logo

Önce Kitap Okuyan 6 Çocuk Yazar Ortak Kitap Yazdı

Ataşehir Piri Reis Ortaokulu öğrencisi 6 çocuk, “Önce Kitap Okudular, Sonra Kitap Yazdılar” projesi kapsamında proje sahibi, müdürleri ve Türkçe öğretmeni desteğiyle kitap yazdılar.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ataşehir Piri Reis Ortaokulu Müdürü Seçkin Emiralioğlu, Proje sahibi Meral Yıldırım ve Türkçe Öğretmeni … desteği ile ilk kitapları olan “Medusa’nın Gizemi” adlı kitap yazan öğrenciler, “Önce Kitap Okudular, Sonra Kitap Yazdılar” projesinin tüm Türkiye’ye yayılma çalışmasının öncülüğünü yaptılar.

Ataşehir Piri Reis Ortaokulu Konferans Salonunda gerçekleştirilen proje açılış törenine, Ataşehir İlçe Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu ile birlikte; Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanı Av.Mustafa Naim Yağcı, proje sorumluları, Mahalle Muhtarları, okul müdürleri ve veliler katıldı.

Protokol tarafından açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra geçilen salonda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından proje tanıtım filmi gösterimi yapıldı.

SEÇKİN EMİRALİOĞLU “HER ÇOCUK BİR CEVHER”

Okulu öğrencileri 6 çocuk yazara, yazdıkları kitap sayesinde okulun tanımasına vesile oldukları için teşekkür ededen Ataşehir Piri Reis Ortaokulu Müdürü Seçkin Emiralioğlu, bu vesile ile okullarının hak ettiği değeri bulacağına, destek verilirse çocukların başarılı olacağının görüldüğünü, her çocuğun bir cevher olduğuna inandığını kaydetti.

6 öğrenci kitap yazdı

Recep Kenan paylaştı: 4 Ocak 2018 Perşembe

MEDUSA’NIN GİZEMİ KİTABI TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ BİR ÖRNEK

“Çınarın Gölgesinde” adlı proje kapsamındaki “Önce Kitap Okudular, Sonra Kitap Yazdılar” projesi ile Ataşehir’deki öğrencilerin okuma macerasını başlattıklarını, büyük bir heyecan ve mutluluk içinde mesai arkadaşları projeye sahip çıktılarını vurgulayan Ataşehir Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, proje tanıtımlarında hedeflerinin çocuklara okuma alışkanlığını kazandırmak olduğunun altını çizdiklerini ifade ederek, “Bu sayede çocuklarımız okuyacaklar, hayatı okuyacaklar ve sonrada yazacaklar. Yani okuduklarını anlayacaklar, anladıklarını anlatacaklar sonra anlattıklarını da yazıya aktaracaklar. Bu projeyi Meral Yıldırım arkadaşımız anlatınca, yöneticiler olarak bize, bu güzel yolda yürümek isteyenlere destek olup –yürüyün- demek kalıyordu. Piri Reis öğrencileri önce okudular, araştırdılar sonrada oturup yazdılar. Bu kadarla yetmiyor. Aslında bu kitabın başka güzel bir yanı daha var. Kitap yazmaları takdire şayan bir davranış… Yazarlarımız Medusa’nın Gizemi kitabı ile birçok tarihi mekânda geçen olayları anlattığı gibi Türkiye’de önemli bir örnek teşkil ettiler.” şeklinde konuştu.

Recep Kenan paylaştı: 4 Ocak 2018 Perşembe

ÜRÜN GELİŞTİREN ÖĞRENCİLERİMİZİ, ÖĞRETMENLERİMİZİ VE İDARECİLERİMİZİ KUTLUYORUM

“Bu gayret ve cesaret ortaya koyup bir ürün geliştiren arkadaşlarımızı, öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve okul idaresini kutluyorum” diyerek projeyi ve sonuçlarını beğenisini, dile getiren Ataşehir İlçe Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, “Bir telifi yapmak için bir bek raunda sahip olması gerekir. Çok okuyacağız ki bir şeyler üretebilelim. Yazmakta ayrı bir sanat… Bu gayretin devamını diliyorum. İnşallah bu davranışlarını hayat boyu sürdürürler. Bu vesile ile bizlerde çocuklarımızdan örnek alalım. Okuyan insanların zihni daima açık olur. Kitap okumayı ve yanımızdan kitap bulundurmayı ihmal etmeyelim. Okuma zihni geliştiriyor, izlemek zihni köreltiyor. Ekrana bakmak, okumak zihni melekeleri geliştirmese gerek” dedi.

Meral yıldırım proje açılış

Recep Kenan paylaştı: 4 Ocak 2018 Perşembe

AYASOFYA’DAKİ LAHİT MEZAR HİKAYESİYLE MUCİZE OLUŞTURDULAR

Müdür olarak halen görev yaptığı okulda da projeyi uygulamaya başladığını, Türkiye çapında yaygınlaşmasının görüldüğünü vurgulayan proje sahibi Meral Yıldırım, “Önce Kitap Okudular, Sonra Kitap Yazdılar” projesi ile ilgili bilgi verirken, “Proje kapsamında kitap yazma kararı veren çocuklar tarihi mekanları gezdiler. Çünkü çocuk yazarlarımız ailelerinin sosyal ve ekonomik yapıları nedeniyle bu mekanları gezip görmemişler. Hayal kuracaklar ama nasıl? Tarihi mekan gezilerimizde Ayasofya’da – Lahit Mezar – olduğunu fark ettiler. Ve bu lahit mezar üzerinden öyle bir hikaye oluşturdular ki; kitabın her bölümünde mucize ortaya çıktı. Hayal dünyaları o kadar geniş ki, o kadar fantastik hikaye var ki kitapta okumaya başladığınızda bırakamıyorsunuz. Piri Reis Ortaokulu öğrencisi iki çocuğun maceraları bu kitapta anlatıldı.  Bu projenin devamı gelecek. Şu an Ümraniye İlçesinde bir okulda müdür olarak görev yapıyorum. Bu kitabın devamını şu an görev yaptığım okul öğrencileri ile Piri Reis Ortaokul öğrencileri ve öğretmenleriyle birlikte yürüteceğiz”  dedi.

Çocuklar kitabını okuyor

Recep Kenan paylaştı: 4 Ocak 2018 Perşembe

“MEDUSA’NIN GİZEMİ” YAZARI 6 ÇOCUK BÖLÜMLERİNDEN BİRER PASAJ OKUDU

“Medusa’nın Gizemi” adlı kitabın yazarı 6 çocuk yazar, kitap yazıma hikayelerini paylaşarak kendi yazdıkları bölümlerden birer pasaj okudular.

Ataşehir Piri Reis Ortaokulu Müdürü Seçkin Emiralioğlu ve çocuk yazarlar, Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu’na deri üzerine işlenmiş bir hediye verdiler.

“Medusa’nın Gizemi” adlı kitabın ortak yazarı Piri Reis Ortaokulu öğrencisi 6 çocuk yazar okuyucuları için kitap imzaladılar.

TARİHİ MEKANLARI GEZEREK ARAŞTIRMA YAPTILAR

Önceki Müdür Meral Yıldırım öncülüğünde “Çınarın Gölgesinde” adlı projenin alt projesi olarak başlayan, Ataşehir Piri Reis Ortaokulu Müdürü Seçkin Emiralioğlu ve Türkçe öğretmenleri desteği ile Ataşehir Piri Reis Ortaokulu’nda devam ettirilen proje kapsamında çocuklar önce çeşitli kitaplar okudu. Hedefledikleri konu kapsamda araştırmalar da yapan çocuklar yazar olmak için ilk adımlarını atarak kitap yazmaya koyuldular. Tarihi mekanları da gezerek incelene ve araştırma yapan çocuk yazarlar, tarihi mekanlarda geçen olayların anlatıldığı “Medusa’nın Gizemi” adlı ilk kitaplarını yazdılar.

AYNI KALEMDEN ÇIKMIŞ GİBİ, 6 ÇOCUK YAZAR YAZDI

6 çocuk yazar tarafından kaleme alınan Piri Reis Ortaokulu’nda okuyan iki çocuğun tarihi mekanlarda başından geçen maceraların anlatıldığı “Medusa’nın Gizemi” adlı kitap 7 bölümden oluşuyor. 1 çocuk yazar tarafından iki bölümü, diğer bölümlerinin her birinin bir çocuk yazar tarafından kaleme alındığı “Medusa’nın Gizemi” adlı kitap aynı kalemden çıkmış gibi bölümler arasındaki uyumla dikkat çekiyor.

HER OKUL YETİŞTİRDİKLERİ YAZARLARI İLE KENDİ KİTAPLARINI YAZACAK

Ataşehir Piri Reis Ortaokulu’nda başlatılan “Önce Kitap Okudular, Sonra Kitap Yazdılar” projesi sayesinde çocuklar hem okumaya hem de yazmaya teşvik edilirken; hem de tüm Türkiye’ye örnek oluyorlar. Ataşehir’den filizlenen okumayı ve yazmayı teşvik eden projenin tüm Türkiye’ye yayılmasıyla birlikte her okul yetiştirdikleri kendi yazarları ile kendi kitaplarını yazacak.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
2778 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ