logo

Sağlıkta Şiddet Önleme Düzenlemesi TBMM’de Kabul Edildi

Sağlıkta Şiddet Önleme Düzenlemesi TBMM’de Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulunda grubu bulunan 5 siyasi partinin ortak teklifiyle sunulan ve görüşülerek oylanan sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik düzenleme yasalaştı.

TBMM’de görüşülen Sağlıkta şiddet düzenlemesi yasalaştı. Düzenleme ile sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin cezası yüzde 50 oranında arttırılarak şiddet eğiliminde caydırıcılığı hedefleniyor. Yapılan düzenlemeye göre, sağlık çalışanların şiddet uygulayanlara hapis cezası verilecek, cezalar ertelenmeyecek.

TBMM Genel Kurulunda grubu bulunan 5 siyasi partinin ortak teklifiyle sunulan ve oylanan düzenlemede 315 milletvekili oy kullandı. 290 milletvekili kabul, 25 milletvekili ret oyu kullandı. TBMM Genel Kurulu, sabaha kadar süren çalışmasında, Yükseköğrenim Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifini görüştü. Görüşmeler devam ederken, 5 siyasi partinin ortak önergesi ile ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ düzenlemesi de söz konusu teklife eklendi.

315 milletvekili oy kullandığı, 290 milletvekili kabul, 25 milletvekili ret oyu kullandığı TBMM Genel Kurulunda görüşülerek kabul edilen “Sağlıkta Şiddeti” önlemeyi amaçlayan düzenlemeye göre;

SAĞLIK PERSONELİNE KARŞI İŞLENEN SUÇLARINDA CEZALAR YÜZDE 50 ARTTI

Kamu ve özel sağlık kurum ile kuruluşlarında görev yapan sağlık personeliyle yardımcı sağlık personeline karşı, görevleri sebebiyle işlenen, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ‘kasten yaralama’, ‘tehdit’, ‘hakaret’ ve ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarında, ilgili kanunlara göre tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılacak.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDET CEZALARI ERTELENMEYECEK

Düzenlemeye göre, söz konusu suçlarda, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan hapis cezasının ertelenmesi hükümleri uygulanmayacak.

HİZMETE İLGİLİ DİĞER PERSONEL TARAFINDAN DEVAM

Şiddetin yaşandığı sağlık kuruluşunda, faile veya yakınına mağdurun verdiği hizmeti verebilecek başka sağlık personeli ve yardımcı sağlık personeli bulunması halinde, hizmet, ilgili diğer personel tarafından verilecek.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ