logo

10 Kasım 2018

SAYGI, MİNNET VE ÖZLEMLE 80 YIL


Yaşar Geler
yasargeler@hotmail.com

     Tam elli üç yıl önceydi Mustafa Kemal Atatürk’le gıyabında tanışmamız. Yıl 1965 ben ilkokula başlamıştım. Aslında daha da önceydi, O’nu tanımam. Çünkü kocaman bir taş kaidenin üzerinde ki heykeli duruyordu, işyerimizin tam karşısındaki ilçe meydanında. Tanıyordum ama çocukluğumdan kaynaklı anlayamamıştım kim ve ne olduğunu! Okula başladığımda sınıfa ilk girdiğimde meşhur kara tahta üzerinde duran resmini görünce biraz da şaşırmıştım doğrusu. ‘’Caddedeki bu adamın ne işi var burada’’ der gibi. Sonra her gün okul bahçesinde okuduğumuz öğrenci andı ve her pazartesi sabah ve her Cuma akşam törenlerinde, hatta ilçe meydanındaki anıtı önünde tören mangasıyla yapılan bayrak asma ve indirme törenleriyle hafızamıza kazılıyordu Mustafa Kemal Atatürk.

Sonralarda her okul dönemimizin sınıf ortamlarında hem resmiyle hem gençliğe hitabesiyle hem de öğrenci andıyla iyice yoğrulduk Atatürk ismiyle. Ta ki 2018’in 10 Kasım’ına kadar süregelen bir zaman dilimi. Ben ölümünden bu yana geçen seksen yılın yaklaşık altmış yılına tanıklık etmişim. Onunla yaşamış, Onunla yoğrulmuş ve Onunla hür olmuş bir bireyim ben. Hatta bu ülkenin tüm bireyleri Onunla var olmuştur. Bu ülke Onunla vardır ve Onunla var olmaya da devam edecektir. Gerekçelerimiz de aşağıdaki anlatımlarla anlam kazanmaktadır.

     ‘’Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.’’ Yine bu sözden de çıkardığımız sonuç; Egemen toplumların özünde millet vardır. Bize millet olabilme bilinç ve yeteneğini aşılayan ve geliştiren de yine o söylemi yapan Mustafa Kemal Atatürk’tür. Millet egemenliği demek Cumhuriyet yönetimidir. Cumhuriyeti ülkemize ve halkımıza kazandıran da yine o müthiş dahi liderdir.

     ’’Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

     Ey Türk istikbalinin evlâdı!

İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!’’

İşte bu önemli sözleriyle, Türk gençliğine bir bilinç aşılayan ve onlara onurlu ve şerefli bir görev biçen lider de Mustafa kemal Atatürk’tür.

Millet egemenliğini ön planda tutan, Milletin ilk Meclisi’nin açılış günü olan 23 Nisan’ı Türk çocuklarını önemseyerek, sevgiyi ön plana alan ve o anlamlı günü onlara armağan eden sevgi insanı lider de Mustafa Kemal Atatürk’tür.

     ’’Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir.’’ Böyle bir sözü sarf eden ancak büyük bir lider olur. Neredeyse 100 yıl sonrasını görebilen ve öngörüsü yüksek olan bir liderden söz ediyorum. Zaman o ki öğretmenleri yüceltmek adına söylemiş olduğu bir sözün anlamı da çok önemlidir. Öyle ki öğretmeni bozulmuş bir milleti yıkmaya da yeltenenler ne yazık ki öğretmenler olmuştur. 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilmeye çalışılan darbenin aktörlerinden ne yazık ki bir bölümünü de öğretmenler oluşturuyordu. İşte bu kadar öngörüsü yüksek bir liderden bahsediyorum.

     Yanmış, yıkılmış, neredeyse yok olmuş bir ülkenin küllerinden yeniden bir vatan yaratan, yeniden özgür bir halk yaratan liderdir, Mustafa Kemal Atatürk.

Ülkeyi demir ağlarla ören, halkının gücü ve devletin sınırlı olanakları ve üstün zekâsıyla yollar, köprüler yapan, fabrikalar inşa eden, o kısacık ömrüne yüzlerce binlerce akılcı projeler üreten bir liderdir Mustafa Kemal Atatürk.

Cumhuriyet dönemi öncesi ikinci plan vatandaş durumunda olan kadınlarımızı yaşama ve üretime katan liderdir, Mustafa Kemal Atatürk.

Yine cinsiyet ayrımcılığının ortadan kaldırılmasına olanak sağlayan ve ülkemize karma eğitim modelini getirerek kadınlarımızın ön plana çıkarılmasını sağlayan lider de Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Kendi halkının yönetime katılmasının yolunu açan, kadınlarımıza seçme-seçilme hakkının verilmesi için olanca direnmelere karşın mücadele eden liderdir, Mustafa Kemal Atatürk.

Kendi ülkesindeki birçok meczubun heykellerini yıkmasına çalışan ancak, başka ülkelerde heykelleri dikilen, hayatı ders konusu edilen, üstün vasıfları yetiştirdiği öğrencilerine ve devlet adamlarına örnek gösterilen bir liderdir, Mustafa Kemal Atatürk.

Köylünün üretime katılmasını sağlamaya çalışan, eğitimli insan ve iş gücü yetiştirme ve nitelikli bir nesil yetiştirmek amacıyla Köy Enstitülerinin kurulmasını teşvik eden donanımlı bir devlet adamıydı, Mustafa Kemal Atatürk.

İşte, O Mustafa Kemal Atatürk’ tür ki bugün özgür bir millet olarak yaşamamızın gerekçesi ve teminatıdır. İşte o yüzdendir ki, her yıl olduğu gibi sekseninci ölüm yıldönümünde de O’nu saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.

Ruhun şad olsun, büyük insan.

Huzur içinde uyu şerefli, onurlu ve yedi cihana başkaldıran dirayetli lider!

Etiketler: » » » »
Share
229 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KİM HIRSIZ, KİMİN HIRSIZI ?

  13 Mayıs 2019 Yazarlar

  Hırsızlık, bir davranış biçimidir. Olumsuz bir eylemdir. Başkalarına zarar vermektir. Başkalarına ait olan her hangi bir şeyi, o kişinin rızası olmadan almaktır. Hırsızlık bir gasptır. Hırsızlığın yeri, zamanı, mekânı, kimsesi yoktur. Hırsızlığın dini, imanı, ahlakı, mezhebi, etnik kökeni ve biçimi de yoktur. Hırsız için, hedefin kim olduğu ve sonucunun ne ve nasıl olacağı önemli değildir. Onun için önemli olan amacının gerçekleşmesidir. Kişisel eylemlerde, özellikle gariban insanlar ve mekânlar seçilir. Ya cebindeki cüzdanı gasp edilir, ya...
 • NAFAKA KONUSUNDA SON DURUM NEDİR ?

  05 Mayıs 2019 Yazarlar

  Bildiğimiz gibi Türk Medeni kanunumuzda 4 çeşit nafaka vardır . Bunlardan birisi Tedbir nafakası ki bu nafaka boşanma davası açılmadan önce veya boşanma davası açıldıktan sonra ergin olmayan çocuk ve eş için takdir edilene nafaka türüdür. Diğeri iştirak nafakasıdır Çocuğun velayetini almayan eş aleyhine takdir edilen ve çocuğun giderlerine katılması için takdir edilen nafaka türüdür. Yoksulluk nafakası ise evliliğin boşanma kararı ile bitmesi nedeniyle yoksulluğa düşecek eş için diğer eş aleyhine hükmedilen nafakadır. Yardım nafakası i...
 • Boşanmada Mal Paylaşımı

  30 Nisan 2019 Yazarlar

  Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli okurlarımı boşanmada mal paylaşımı nasıl olacak bu konu hakkında detaylı bilgilendirmek istiyorum. 1 ocak 2002 de kabul edilen yeni sisteme göre eşler olarak hiçbir sözleşme yapmaz iseniz otomatik olarak edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olursunuz ve evlilik içinde edinmiş olduğunuz mallar yarı yarıya paylaşılır eğer siz mal ayrılığını kabul etmek istiyorsanız eşler evlilik içinde kim hangi malı edinirse o mal o kişiye ait olsun istiyor iseniz o takdirde mal ayrılığı rejimini seçebilirsiniz. B...
 • TÖRE VE NAMUS CİNAYETİ DAVALARI

  18 Nisan 2019 Yazarlar

  Değerli okurlarım bu makalemde  siz  değerli   dostlarıma  5237  SAYILI  Türk  ceza  kanunumuzda  yer  alan töre ve  namus  cinayetlerinden  bahsetmek  istiyorum. Türk  ceza  kanunumuzun  82 . maddesinin  /11/k maddesinde   töre  saiki ile  insan öldürme  suçu  düzenlenmiştir.  Fail burada  töreye  aykırı  hareket  ettiği  için  mağduru  öldürmektedir.Töre  saiki ile  işlenen  cinayetlerde TCK  29  .Maddesinde  yer  alan haksız  tahrik  hükümleri uygulanmaz.Burada  sanığın  bireysel bir karardan çok   aile  aşiret  etkisi  vardır Töre  sa...