logo

‘Sağlıkta Şiddet Ve İntiharlara Sorumsuzca Yanıt’

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a yazılı olarak cevaplandırılması istemli önerge veren CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, sağlıkta şiddeti ve intiharları gündeme taşıdı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Fiziki ve sözlü şiddete maruz kalan hekimlerin intiharlarında artışına dikkat çekmek için bilgi edinmek için başvuran Gamze Akkuş İlgezdi, başvurusuna “devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan, son derece sorumsuzca” yanıt verildiğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemi ile TBMM Başkanlığına verdiği önergeyle fiziki ve sözlü şiddete maruz kalan hekimlerin intiharlarında artışına dikkat çekmek amacı ile bilgi edinme başvurusuna devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan, son derece sorumsuzca bir yanıt verildiğini iddia etti.

“CEVAP İÇİN GEREKLİ BİLGİLER SİSTEMLERİMİZDE TUTULMAMAKTA”

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi önerge ve yanıt ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Hekim olmam nedeniyle meslektaşlarımın, ağır şartlarına ve intiharlarına 25 Mayıs tarihinde dikkat çekmek için verdiğim önergede; “2003- 2017 yılları arasında Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu ve üniversite hastanelerinde çalışırken intihar eden hekim ve sağlık emekçilerinin sayısı, cinsiyeti, yıllara, illere ve hastanelere göre dağılımına” ilişkin sorulara Sağlık Bakanlığı tarafından, “Sorularınızın cevaplanması için gerekli bilgiler sistemlerimizde tutulmamakta, bu nedenle ilgili soruların cevaplanması teknik olarak mümkün bulunmamaktadır.” şeklinde, devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan, son derece sorumsuzca bir yanıt verilmiştir.”

SAĞLIK EMEKÇİLERİ ARASINDA YAŞANAN İNTİHARLARDA CİDDİ ARTIŞ

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemi ile verilen önergesinde, “Günde en az 30 hekimin fiziki ve sözlü şiddete maruz kaldığı ülkemizde, son zamanlarda hekimler ve sağlık emekçileri arasında yaşanan intiharlarda ciddi bir artış olduğu görülüyor” ifadelerine yer veren CHP PM Üyesi, İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, sağlıkta performans sisteminin ve iş yükünün sağlık çalışanlarını bedenen ve ruhen yıprattığına dikkat çekerek;  “Sağlıkta dönüşüm projesiyle birlikte çalışma süreleri, hasta bakma sayısı ve iş yükünün artmasıyla kangren haline dönüşen sorunlar, performans sisteminin getirdiği ağır koşullarla birleşince sağlık emekçilerinin bedenen ve ruhen yıpranmalarına neden oluyor” dedi.

“CİDDİYETİYLE BAĞDAŞMAYAN, SORUMSUZCA” YANIT

“Öte taraftan, verilen bu yanıtla, hekimlerin ve sağlık emekçilerinin bakanlık nezdinde hiçbir önemi olmadığı da ortaya çıkmıştır” ifadeleri ile “ciddiyetiyle bağdaşmayan, sorumsuzca” olarak nitelediği yanıtın altını tekrar çizen Gamze Akkuş İlgezdi, önergesinin gerekçesini; “Bir bakanlık düşünün ki, kendi bünyesinde çalışan sağlık emekçilerinin, yardımcı sağlık elemanlarının kaçının intihar ettiğini bilmeyecek ve bununla ilgili bir çalışma yapmaya da gerek duymayacak.”

ÇALIŞANI, SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN İNTİHARINI BİLİNMİYOR

“Bir bakanlık düşünün ki, kendi bünyesinde çalışan sağlık emekçilerinin, yardımcı sağlık elemanlarının kaçının intihar ettiğini bilmeyecek ve bununla ilgili bir çalışma yapmaya da gerek duymayacak.”

İNTİHARLARIN BAKANLIĞIN DİKKATİNİ ÇRKMEMESİ TRAJİ KOMİK

Sağlıkta şiddetin önlenemediği, can kayıplarının yaşandığı ve hekimler başta olmak üzere sağlık personeli arasında meydana gelen intihar vakalarının çoğaldığı ülkemizde, görünür hale gelen bu yaranın, Bakanın ve bakanlık bürokratlarının ilgisini çekememiş olması da trajikomik bir durumdur.”

“SİSTEMLERİMİZDE BİLGİ YOK”

“Bununla birlikte Bakanlığın, intihar eden sağlık personeli sayısını açıklamak ve intiharların nedenlerini araştırmak yerine, “sistemlerimizde bilgi yok” diyerek devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan kaçamak yanıtlar vermesini de gerçekçi bulmuyoruz” ifadeleri ile açıkladı.

ÖNERİLERİMİZ DİKKATE ALMIŞ OLSA, ADANA’DA ASİSTAN, BATMAN’DA HEKİM, İNTİHAR ETMEMİŞTİ

“Uyarılarımızı ve önerilerimizi dikkate almış olsaydılar belki de iki gün içerisinde Adana’da asistan, Batman’da uzman hekim ve en son İstanbul’da tıp fakültesi öğrencimiz intihar etmemiş olacaktı” ifadeleri ile sağlıkta şiddete dikkat çeken CHP PM Üyesi, İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, yazılı olarak cevaplandırılması istemi ile verdiği önergede Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a şu soruları yöneltti;

“*Sağlık Bakanlığı sistemlerinde intihar eden hekim ve sağlık emekçilerine ilişkin bilgi neden tutulmamıştır? Ya da bakanlık kaydında tutulan bilgiler gizlenmeye mi çalışılmakta mıdır? Ortada kamuoyundan gizlenecek vahim bir tablo mu vardır?

*Doktor ve sağlık emekçilerinin intiharları bakanlığın dikkatini hiç çekmemiş midir?

*Sağlık Bakanı olarak intihar eden doktor ve sağlık emekçilerinin sayısını hiç merak etmediniz mi?

*İntihar eden hekim ve sağlık emekçilerinin sayısını ve neden intihar ettiklerine dair bir araştırma yapmayı düşünüyor musunuz?

*İntihar eden hekim ve sağlık emekçilerinin ailelerine bakanlık olarak gerekli destek veriliyor mu? Veriliyorsa kaç aileye ne destek verilmiştir?

*2003-2017 yılları arasında Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu ve üniversite hastanelerinde çalışırken intihar eden hekim ve sağlık emekçilerinin sayısı, cinsiyeti, yıllara, illere ve hastanelere göre dağılımı nedir?

*Sağlıkta Performans uygulamasına devam edilecek mi?”

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
1089 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

‘Sağlıkta Şiddet Ve İntiharlara Sorumsuzca Yanıt’” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ‘Sağlıkta Şiddeti Ve İntiharlara Sorumsuzca Yanıt’
    https://www.itvhaber.com/saglikta-siddeti-ve-intiharlara-sorumsuzca-yanit.html#.Wf2Ly4g00u8.twitter
    #SağlıktaŞiddet #Sağlıktaİntihar #SağlıkBakanı #AhmetDemircan #YazılıÖnerge #CHP #GamzeAkkuşİlgezdi #Sağlık #FizikiŞiddet #SözlüŞiddet #İntihar #DevletCiddiyeti #itvhaber