logo

Türkiye’de Ücret ve Gelirlerde Cinsiyet Uçurumu!

Türkiye’de Ücret ve Gelirlerde Cinsiyet Uçurumu!

DİSK Araştırma Merkezi DİSK-AR, 18 Eylül Uluslararası Eşit Ücret Günü’nde yayımladığı gelir uçurumu raporu: çalışma yaşamında toplumsal cinsiyet eşitsizliği vahim bir tablo halini aldı.

DİSK-AR, Uluslararası Eşit Ücret Günü’nde ülkemizde kadın ücret ve gelirlerindeki eşitsizliğe dikkat çeken bir rapor hazırladı.

DİSK-AR’dan Uluslararası Eşit Ücret Günü’nde “Gelir Uçurumu Raporu”: çalışma yaşamında toplumsal cinsiyet eşitsizliği vahim bir tablo.

DİSK Araştırma Merkezi DİSK-AR, 18 Eylül Uluslararası Eşit Ücret Günü’nde gelir uçurumu raporu yayımladı. Rapora göre çalışma yaşamında toplumsal cinsiyet eşitsizliği vahim bir tablo halini aldı.

ERKEKLERİN GELİRİ KADINLARDAN YÜZDE 31 FAZLA

• Çalışma yaşamında toplumsal cinsiyet eşitsizliği: Türkiye’de erkeklerin geliri kadınlardan yüzde 31 fazla.

• Ücretlerde toplumsal cinsiyet eşitsizliği artıyor.

• Ücretli kadın ve erkekler arasındaki gelir eşitsizliği büyüyor.

• 2006 yılında yüzde 12 olan fark yüzde 20,7’ye yükseldi.

• Kendi hesabına çalışan erkekler kadınlardan yüzde 77,3 fazla kazanıyor.

Bugün (18 Eylül) Uluslararası Eşit Ücret Günü. Uluslararası Çalışma Örgütü öncülüğünde bir uluslararası girişim tarafından ilan edilen Eşit Ücret Günü cinsiyet temelli ücret eşitsizliğini gündeme getirmeyi ve buna dikkat çekmeyi hedefliyor. DİSK-AR, Uluslararası Eşit Ücret Günü’nde ülkemizde kadın ücret ve gelirlerindeki eşitsizliğe dikkat çeken bir rapor hazırladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılına ait Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nı 11 Eylül 2020 günü yayımladı. Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması ülkemizde yoksulluk, gelir eşitsizliği ve yaşam koşulları konusunda en önemli araştırmalardan birini oluşturuyor. Araştırma hane ve fert gelirlerine ilişkin önemli bilgiler içeriyor.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ