logo

NAZIM SORUYOR: “İVAN İVANOVİÇ VAR MIYDI, YOK MUYDU?”

NAZIM SORUYOR: “İVAN İVANOVİÇ VAR MIYDI, YOK MUYDU?”

Ataşehir’de kültür etkinlikleri kapsamında Tiyatroadam, MSKM Hlit Akçatepe Sahnesi’nde, Nazım Hikmet’in yazdığı “İvan İvanoviç var mıydı, Yok muydu?” adlı oyun sergiledi.

“İnsan neden güç ve mevki sahibi olduğunda erdemlerini unutur?” sorulduğu Tiyatroadam gurubu tarafından sahnelenen Nazım Hikmet’e ait “İvan İvanoviç var mıydı, Yok muydu?” tiyatro oyununu 330 Ataşehirli tiyatro sever izledi.

Nazım Hikmet’in “İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu?”adlı eseri trajik, komik ve hipnotik bir öykü… Her çağda karşılaşılan, çok tanıdık, hatta başımıza gelebilecek değişim ve dönüşümün yarı tatlı anlatımı. Olay Rusya’da geçiyor, bir taşra kasabasında. Petrof, kasabanın en sorumlu ve mevki sahibi amiridir. Aynı zamanda da dürüst, yardım sever ve iyi bir insandır. Bütün kasaba onu sever ve saygı duyar. Ya otorite? Otorite sahibi midir? Peki ya erdemleri ve otoritesi arasında sıkışmış bir insanın hikâyesinin anlatan oyunda “İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu?”

Aşkın Şenol, Baransel Gürsoy, Berk Yaygın, Deniz Özmen, Fatih Koyunoğlu, Gökhan Azlağ, Pınar Tuncegil tiyatro oyuncularının sahnede sergiledikleri performans ve İvan İvanoviç gerçekten var mıydı, yok muydu? sorusuna da oyunun sonuna kadar tüm seyirciler yanıt aradı. Oyun bitiminde oyuncular dakikalarca ayakta alkışlandı.

Oyunu izleyen Ataşehir Belediye Başkan yardımcısı Sadık Kayhan tüm oyuncular adına oyuncu Pınar Tuncegil’e çiçek takdim ederek şunları söyledi: “ Bize Nazım Hikmet’in eserini güzel bir oyun ile izlettirdiler. Ülkemiz gerçekten acı günler yaşıyor. Bu kadar acı ve kötülükler içerisinde birazda iyi şeyler olasını istiyoruz. Ataşehir Belediyesi olarak sizler sanatın her alanında çeşitli etkinlikler sunmaya devam edeceğiz.  Önümüzdeki ay Ata şehirliler olarak tam 90 ayrı sanat etkinliğini izleme şansını bulacaksınız”  dedi.

Kayhan;” Türkiye’de maalesef İvan İvanoviçler var.  Nazım bunu 50-60 yıl önce görmüş yazmış.  Eğer bunun tamamını şöyle aklımızdan geçirirsek İvanoviçlerin yarattığı nice tiplerin var olduğunu hep birlikte görüyoruz. Bu tiplere fırsat vermemekte sizlere ve bizlere düşüyor. O güzel günlerde görüşmek üzere “ diye konuştu.

Foto: Kadir İncesu

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ