logo

ÖZGECAN ASLAN ÖLÜMÜNÜN İKİNCİ YILINDA ANILDI

ozgecanMersin’in Tarsus ilçesinde bindiği minibüsün şoförünce katledilen 19 yaşındaki Özgecan Aslan, ölümünün ikinci yılında ailesi ve sevenleri tarafından mezarı başında anıldı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Mersin Tarsus’ta evine gitmek üzere bindiği midibüste öldürülen ve kadına yönelik şiddetin simgesi haline gelen Özgecan Aslan, ölümünün 2. yılında ailesi ve sevenleri tarafından mezarı başında anıldı.

Mersin’deki evine dönmek için bindiği midibüsün sürücüsü Suphi Altındöken tarafından cinsel tacize uğrayan, daha sonra Suphi Altındöken’in babası Necmettin Altındöken ve arkadaşı Fatih Gökçe’nin de yardımıyla vahşice öldürülerek yakılan 20 yaşındaki Özgecan, günlerce konuşulmuş. Haberlere konu olmuş ve kadına yönelik şiddetin sembolü olarak, kadın haklarına yönelik çalışma yürüten kuruluşları harekete geçirmişti.

Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015’te henüz 19 yaşındayken öldürülen Özgecan Aslan’ın babası Mehmet, annesi Songül, ablası Beste, kardeşi Barış ve sevenleri, heykeltıraş Mehmet Aksoy tarafından yapılan Mersin Şehir Mezarlığı’ndaki anıt mezarda genç kızı anmak için bir araya geldi.

ÖGECAN ASLAN’IN YAŞADIKLARI FİLM OLUYOR

Öte yandan eğitim gördüğü Tarsus ilçesinden Mersin’deki evine gitmek üzere bindiği minibüs şoförü tarafından 11 Şubat 2015’te tacize uğradıktan sonra henüz 19 yaşındayken yakılarak öldürülen Özgecan Aslan sinema filmiyle ölümsüzleşecek. Yönetmen-Yapımcı Ali Avcı, Özgecan’ın yaşadıklarını ‘Cennetin Kuşları’ adlı sinema filmiyle tüm dünyada gözler önüne serecek. Film sözleşmesi Özgecanlar Derneği ile imzalanacak.

Yönetmen Ali Avcı ve Genel Koordinatör Levent Akay, filmin sözleşmesini Özgecan’ın 2’inci ölüm yıl dönümünde Özgecanlar Derneğinde düzenlenecek törenle imzalayacak. İmza öncesinde Mersin’e gelen Yönetmen Avcı, Özgecanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Dalgıç ve Özgecan’ın babası Mehmet Aslan ile buluştu. Buluşmada Avcı ve Dalğıç, ‘Cennetin Kuşları’ filmiyle ilgili açıklama yaptı.

Ögecan Aslan’a Ne Olmuştu?

Minibüsle eve gitmek üzere yola çıktıktan sonra kayıp olan Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1’nci sınıf öğrencisi Özgecan Aslan’ın ailesinin kayıp başvurusu üzerine Tarsus’ta yanmış halde cesedi bulundu.

Kayıp başvurusundan önce Tarsus- Mersin- Adana arasında yolcu taşıyan minibüsün sürücüsü Suphi A. (26) jandarma noktasında durarak otoyola nasıl çıkacağını sordu. Jandarmalar, tarif ettikleri yol yerine ormana giden minibüsü durdurdu. Suphi A., babası Necmettin A. (50) ve Fatih G.’nin (20) bulunduğu minibüste kan izine rastlandı. Suphi A.,iki yolcunun kavga ettiğini, o yüzden lekelerin olduğunu öne sürünce üç şüpheli, serbest bırakıldı.

Jandarma, Özgecan Aslan’ın kayıp bilgisi üzerine minibüsü tekrar aramaya başladı. Tarsus’ta yapılan yol kontrolünde minibüs, içinde Necmettin A. ve Fatih G. ile birlikte ele geçirildi. Aramada bulunan bir şapka, Özgecan’ın babası Mehmet Aslan’a gösterildi. Baba Aslan, şapkanın kızına ait olduğunu söyleyince sorgulanan Necmettin A. ve Fatih G., genç kızı bıçaklayarak öldürdüklerini, cesedini benzin döküp yaktıklarını, sonra da Çamalan köyü Alman Mezarlığı yakınındaki Cin Deresi yatağına attıklarını itiraf etti. Üçüncü sanık da dün gece yakalandı

Etiketler: » » » » » »
Share
898 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ÖZGECAN ASLAN ÖLÜMÜNÜN İKİNCİ YILINDA ANILDI” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ÖZGECAN ASLAN ÖLÜMÜNÜN İKİNCİ YILINDA ANILDI
    https://www.itvhaber.com/?p=112227
    #ÖzgecanAslan #ÖzgecanAnıldı #KadınaYönelikŞiddet #SuphiAltındöken #Mersin #Tarsus #KadınCinayeti