logo

Seçimlere Girme Yeterliliğine Sahip Siyasi Partiler Açıklandı

Seçimlere Girme Yeterliliğine Sahip Siyasi Partiler Açıklandı

YSK’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, kongrelerini yaptıkları saptanan 17 siyasi partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunduğu açıklandı.

Yüksek Seçim Kurulu‘nun (YSK) Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, 298 sayılı ‘Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’ ile 2820 sayılı ‘Siyasi Partiler Kanunu’nun ilgili maddelerine göre, 1 Ocak’tan en az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları saptanan 17 siyasi partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunduğu ifade edildi.

YSK’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, “Seçimlere Girme Yeterliliğine Sahip Siyasi Partiler”i; Adalet ve Kalkınma Partisi, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Genç Parti, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi ve Yeniden Refah Partisi olduğu belirtildi.

Kararda diğer partilerin ise genel kongre veya teşkilatlanma koşulunu taşımamaları nedeniyle 298 sayılı kanunun 14. maddesinin 11. bendi ile 2820 sayılı kanunun 36. maddesinde öngörülen nitelikleri kazanmadıklarının belirlendiği kaydedildi.

Gelecek Partisi‘nin mayıs ayında, DEVA Partisi‘nin ise haziran ayında yeterliliğe sahip olması bekleniyor.

itvhaber

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ