logo

SİVAS ‘MADIMAK YANGINI’NIN 24. YILI

SİVAS ‘MADIMAK YANGINI’NIN 24. YILI

Madımak Oteli’nde 37 kişinin hayatını kaybettiği “Sivas Katliamı” olarak anılan Madımak yangını, 24’üncü yıldönümü Sivas’ta düzenlenen etkinliklerle anılıyor.  

2 Temmuz 1993’te Sivas’taki Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne katılmak üzere kente gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın, 2 otel görevlisi ile 2 eylemci olmak üzere toplam 37 kişinin öldüğü Sivas olaylarının 24’üncü yıl dönümü çeşitli etkinliklerle anılıyor.

NE OLMUŞTU?

2 Temmuz 1993’te Cuma namazının ardından Sivas’taki Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’nin yapıldığı kültür merkezinin önüne bir yürüyen kalabalık gurup akşam saat 18.00’de Madımak Oteli’nin önünde toplanmıştı.  Yaklaşık 15 bin kişi yer aldığı bilgisinin yer aldığı gösteride Madımak Oteli önündeki araçlar ve heykel ateşe verilmiş, otelin camları kırılmıştı.

YANGINDA 35 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 51 KİŞİ YARALI KURTULDU

Sivas Madımak Olayı‘nda Madımak Oteli önündeki araçları ateşe veren ve oteli taşlayan gurup tarafından tutuşturulan perdeler ve alt katta bulunan eşyalar yanmıştı. Otelde konaklayan yada sığınmış olan kişilerden, aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin’in de bulunduğu 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi. Aralarında Aziz Nesin’in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtulmuştu.

Gösterilere müdahalenin yetersiz kalması sonrasında Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne akılmak üzere Sivas’ta bulunan 33 aydının konakladığı Madımak Oteli ateşe verilmiş, 33 aydın ile birlikte, 2 otel görevlisi ile 2 gösterici hayatını kaybetmişti.

Çeşitli mahkemelerce başlatılan dava daha sonra geldiği Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM)’nce görevsizlik kararı ile sonlandı. DGM’den sonra devam eden davada Kararla birlikte 22 sanık hakkında 15’er yıl, 3 sanık hakkında 10’ar yıl, 54 sanık hakkında 3’er yıl, 6 sanık hakkında 2’şer yıl hapis cezası, 37 sanık hakkında da beraat kararı verildi. Ancak bu karar temyiz edildi.

“ZAMAN AŞIMI”NA UĞRADI

Uzun süren hukuk süreci 2001 yılında sonuçlandı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin onadığı karar uyarınca, Cumhuriyete karşı örgütlü kalkışma girişiminde bulunan sanıklardan 33’ü ölüm cezası aldı; dördü 20 yıl, biri 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Süren davalar, temyizler, müdahil avukatların talepleri yıllarca devam etti. Sivas Katliamı davası 20 yılın ardından zaman aşımı gerekçesiyle kapatıldı. Zaman aşımı kararına itiraz edildi.

MADIMAK’TA HAYATINI KAYBEDENLER

Edibe Suları Ağbaba (Misafir – İsviçre),

Gülender Akça (Sanatçı – Ankara),

Muhlis Akarsu (Sanatçı – Ankara),

Muhibe Akarsu (Misafir – Ankara),

Metin Altıok Şair (Yazar – Ankara),

Mehmet Atay (Sanatçı – Ankara),

Sehergül Ateş (Sanatçı – Ankara),

Erdal Ayrancı (Yönetmen – Ankara),

Behçet Sefa Aysan (Şair – Ankara),

Asım Bezirci (Yazar – Ankara),

Belkıs Çakır (Sanatçı – Ankara),

Serpil Çanik (Sanatçı – Ankara),

Muammer Çiçek (Sanatçı – Tokat),

Nesimi Çimen (Sanatçı – İstanbul),

Serkan Doğan (Sanatçı – Ankara),

Hasret Gültekin (Sanatçı – Sivas),

Murat Gündüz (Sanatçı – Ankara),

Gülsün Karababa (Sanatçı – Ankara),

Koray Kaya (Çoçuk – Ankara),

Menekşe Kaya (Sanatçı – Ankara),

Uğur Kaynar (Şair – Ankara),

Asaf Koçak (Karikatürist – Ankara),

Handan Metin (Sanatçı – Ankara),

Sait Metin (Sanatçı – Ankara),

Asuman Sivri (Sanatçı – Ankara),

Yasemin Sivri (Sanatçı – Ankara),

Nurcan Şahin (Sanatçı – Ankara),

Özlem Şahin (Sanatçı – Ankara),

Yeşim Özkan (Sanatçı – Ankara),

Huriye Özkan (Sanatçı – Ankara),

Ahmet Öztürk (Otel görevlisi – Sivas),

Ahmet Özyurt (Sanatçı – Ankara),

Carina Cuanna Thuijs (Misafir – Hollanda),

İnci Türk (Sanatçı – Ankara),

Kenan Yılmaz (Otel görevlisi – Sivas)

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
467 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ