logo

OHAL SONRASI AĞIRLAŞAN CEZAEVİ KOŞULLARI GÜNDEMDE

CHP İstanbul Milletvekili İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi ihlaller ve şiddet haberlerinin geldiği, OHAL sonrası daha da ağırlaşan cezaevi koşullarını gündeme taşıdı.

Recep Kenan/itvhaber.com

CHP İstanbul Milletvekili İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit GÜL tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemi ile OHAL sonrası daha da ağırlaştığının altını çizdiği cezaevi koşulları, ihlaller ve şiddet haberleri ile ilgili yazılı soru önergesi verdi.

Kendisine kadın mahkumların koğuşlarında buzdolabı ve benzeri ihtiyaçlarının karşılanmadığı bilgisinin geldiğini, bu nedenle 0-6 yaş gurubu çocuklarının tükettiği gıdaların buzdolabı olmadığı için bozulduğunun kaydedildiğini ifade eden CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, bu nedenle bebekler için alınan sütlerin bozulduğunun belirtildiğinin altını çizdi. CHP Milletvekili İlgezdi, önergesinde; bir kadın mahkumun saçlarının ring aracında kör bıçakla kesildiği iddialarına da yer verdi.

CHP İstanbul Milletvekili İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi tarafından  Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemi ile verilen soru önergesi:

Ağır olan cezaevi koşulları, OHAL sonrası daha da ağırlaşmıştır. Her gün farklı bir cezaevinden farklı ihlaller ve şiddet haberleri gelmektedir. Bunlardan biri de Mersin Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevidir. 

Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki kadın mahkumlar; koğuşlarında buzdolabı, vantilatör, televizyon gibi ihtiyaçlarının karşılanmadığını bildirmişlerdir. Ayrıca maddi olanakları olmadığı için temel ihtiyaçlarını kantinden edinemeyen kadınların; beraber kaldıkları 0-6 yaş gurubu çocuklarının tükettiği gıdaların buzdolabı olmadığı için bozulduğunu, bebekler için alınan sütlerin ekşidiğini, aşırı sıcak ve neme rağmen soğuk içme suyu dahi verilmediğini aktarmışlardır.

Yine Tarsus Kadın Kapalı Cezaevine 15 Ağustos 2017 tarihinde sevk edilen bir kadın mahkumun, ring aracında görevli askerler tarafından saçlarının kör bir bıçakla kesildiği bilgisi de medyada yer almıştır.

Bu çerçevede,

1.Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki kadın mahkumların koğuşlarına buzdolabı ve televizyon verilmediği iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise gerekçesi nedir?

2.Mersin’in sıcak ve nemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Buna rağmen mahkumlara buzdolabı yanı sıra da soğuk içme suyu dahi verilmediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise mahkumlara soğuk suyu bile çok mu görüyorsunuz?

3.Mahkumların kullanması için koğuşlara buzdolabı verilmediği ve bu nedenle birlikte kaldıkları çocukların sütü ve gıdalarının bozulduğunu bile bile neden bu uygulamaya devam edilmektedir? Buzdolabı vermenin hapishane için sakıncası veya tehlikesi nedir?

4.15 Ağustos 2017 tarihinde Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen kadın mahkûmun saçlarının ring aracında askerler tarafından bir “bıçakla” kesildiği iddiaları doğru mudur? Bu konu ile ilgili bir soruşturma açılmış mıdır? Hakkında işlem yapılan var mıdır?

5.Kadın mahkumun ring aracında saçının “bıçakla kesilmesi” yeni OHAL uygulaması mıdır?

6.Mahkumları artık ring araçlarında askerler mi traş edecektir?

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
859 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

OHAL SONRASI AĞIRLAŞAN CEZAEVİ KOŞULLARI GÜNDEMDE” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    OHAL SONRASI AĞIRLAŞAN CEZAEVİ KOŞULLARI GÜNDEMDE
    https://www.itvhaber.com/ohal-sonrasi-agirlasan-cezaevi-kosullari-gundemde.html#.WbLN51na59M.twitter
    #CHP #İstanbulMilletvekili #İHİKÜyesi #GamzeAkkuşİlgezdi #İhlal #Şiddet #OHAL #AğırlaşanCezaeviKoşulları #AdaletBakanı #AbdülhamitGül #itvhaber