logo

Turistik Tuz Ekspresi Ankara çıkışlı 250 yolcusuyla Çankırı Garı’nda

Turistik Tuz Ekspresi Ankara çıkışlı 250 yolcusuyla Çankırı Garı’nda

Çankırı seferlerine başlayan Ankara – Çankırı – Ankara rotalı “Turistik Tuz Ekspresi”, ilk seferinde Ankara çıkışlı 250 yolcusuyla Çankırı Garı’nda kentle buluştu.

Recep Kenan / itvhaber.com

Çankırı Valiliği koordinesiyle Çankırı Belediyesi, TCDD, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), Çankırı Konfederasyonu ve TÜRSAB Orta Anadolu Bölgesi seyahat acentelerinin işbirliğiyle başlayan Ankara-Çankırı-Ankara rotalı “Turistik Tuz Ekspresi”, Ankara çıkışlı 250 yolcusunu Çankırı Garı’na ulaştırarak kentle buluşturdu.

1934 yılında başlayan ve 4 yıl sonra durdurulan “Tenezzüh (Gezinti) Treni” seferleri, 90 yıl sonra “Turistik Tuz Ekspresi” adıyla yeniden Çankırı seferlerine başladı.

Çankırı Valisi Mustafa Taşolar ile Çankırı protokolü üyeleri, Çankırı Garı’nda Turistik Tuz Ekspresi yolcularını karşıladı.

Turistik Tuz Ekspresi ile ilgili Çankırı Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Turistik Tuz Ekspresi ilk seferini gerçekleştirdi. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği Ankara’dan yola çıkan Turistik Tuz Ekspresi Çankırı Gar’ında Valimiz Sn. @firattasolar, İl protokolü ve yaren ekibimiz tarafından karşılandı.” İfadeleri yer aldı.

Yaran gösterileri ile karşılanan  “Turistik Tuz Ekspresi”  yolcuları, gün boyu kentte Tuz Mağarasındaki “Tuz Şehiri”ni de ziyaret edip, Çankırı’nın tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ederek yöresel lezzetleri tatma fırsatı buldular.

Ziyaretçiler, Taş Mescit ve Çankırı Mevlevihanesi, Buğday Pazarı Medresesi, Çivitçioğlu Medresesi, Sultan Süleyman Cami (Ulu Cami) ile Tarihi Çankırı sokaklarını gezdiler.

“Turistik Tuz Ekspresi”  ile kente gelen ziyaretçiler, Hititler’den kalan ve bu gün hala tuz ihtiyacımızın önemli kısmını karşılayan “Tuz Mağarası”ndaki “Yer Altı Tuz Şehri”ni, tıbbın ve eczacılığın sembolünün doğduğu mekan olan Taş Mescit’i, Çorak Yerler Kazı alanından gün yüzüne çıkarılanların da olduğu 8 milyon yıllık fosillere ev sahipliği yapan Çankırı Müzesi’ni, Ferit Akalın Radyo ve İletişim Müzesi’ni ve eski eşyalarla döşenen, ziyaretçilerini geçmişe götüren Çankırı Kültür Evi’ni görerek ve tanıma şansına sahip oldular.

“TURİSTİK TUZ EKSPRESİ” İLE ÇANKIRI’NIN TURİZMİ VE TANITIMINA KATKI

Çankırı Valiliği, Çankırı Belediyesi ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), Çankırı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çankırı Konfederasyonu ve TÜRSAB Orta Anadolu seyahat acenteleri işbirliği ile düzenlenen tren seferleriyle bölgede turizm hareketliliğinin artırılması hedefleniyor.

Kapasitesi 250 kişilik trenler ile toplamda 4 seferde 1000 kişiyi Çankırı’ya getirmeyi planladıkları kaydedilen açıklamada,  “Turistik Tuz Ekspresi” ile turizmde hareketlilik yaşanacak Çankırı’nın tanıtımına da katkı sağlamayı amaçladıkları ifade ediliyor.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ