logo

09 Haziran 2019

OTOPARK MI, CADDE PARK MI/SOKAKPARK MI?


Yaşar Geler
yasargeler@hotmail.com

Otopark, kelime anlamıyla insanların otomobillerini vb. her türlü araçlarını kullanmadıkları zaman koydukları güvenli alanlardır. Park yerleridir. Bu güvenli alanlar, kimi yerlerde kişiler, kimi yerlerde ise kamu kurumları ve kuruluşları tarafından yapılır ve işletilir. Yıllar öncesinde bu park alanları çeşitli gayri resmi güç odakları aracılığıyla işletilirdi. Çok da sorunlar ve olaylar yaşanırdı. Yer işgali yüzünden çıkan olaylarda birçok insan yaşamını da kaybetmişti.

Gerçi şimdide otoparkların ne kadar güvenli oldukları da ayrıca bir tartışma konusudur. Örneğin, herhangi bir AVM’nin otoparkına aracınızı koyarsınız. Karşıda bir tabela; meydana gelebilecek olaydan dolayı sorumlu değiliz. Hemen her yerde neredeyse sokaklar, caddeler ya da yıkılmış metruk binaların yerleri otopark olmuş. Aracınızı koyduktan bir süre sonra almaya gelirsiniz, birde bakarsınız ki, ya bir tarafı çizilmiş, ya cam kırılmış hırsızlık olmuş, ya da bir başka kaza meydana gelmiş. Ancak, otopark yapılan her alanın üstünde ‘’meydana gelebilecek her hangi bir durumdan sorumlu değiliz’’ uyarı yazıları. Peki, siz bu alanları otopark diye ayırmışsınız, saatine asgari yedi lira ücret alıyorsunuz. Madem burası sizin kazanç kapınız, o halde neden aracımız güvende olmuyor?

Asıl sorun da bence şu; özellikle cadde ve sokaklarda oluşturulan otopark alanları. Bildiğim kadarıyla, cadde ve sokaklar oluşturulurken, yani imar planlarına yollar yerleştirilirken, o bölgenin yoğunluğuna göre cadde ya da sokak genişlikleri planlanır ve ona göre de yerleşim yerleri konumlandırılır. Yani, yollar otopark olsun diye değil, araçların rahat ve düzenli hareket edebilsinlerdiye yapılır. Bu sorumlulukta yasal olarak belediyelere verilmiştir. Buraya kadar anlatılanlar normal olması gereken süreçlerdir. Ancak, gel gör ki; caddeler ve sokaklar hele hele hastane, okul ya da herhangi bir kurum ve kuruluşun bulunduğu bölge ise, vay halinize! Kesin o caddenin yada sokağın bir şeridi kapatılmış ve otoparka dönüştürülmüştür. Ne yazık ki belediyeler işin kolayını bulmuş, özel yer altı veya yer üstü kat vb. otopark alanları oluşturma yerine hazır cadde ve sokakları her hangi bir masraf ta yapmadan otoparka dönüştürmüşlerdir.

Caddede hafifçe duraksarsınız, park etmek için bir alan bakınırken hemen cadde park ya da sokak park (otopark )görevlisi yanında bitiverir. Ver yedi lirayı git. Araç,Allah’a emanet! Hiçbir güvence yok. Geldiğinde yerinde bulabilirsen şükret. Bu otoparklar (sokak parklar, cadde parklar) yüzünden bir şeridi çalınmış yol üzerinde seyretmekte olan araçlar sıkışmaya başlarlar. Trafik keşmekeşi had safhaya çıkar. On dakikaya gideceğin yere saatler sonra varırsın.

Yani bir başka bakış açısıyla düşündüğün zaman; özellikle nüfus ve araç yoğunluğu yaşanan yerlerde otoparklar kaçınılmaz ve gerçek ihtiyaç duyulan alanlardır. Kentlerin olmazsa olmazlarıdır. Özellikle kent merkezlerinde mutlaka otoparklar olmalıdır. Ancak trafiği aksatmayacak özel alanlar seçilmelidir. Hatta bu otoparklar sayesinde geçmişte değnekçi dediğimiz gayri resmi kişiler ve oluşumlar saf dışı edildi. Bu otoparklar sayesinde binlerce insan iş sahibi oldular. Kayıt altına alındılar. Bu da muazzam bir gelişmedir. Ancak, cadde ve sokaklarda oluşturulan otoparkların hiçbir mantığı yoktur. Kent yaşamına ve kent insanına yarar yerine zarar verdiğini düşünüyorum. İnsanların ödedikleri vergileriyle yapılan yolların, cadde ve sokakların otoparka dönüştürülerek tekrardan maddi kazanç sağlanmaya çalışılmasının hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Hele hele hastane yakınları, devlet kurumlarının yakınları, insanların evlerinin ya da iş yerlerinin önleri otoparka dönüştürülmemelidir. Bu gibi yerlerden ücret alınmamalıdır. Millet bahçesi veya millet parkı yapıp, sonra da içeri girenden otopark ücreti alınmamalıdır. Bunlar haklı bir kazanç sayılamaz. Özel olarak otopark olarak inşa edilen alanlardan alınacak ücrete de kimsenin itirazı olamaz.

Yukarıda saydıklarımın belli bir hedefi yoktur. Bu herhangi bir belediye için de değildir. Zaten bu otopark soygununa dâhil olmayan herhangi bir belediye de yok değildir. Halkın cebi, kolay çekilen bir yer olarak görülmemelidir. Bunun adı, bana göre bir soygundur.  Otopark soygunudur. Belediyeler kent imar planlarını oluştururlarken genel otopark ve özel otopark yapma yerlerini de planlarında göstermelidirler. Özellikle de merkezlerde yapılan okulların, camilerin meydanların altları otopark alanları olarak düşünülebilir. Hem de bu otoparkların gelirleriyle, o kurumların giderleri karşılanabilir. Kentler için en özel park alanları, yer altı katlı otoparkalar ile zemin üstü katlı otoparklar olmalıdır.

Yaşar GELER

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
42593 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Boşaltılan Kışlalar Ne Olmalı?

  18 Ağustos 2019 Yazarlar

  Malumumuz, 15 Temmuz hain ve alçak darbe girişiminde şehir merkezlerinde bulunan darbecilerin hareket merkezleri olan askeri kışlaların şehir dışlarına çıkarılması sonrasında gündeme gelen ve ne olacakları merak edilen kışlalar için naçizane fikrimi beyan etmek istiyorum. Şimdilerde çokça tartışılan ve çeşitli fikirler ortaya atılan fikirlerden bazılarına bakacak olursak şehir parkları vs. gibi istemler her ne kadar mantıklı gelse de ben de başka bir pencereden bakarak ve eğitim ve sağlık adına bir kazanım olacağını düşünerek şu fikri ileri sür...
 • Sosyal Medya

  18 Ağustos 2019 Yazarlar

  Sosyal Medya, hayatımıza yeni giren ve adeta çok kötü bir huylu virüs gibi ülkemizin en ücra köşesine hızla yayılan bir virüs medya türüdür. Adı sosyal ama bireyler sosyal mi? Ya da bireyleri sosyalleştiriyor mu? Yoksa A Sosyal bir topluluk mu oluyoruz? Bilinmez. Aslında etkili ve doğru amaçla kullanıldığında hatta sadece gereksinim anında kullanıldığında gerçekten çok sosyal ve güçlü bir medya türü. Bir tıkla beş saniyede dünyanın en uzak noktasıyla bilgi paylaşımı yapabilme olanağına sahibiz. Bu birincisiydi. İkincisi ise, A Sosyal bir bir...
 • Tuhaf ölümler!..

  15 Ağustos 2019 Yazarlar

  Kurban bayramı ya, bu günlerde ölümü çok düşünür oldum... Bunda elbet pek çok neden var. Birinci sırada memleketimin içler acısı durumuna üzülmekten ve üzüntümü paylaşmaktan başka elimden pek de bir şey gelmiyor ondan... Yani ruh halim sakat... İkincisi ise geçenlerde yaşadığım bir yakınımın kayıbı... Dün sohbet edip, kimi zaman dertlesip, kimi zaman da kahkahalarla gülerken bu gün yok, toprak altında!.. Ruhu nereye gitti? Ya o koca bir kütüphaneye sığmayacak bilgileri nerede, ne oldu? Şimdi beni görüyor mu? Dün birlikte üzüldüğümüz yu...
 • ATATÜRK : GELDİKLERİ GİBİ GİTTİLER

  04 Ağustos 2019 Yazarlar

  30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97 yılı tüm yurtta. BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI:  Alinur AKTAŞ’a rağmen büyük bir coşkuyla kutlanacak. 97 yıl önce Türk'ü boğmaya ve vatanını istilaya gelmişlerdi. Ölümsüz kahraman asrın dahisi asırlar sonrasını görebilen,Büyük Devlet adamı ATATÜK'ün komutasındaki Türk Ordusu onlara unutamayacakları bir ders verdi. Atatürk'ün dediği gibi ''Türk ulusu kazandığı bu zaferle, açığa vurduğu gücü ve istemiyle, bu belli gerçeği bir kere daha tarihin bağrına çelik kalemle koymuş bulunuyor.' Büyük Önder Mustafa Kema...