logo

TAŞKINLIK SİSTEMİ

cafer-kayadibi-yazar-ust

Yıllardır Kurumların sistem değişikliklerinden milletçe çok çektik. Her gelen yeni bir model yeni bir tarz geliştirdi memleket hayrına. Bunların en göze çarpanını Milli Eğitim alanında gördük ve bizzat yaşadık. Değişen sınav sistemleri, eğitim süreleri, okula başlama yaşı, kızlı erkekli okullar, dinsiz öğrencileri dine çağıran sistemler derken aklıevvel kişiler yaptı ortaya bir karışık.

Değişiklikler ruhumuza işlemişken, değişmeden, değiştirmeden rahat edemez olduk. Şimdi ise gözü devletin sistemine dikti göz bebeklerini büyüterek millete seslenenler. Uzun zamandır kullanmakta olduğumuz parlamenter sistemin işlevinden yeterli hazzı alamayanlar, bir başkanlıktır tutturmuş gidiyorlar. Tam mı olsun, yarım mı yoksa çeyrek mi yapalım diye düşüne dursunlar, içlerinden birinin çıkıp “yeter ki değiştirelim önemli olan işlevi” demediği kaldı.

Seçim meydanlarında belli ki başkanlık sisteminin getireceği demokratiklikten, eşitlikten ve bilumum faydalarından bahsedilecek aşırı istekliler tarafından. Yeme de yanında yat denecek. Yerlere göklere sığdırılamayacak. Belki bir köşeden şirin mi şirin, ak saçlı bir Burhan çıkıp gerekirse ağlayacak ve sistemin güzelliklerinden bahsedecek.

Sanırsın sistem değişince zenginle fakir eşit olacak ya da Berkin Elvan ekmek almaya gittiği bakkaldan geri dönecek. Ekonomimiz basamakları çifter çifter mi tırmanacak, milyonlarca işsiz ertesi sabah iş sahibi mi olacak. Uludere’nin, Reyhanlının sorumluları gün yüzüne mi çıkacak. Sivas sanıkları hayırlı olsun tatillerinden geri mi dönecek. Haydi diyelim sistem değişti, başkan hazretleri 53 Sünni vatandaşım demek yerine, Sünni ile Alevi hepiniz eşitsiniz mi diyebilecek? Ethem’in, Ali İsmail’in katilleri hak ettikleri cezaları gerçekten alacaklar mı o zaman. Eğer öyle ise getirin sistemi. Fakat çok iyi bilinmektedir ki bu ülkenin sorunu başkanlık değil, hangi sistem olursa olsun o sistemin kural, kaide ve yasalarının çiğnenmesi, kibir ile hareket edilmesi, akraba, eş, dost, yandaşın kayrılması, devletin soyulması, muhalif seslerin kısılması için gerekirse kanlarının dökülmesini emreden bir kafa yapısının var olmasıdır. Bununda adı başkanlık değil olsa olsa Taşkınlık sistemidir.

Etiketler: » » » »
Share
2058 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ