logo

Oruç Sonrası ve ‘Ramazan Bayramı’nda Nasıl Beslenmeliyiz?

Oruç Sonrası ve ‘Ramazan Bayramı’nda Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazan ayı boyunca tutulan orucun ardından normal düzenimize geçişin ipuçları. Ramazan Bayramı’nda nasıl beslenmeliyiz? İstediğimizi yiyebilir miyiz?

Uzman Diyetisyen Ecem Ocak, Ramazan Bayramı’nda beslenmede normal düzenimize geçişin ipuçlarını paylaştı.

TAM KAPANMA VE RAMAZAN NEDENİYLE YAVAŞLAYAN METABOLİZMANIZI HIZLANDIRACAK İPUÇLARI

Ramazan Bayramı’na girdik. Ramazan ayı boyunca tutulan orucun ardından Ramazan Bayramı’nda nasıl beslenmeliyiz? İstediğimizi yiyebilir miyiz? Tam kapanma ve ramazan nedeniyle yavaşlayan metabolizmamıza bir anda yüklenirsek ne olur? Sıklıkla sorulan sorulara Formteg Danışmanlık Merkezi kurucularından Uzman Diyetisyen Ecem Ocak cevap verdi. Uzman Diyetisyen Ocak, Ramazan Bayramı’nda normal düzenimize geçişin ipuçlarını paylaştı.

“Ramazan süresi boyunca hem günlük öğün sayısının azalması hem de beslenme düzenindeki değişiklikler ile bayramın ilk günü kişi daha fazla yeme eğilimi ile karşılaşabiliyor” ifadeleriyle söze başlayan Uzman Diyetisyen Ecem Ocak, “30 gün boyunca aç kaldım, uzunca saatlerden sonra iftarımı açıyordum, istediğim her şeyi yemeliyim, kilo alacak olsam da bayramdan sonra bir çaresine bakarız gibi yanlış düşüncelerle kişiler yemeğe çok fazla ilgi gösterebilir” dedi.

Bunun yanlış bir davranış olduğunu vurgulayan Uzman Diyetisyen Ocak, “Oysaki ramazan ayı boyunca en çok karşılaştığımız problemler olan kabızlık, mide rahatsızlıkları, hazımsızlık, yavaşlayan metabolizma gibi birçok sorunun devam etmemesi adına bayramın ilk gününden itibaren ani yüklenme yapmayarak dikkat edeceğiniz bazı noktalar olacak. Ramazan bayramını bir toparlanma olarak düşünebilirseniz bu süreci çok daha rahat geçirir ve adapte olursunuz” diye konuştu.

Uzman Diyetisyen Ecem Ocak Ramazan Bayramı’nda beslenme tavsiyelerini şu şekilde sıraladı:

RAMAZANDA ALDIĞINIZ KİLOLARI HIZLICA VERMEYE ÇALIŞMAYIN

Ramazan ayında saatlerce süren açlık nedeniyle yavaşlayan metabolizma ve fiziksel aktivitenin azalması ile çoğu kişide kilo alımı gerçekleşmiş olabilir. Alınmış olan bu kiloları hızlı vermeye çalışmak, sağlıksız diyetler uygulamak gibi hatalardan kaçınılmalı, sakin, kişiye özel bir beslenme programı uygulanmalıdır.

BAYRAM SABAHI KAHVALTIYI ATLAMAYIN

Kahvaltı günün en önemli öğünü. Bayram sabahı geç uyansanız bile mutlaka klasik kahvaltı dediğimiz yumurtalı, peynirli, söğüş sebzeli bir kahvaltı yapmalısınız. Zeytin veya yağlı tohumlardan ceviz tercih edebilirsiniz. Bayram sabahı börek, ekmek ve benzeri gıdalar var ise 1-2 dilim kadar yenmeli, mümkünse tam buğdaylı ekmeği tercih etmek gerekir. Eğer geç uyandıysanız günün kalan kısmında akşam yemeği ve 1 ara öğün şeklinde günü tamamlayabilirsiniz. Güne erken başladıysanız sabah, öğle akşam olmak üzere 3 ana öğün ve tercihen 1 ara öğün yapmak yeterlidir. Ana öğünlerde protein, karbonhidrat, yağ dengeli olmalıdır. Sebze yemeğine veya yeşillikli bir salataya öncelik verin. Hem iştah kontrolünü sağlayacak, hem lif kaynağı almış olacak, hem de tokluk sağlayacaktır. Aralarda meyve tüketmeye özen gösterin. Ana öğünlerde yoğurt/ayran/kefiri, ara öğünlerde de kan şekerini dengelemek adına süt/yoğurt/kefir tüketimini gerçekleştirin.

TUZ ALIMINI MİNUMUMA İNDİRİN

Tuz alımını kontrol edin. Çok fazla tuz tansiyonu yükselttiği için özellikle kalp için sağlık açısından riskli olabilir. Bu nedenle tuz alımını en aza indirin. Salatalara ilave olarak tuz eklemeyin, turşu, salamura gibi besinlerden uzak durmanızda fayda var.

TATLI VE ÇİKOLATALARA DİKKAT

Bu bayramda eskisi gibi bir araya gelip, kalabalık aile sofralarında uzun uzun kahvaltılar edip, yemekler yenmeyecek, ısrarlı tatlı, şekerleme ikramları olmayacak belki ama bayram geleneğini devam ettirmek isteyen tatlı ve şekerlemeleri eksik etmeyecek çok kişi olacaktır. Atalarımızın dediği gibi ‘gözden ırak olan gönülden de ırak olurmuş’ çikolata ve şekerlemelerinizi sürekli gözünüzün önünde olmamasına gayret edin ve ortadan kaldırın. Tatlı tüketimini kontrollü tüketmek, mümkünse şerbetli ve ağır tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih etmek gerekiyor. Tabi ki havaların ısınmasıyla da dondurma tüketimi ön planda oluyor. Masum bir sütlü tatlı olarak değerlendirdiğimiz dondurmayı ağır tatlılar yerine tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Eğer şerbetli bir tatlı yiyecek olursanız çok küçük miktarlarda veya yanınızdaki kişi ile paylaşarak miktarı kontrol edebilirsiniz. Tatlı tüketimini takip eden ana öğünlerinizi hafif ve sağlıklı tercihler yapmanız önem taşıyor.

BOL SU TÜKETİN

Ramazan ayı boyunca su tüketimini gün içerisinde gerçekleştiremediğimiz için unutabiliriz. Bu yüzden yavaş yavaş su içme alışkanlığınızı geri kazanmaya çalışın. Sıcak havalara denk gelen bu bayram günlerinde kendinizi daha zinde hissetmek adına sıvı tüketimini arttırmak oldukça önemli. Günlük en az 10-12 bardak su tüketimini mutlaka gerçekleştirin. Eğer su içmede zorlanıyorsanız suyunuzu nane, salatalık, elma, limonla tatlandırabilirsiniz. Ramazan ayından sonraki ilk gün kahve ve çay tüketiminde artış olabilir. Çok fazla tüketiminden kaçınılmalı, her içtiğiniz kahve ve çay yanında aynı miktarda su içilmelidir.

YÜRÜYÜN, EGZERSİZ YAPIN

Günlük fiziksel aktivitenizi bir süreliğine arttırın. Günlük egzersiz ve yürüyüşlerinize 15-20 dakikalık ilave ile metabolizmanız hızlanacak ve yağ yakımınız daha fazla gerçekleşecektir. Ayrıca bayramda alınan enerjiyle harcanan dengesini kurmak için yürüyüş ve egzersiz yapmanız faydalı olacaktır.

Formteg Hakkında:

Sağlıklı beslenmenin ve yeme-içme davranışlarımızın insan psikolojisiyle doğrudan orantılı olduğuna inanan Psikolog G. Tansu Ocak ve Uzman Diyetisyen Ecem Ocak tarafından hayata geçirilen Formteg, sağlıksız yeme-içme alışkanlıklarını düzenlemek için öncelikle danışanlarına psikolojik destek vermeyi ve sorunun kökenine inmeyi hedefliyor. Doğru teşhis ve terapi sayesinde sorun teşkil eden alışkanlıklar öncelikle sona erdiriliyor. Sonrasında uzman diyetisyen eşliğinde kapsamlı bir programla doğru, sürdürülebilir, tam bir değişimin gerçekleştirilmesi sağlanıyor. Yeme-içme bozukluklarının tedavisinde psikoloji önemli bir rol oynuyor. Psikolog gözetiminde diyetetik dünyanın pek çok ülkesinde uygulansa da Formteg, ülkemizde bu konuda ilk olma özelliğini taşıyor. Formteg’de fiziksel değişimin başlangıcı iyi beslenme ve sağlıklı bir ruh hali ile başlıyor.

Formteg internet sayfası, https://formteg.com/

Formteg Instagram hesabı, https://www.instagram.com/formteg_diyetvepsikoloji/

Psikolog Ganime Tansu Ocak kimdir?

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Psikoloji bölümünden onur derecesi ile mezun olan Psikolog Ganime Tansu Ocak, Marmara Üniversitesi Hastanesi, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü, İstanbul FlorenceNightingale Hastanesi ve Fransız Lape Hastanesi’nde klinik Psikoloji eğitimini tamamladı. Özel Hatay Hastanesi ve İstanbul Medikal Park Hastanesi’nde çalışmalarını sürdüren Tansu Ocak, “Yaygın Kaygı Bozukluğu – Anksiyete, Depresyon, Panik Bozukluk, Agorafobi, Sosyal Kaygı, Özgül Fobi, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Yeme Bozuklukları” konularında uzmandır. Kanser tanısı almış hastalara ve hasta yakınlarına da danışmanlık hizmeti veren Tansu Ocak, kurucu ortağı olduğu Formteg Beslenme, Diyet ve Psikoloji Danışma Merkezi’nde çalışmalarını sürdürmektedir.

Uzman Diyetisyen Ecem Ocak kimdir?

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olan Uzman Diyetisyen Ecem Ocak, Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı’nda tamamladığı Yüksek Lisans Programı’nı ‘yüksek şeref’ derecesiyle bitirerek ‘Uzman Diyetisyen’ unvanını taşımaya hak kazanmıştır. Hacettepe Üniversitesi Yetişkin Hastanesi, Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi, Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi ve Acıbadem Maslak Hastaneleri’nde çalışmalarını sürdüren Uzman Diyetisyen Ecem Ocak’ın sertifika kazandığı alanlar, “Obezite Diyetisyenliği, Kardiyoloji Diyetisyenliği, Yeme Bozuklukları Diyetisyenliği, Onkoloji Diyetisyenliği, Gebelik ve Laktasyon, Metabolik ve Cerrahi Diyetisyenliği” şeklindedir. Uzman Diyetisyen Ecem Ocak, kurucu ortağı olduğu Formteg Beslenme, Diyet ve Psikoloji Danışma Merkezi’nde bireysel, kurumsal ve çevrimiçi beslenme danışmanı olarak hizmet vermektedir.

itvhaber

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ