logo

NE OLDU BİZE!

NE OLDU BİZE!

sehitler-terorAvrupa’da yaşanan terör saldırısı sonrası omuz omuza yürüyen, birlik beraberlik mesajı verilen örneklerin aksine bizde kutuplaşmalar  ayrışmalar artıyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Mezhep farkı olsa da önemli çoğunluğumuzun mensubu olduğu İslamiyet’in önemli hadisindeki, “Ölülerinizin iyiliklerini anınız” emri ve cenaze namazı öncesi imamın;
“Nasıl Bilirdiniz?” sorusuna;
“İyi Biliriz”,
En günahkarımıza bile “Şahitlik eder misiniz?” sorusuna;
“Şahitlik ederiz” şeklinde yanıt veren bizlere ne oldu da, hunharca bir terör saldırısında 20 yaşında hayatından olan bir genç kızımız hakkında, başörtüsü üzerinden hoş olmayan ifadeler kullanıyoruz. Genç kızımızın o anda orada bulunmaktan, gözü dönmüş katilerin kanlı eylemine kurban olmaktan başka hiçbir günahı yok.

Ankara’da son 5 ayda 3 önemli patlamada 170’e yakın can kaybı ve yüzlerce yaralının yaşandığı terör, terörün gerekçeleri ve çözüm önerileri konuşulması gerekmiyor mu? 37 can alan Ankara’daki kanlı terör saldırısının konuşulması, tartışılması gerektiği günlerde “başörtüsü”nün gündeme gelmesi, yada getirilmesi tesadüf olabilir mi?

Ankara Kızılay’da gerçekleşen terör saldırısı sonrası istihbarat ve tedbir konusunda sosyal medyada çok sayıda eleştiri yer aldı. Bunların ne kadarı doğru, ne kadarı doğru değil bilmiyoruz. Elbette araştırılacaktır.

Ancak, bir haddini bilmezin kanlı terör saldırısı ile hayatını kaybeden vatandaşımızın kıyafeti üzerine sarf ettiği sözü bir kuruma yada kitleye mal etmek doğrumudur?

Teröre karşı tek vücut olmamız, birlik ve beraberlik mesajları vermemiz gereken zamanda, belkide provakatif amaçlı yazılan bir yorum üzerinden ayrışmak, gündemden düşen başörtüsü tartışmasını tekrar ısıtmak, gündemi değiştirmek isteyenlerin amacına hizmet edecektir.

Terör işte tam da bu amaçla yapılmıyor mu? Amacı ayrıştırmak, bölmek değil mi terörün?

Biz Çankırılılar bu konuda dikkatli olacağız elbette. “Bu hadsizlik provakatif amaçla da yapılmış olabilir” diye düşüneceğiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın defalarca tekrarladığı, Akif’in dizesinde; “Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum” dediği gibi, devletine saygılı Çankırılılar “uysal koyun” olamamalıdır.

Ancak; dikkatli, duyarlı, sağduyulu olan Çankırılılarca gündemi değiştirmek isteyenlerin değirmenine su taşınılmamalıdır.

Unutmayalım; terörün amacı halkı bölmek, çeşitli gerekçelerle arasını açarak, devleti zayıflatmak. Zayıf düşen devlete istediğini yaptırarak amacın ulaşmak… Çankırılı devletini sever. Devletine sahip çıkar; bu güne kadar olduğu, hep devletine, vatanına sahip çıktığı gibi…

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ