaka alacaları 1. Sıradadır.

Ancak son günlerde tartışma konusu olan ve halen TBMMnin gündemine alınacak öncelikli yasal düzenlemeler arasında alan nafaka ödeme sistemi ile ilgili olarak Adalet Bakanlığında çalışma henüz tamamlanamamıştır. Nafaka süre sınırlaması gelecek . Kısa süreli evliliklerde en az 2 yıl uzun süreli evliliklerde nafakanın evlilik süresine göre belirlenmesi üzerinde görüş birliği sağlandı Ancak taslak metne son şekli verilmedi

Ayrıca bir siyasi parti de süresi nafaka ile ilgili kanun teklifi hazırladı . Buna göre kadının erkeğin mali durumunda gelirinde bir değişiklik olmaması durumunda yeniden evlenmeme gibi bir durum söz konusu ise nafaka ödemesi en fazla 5 yıl ile sınırlandırılacak . 5 yılın sonunda mahkemeler ararcılığı ile nafaka durumu yeniden değerlendirilecek Nafakaya devam olacaksa ödemeyi kamu yapacak Teklif yakın zamanda meclise taşınacak .

Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL BOŞANMA AVUKATI

İSTANBUL BAROSU

Etiketler: » » » » » » »
Share
710 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KİM HIRSIZ, KİMİN HIRSIZI ?

  13 Mayıs 2019 Yazarlar

  Hırsızlık, bir davranış biçimidir. Olumsuz bir eylemdir. Başkalarına zarar vermektir. Başkalarına ait olan her hangi bir şeyi, o kişinin rızası olmadan almaktır. Hırsızlık bir gasptır. Hırsızlığın yeri, zamanı, mekânı, kimsesi yoktur. Hırsızlığın dini, imanı, ahlakı, mezhebi, etnik kökeni ve biçimi de yoktur. Hırsız için, hedefin kim olduğu ve sonucunun ne ve nasıl olacağı önemli değildir. Onun için önemli olan amacının gerçekleşmesidir. Kişisel eylemlerde, özellikle gariban insanlar ve mekânlar seçilir. Ya cebindeki cüzdanı gasp edilir, ya...
 • NAFAKA KONUSUNDA SON DURUM NEDİR ?

  05 Mayıs 2019 Yazarlar

  Bildiğimiz gibi Türk Medeni kanunumuzda 4 çeşit nafaka vardır . Bunlardan birisi Tedbir nafakası ki bu nafaka boşanma davası açılmadan önce veya boşanma davası açıldıktan sonra ergin olmayan çocuk ve eş için takdir edilene nafaka türüdür. Diğeri iştirak nafakasıdır Çocuğun velayetini almayan eş aleyhine takdir edilen ve çocuğun giderlerine katılması için takdir edilen nafaka türüdür. Yoksulluk nafakası ise evliliğin boşanma kararı ile bitmesi nedeniyle yoksulluğa düşecek eş için diğer eş aleyhine hükmedilen nafakadır. Yardım nafakası i...
 • Boşanmada Mal Paylaşımı

  30 Nisan 2019 Yazarlar

  Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli okurlarımı boşanmada mal paylaşımı nasıl olacak bu konu hakkında detaylı bilgilendirmek istiyorum. 1 ocak 2002 de kabul edilen yeni sisteme göre eşler olarak hiçbir sözleşme yapmaz iseniz otomatik olarak edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olursunuz ve evlilik içinde edinmiş olduğunuz mallar yarı yarıya paylaşılır eğer siz mal ayrılığını kabul etmek istiyorsanız eşler evlilik içinde kim hangi malı edinirse o mal o kişiye ait olsun istiyor iseniz o takdirde mal ayrılığı rejimini seçebilirsiniz. B...
 • TÖRE VE NAMUS CİNAYETİ DAVALARI

  18 Nisan 2019 Yazarlar

  Değerli okurlarım bu makalemde  siz  değerli   dostlarıma  5237  SAYILI  Türk  ceza  kanunumuzda  yer  alan töre ve  namus  cinayetlerinden  bahsetmek  istiyorum. Türk  ceza  kanunumuzun  82 . maddesinin  /11/k maddesinde   töre  saiki ile  insan öldürme  suçu  düzenlenmiştir.  Fail burada  töreye  aykırı  hareket  ettiği  için  mağduru  öldürmektedir.Töre  saiki ile  işlenen  cinayetlerde TCK  29  .Maddesinde  yer  alan haksız  tahrik  hükümleri uygulanmaz.Burada  sanığın  bireysel bir karardan çok   aile  aşiret  etkisi  vardır Töre  sa...