logo

29 Ekim 2016

NEDEN GERİ KALMIŞ BİR ÜLKEYİZ  


Coşkun Özdemir
prof.coskunozdemir@gmail.com

coskun-ozdemir-yazar

Evet hemen her alanda geri kalmış bir ülkeyiz. Bunun nedenleri üzerinde uzun tartışmalar yapılıyor. Gerçek nedenleri bulmakta zorluk ve zaaflarımız var.

600 yıllık imparatorluğun ardından Anadoluda kurulan cumhuriyet 13 milyonluk bir nüfusa sahipti. Bu 13 milyonun 8 milyonu kadın 5 milyonu erkekti ve okuma yazma bilen oranı  % 4-5 civarında idi.

Genç cumhuriyet doğaldır ki uygarlığın ve çağdaşlığın oldukça uzağında bulunuyordu. Cumhurreisi seçilen Mustafa Kemal isimli mucize, geri kalmışlığın tarihsel, kültürel, eğitimsel nedenlerini çok iyi algılamış bir deha idi. Sofya’daki ateşimiliterliğinde izlediği bir opera temsilinin ardından arkadaşlarına “neden geri kaldığımızı gittikçe daha iyi anlıyorum “ demişti. Onun  önderliğinde cumhuriyet , 15 yıl içinde tüm alanlarda çağdaşlık uygarlık ve aydınlanma yolunda büyük gelişme ve ilerlemeler gerçekleştirdi. Geleceğe büyük umutlarla bakıyorduk ve bu umudun sağlam dayanakları vardı. Atatürk’ün ölümünden sonra ve  çok  partili düzene girişimizle birlikte feodalite, köy ağaları, muhafazakar politikacılar, Hasan Ali Yücel gibi bir devrimciyi devirmeyi başardılar. Onların  bir sonraki hedefi eğitim ve özellikle yurdumuza en büyük yurtseverleri, yazar ve düşünürleri yetiştirenköy enstitüleri oldu. Köy enstitüler ile birlikte bir ikinci aydınlanma odağı olan halkevlerini yok ettiler. Hiç kuşkusuz bu millete  vurulmuş en büyük darbedir.

Hiç bir iktidar Atatürk’ün çağdaşlık, aydınlanma bilim toplumu  hedefini benimsemedi. Devrimlerin önü kesildi. Alçakça öldürülen Ahmet Taner Kışlalı’nın deyimi ile “50 yıl boyunca Milli Eğitim bakanlığı milli ihanet bakanlığı olarak görev yaptı.” Demokrasinin olmazsa olmaz koşulu laiklik göz ardı edildi. Dogmaların, bağnaz dinciliğin, cumhuriyet düşmanlığının önü açıldı. Tarikatler, cemaatler, mezhepler özgürce cumhuriyeti yıprattılar. Halkımızın akla, bilime, hümanizme dayanan bir eğitim görmesi, birey olması, özgürce düşünüp kendi çıkarı ile birlikte yurdunun çıkarını düşünüp uygun tercihler yapabilmesi bilinçlenmesi  engellendi. Hele bir sınıf bilincine varmasına hiç izin verilmedi. Haince bir sol düşmanlığı yapıldı. İktidarlar açıkça halkın bilinçlenmesinin iktidarlarını tehlikeye sokacağını düşündüler. Ama bu gerçekler sağcı solcu, muhafazakar, liberal, ulusalcı, dindar, ateist, alevi, sünni el birliği ile gizlendi.

Tartışmalarda gündeme gelmedi. Az sayıda yürekli yazar bu halk gerçeğini dile getirmişlerdir. Halkın kısıtlanmış eğitimi ile yönetime iktidara en yetenekli en ehil, en yurtsever, halkını yurdunu sevmesini bilen politikacıları seçme yeteneğine sahip olup olmadığı gerçek bir milli irade milli egemenliğin tecelli edip etmediği hiç sorgulanmadı. Aldatılan, afyonlanan halkın demokrasiye verdiği desteğin değerlendirilmesi hiç yapılmadı.

Türkiye’nin en  büyük en önde gelen sorunu budur bu halk gerçeğidir. Gerçek yurtseverler gerçek aydınlanmacılar cumhuriyetçiler halkçı ve emekçiler bu yüzden  bugünün Türkiyesi’nde acılar içinde yaşamaktadırlar. ”Yunan kazansaydı daha iyi olacaktı, saltanat ve hilafet devam edecekti, 1o Kasımlarda anıt kabire gideceğinize kenefe gidin”  diyen kişi saray sofralarında ve Tv’lerde boy gösteriyor. Herşeye karşın umutsuzluğa düşmeden insan haklarını özgürlükleri, aydınlanmayı, bilimi benimseyenlerin bir dayanışma içinde mücadele vermesi gerekiyor. Bu umudu yaşatmalıyız.
https://profcoskunozdemir.wordpress.com/2016/10/25/neden-geri-kalmis-bir-ulkeyiz/

Etiketler: » » » »
Share
1107 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

NEDEN GERİ KALMIŞ BİR ÜLKEYİZ  ” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  NEDEN GERİ KALMIŞ BİR ÜLKEYİZ  
  AYRINTI HABERDE, TIKLAYINIZ
  https://www.itvhaber.com/?p=103812
  #CoşlunÖzdemir #Yazar #MustafaKemal #AhmetTanerKışlalı #Makale

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SAYGI, MİNNET VE ÖZLEMLE 80 YIL

  10 Kasım 2018 Yazarlar

       Tam elli üç yıl önceydi Mustafa Kemal Atatürk’le gıyabında tanışmamız. Yıl 1965 ben ilkokula başlamıştım. Aslında daha da önceydi, O’nu tanımam. Çünkü kocaman bir taş kaidenin üzerinde ki heykeli duruyordu, işyerimizin tam karşısındaki ilçe meydanında. Tanıyordum ama çocukluğumdan kaynaklı anlayamamıştım kim ve ne olduğunu! Okula başladığımda sınıfa ilk girdiğimde meşhur kara tahta üzerinde duran resmini görünce biraz da şaşırmıştım doğrusu. ‘’Caddedeki bu adamın ne işi var burada’’ der gibi. Sonra her gün okul bahçesinde okuduğumuz öğrenc...
 • Avakado çekirdeği…

  08 Kasım 2018 Yazarlar

  Pazardan aldığım avakadoyu soğanların yanına koydum ki soğanların çıkardığı gaz ile çabucak yumuşasın... Yumuşasın ki yenilecek kıvama gelsin... İki gün sonra yumuşamış avakadoyu ortadan ikiye böldüm. Yumuşak yeşil meyveyi sıyırdım. Dövülmüş bir diş sarımsak limon ve zeytinyağı ile karıştırdım. Kahvaltıda ekmeğin üstüne sürüp sürüp yiyeceğiz. Çünkü çok faydalı. Pek çok vitamin ve mineral barındırıyor içinde. E tadını da seviyoruz... Ortasından kocaman bir çekirdek çıktı. Dışı yağlı... Önce yüzüme sürdüm. En iyi doğal kremmiş. Cilde iyi ge...
 • Yerel Seçimde Ataşehir’i Yönetmeye Aday Olanlar

  21 Ekim 2018 Yazarlar

  Yaklaşan takvimi işleyen 31 Mart 2019 Yerel Seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nde adaylık başvuruları başladı. Şu ana kadar 5 aday İlçe Başkanlığına başvurarak adaylığını duyurdu. Recep Kenan/itvhaber.com CHP Genel Merkezi tarafından açıklanan takvime göre aday adaylık başvurusunun son gününde 19 Ekim 2019 Cuma günü CHP Ataşehir İlçe Başkanlığı’na gelerek, İlçe Başkanı Hakı Altınkaynaka dilekçesini veren geçici olarak görevden uzaklaştırılan mevcut Ataşehir Belediye Başkanı Battal İgezdi, Ataşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı b...
 • SOSYAL TRAVMA

  26 Eylül 2018 Yazarlar

  Sosyal sarsıntı derken aklımıza çeşitli sorunlar gelebiliyor. Bu nedenle konuyu biraz daha fazla açmak ve irdelemek gerekiyor. Öncelikle de travma (sarsıntı) kavramını açıklamak gerek diye düşünüyorum. Travma, canlıların üzerinde ruh ve beden sağlığı açısından önemli ve etkili yaralanma belirtileri bırakan yaşantı biçimi, şeklinde bir kelime anlamı vardır. Tabi ki ruh ve beden dediğimiz de çok geniş alanları kapsar. Ruhsal bozukluklar ve bedensel bozuklar diye ikiye ayırarak değerlendirebiliriz. Ben bu yazımda daha çok ruhsal bozuntular üzerin...