logo

ÜNLÜ TARİHÇİ HALİL İNALCIK HAYATINI KAYBETTİ

halil_inalcikDünyaca ünlü tarihçi Prof. Halil İnalcık 100 yaşında vefat etti. Ünlü tarihçi Halil İnalcık, tedavi gördüğü Ankara Güven hastanesinde hayatını kaybetti. Halil İnalcık kimdir?

Recep Kenan/itvhaber.com

Hocaların hocasın olarak bilinen tarihçi-yazar Prof. Dr. Halil İnalcık, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Hastane yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, 100 yaşındaki Prof. Dr. İnalcık’ın saat  19.10’da yaşamını yitirdiğini bildirdi.

100 yaşında vefat eden Halil İnalcık’ın kızı Günhan İnalcık hastane önünde yaptığı açıklamada, “Türkiye için büyük bir kayıp. Çok emek vermiş, çok öğrenci yetiştirmiş bir insandı benim babam. Şimdi anlıyorum ne büyük bir kayıp olduğunu. Türkiye’ye, tarihimize çok büyük hizmet vermiş, bir sürü yanlışı düzeltmiş bir insan” diye konuştu.

PERŞEMBE GÜNÜ İSTANBUL’DA DEFNEDİLECEK

İnalcık’ın İstanbul’da aile mezarlığına defnedileceğini söyleyen Günhan İnalcık, “İstanbul’daki aile mezarlığına defnedeceğiz, perşembe günü. Ankara’da Doğramacızade Camii’nde öğle namazına müteakip cenazesi kılınacak. Ondan önce çarşamba günü 11.00’de Bilkent Üniversitesi’ndeki Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde bir tören olacak. Ondan sonra da İstanbul’a nakledeceğiz. Adını yaşatacak başka şeyler de yapmak isterim” dedi.

HALİL İNALCIK KİMDİR

Dünyaca ünlü tarihçi hocaların hocası Halil İnalcık, 26 Mayıs 1916’da İstanbul’da dünyaya geldi. Çocukluğu hep savaş yıllarında geçen İnalcık, 1924 yılında, ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşti ve ilkokulu burada, Gazi İlkokulu’nda bitirdi. Babası Seyit bey ailesini bırakıp Mısır’a yerleştiği için Halil İnalcık’ı annesi büyüttü. Ortaokulda yatılı olarak Sivas Öğretmen Okulu’na verilen İnalcık, 1932 yılında ise Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu’na nakledildi. Burada, fizik dalında Nusret Kürkçüoğlu, edebiyat dalında ise edebiyat tarihçisi Abdülbaki Gölpınarlı gibi ünlü hocalardan ders aldı.

1935’de, öğretmen okulundan mezun olduktan sonra, Atatürk’ün tarih tezini bilimsel temellere dayandırmak için kurduğu Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ne başladı. İnalcık, üniversite eğitimi sırasında da dönemin önemli isimlerinden der aldı. Bunlar arasında Fuad Köprülü, Şemsettin Günaltay, Muzaffer Göker, Yusuf Hikmet Bayur gibi isimleri sayabiliriz.

Ortaçağ tarihi derslerini aldığı Köprülü, İnalcık üzerinde büyük bir etki bıraktı ve meslek yaşamı boyunca kendisine örnek oldu. İnalcık, 1940 yılında mezun olduktan sonra Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde kaldı ve Yakınçağ Tarihi Bölümü’nde asistan oldu.

Halil İnalcık 1953-54 senesi ders yılında, Columbia Üniversitesine ziyaretçi öğretim üyesi olarak davet edildi. Buradan sonra 1956-57 yıllarında Harvard Üniversitesinde birtakım araştırmalarda bulundu. 1957’de yurda geri dönerek, bir zamanlar kendi okuduğu okulda, Dil Tarih Ve Coğrafya fakültesinde ders vermeye başladı. Sonrasında aralıksız hizmet verdiği Dil Tarih Ve Coğrafya fakültesinden 1972 yılında emekli oldu.

İLBER ORTAYLI’NIN HOCASI

Bütün ömrünü neredeyse çalışmaya adayan, dünyaca ünlü tarihçi Halil İnalcık 100 yaşında hayatını kaybetti. İnalcık, bir dönem ünlü tarihçi İlber Ortaylı’ya hocalık da yapmıştı. Halil İnalcık, iyi derecede Fransızca, İngilizce, Farsça, Arapça, İtalyanca ve Almanca bilmekteydi.

Etiketler: » » » » » »
Share
834 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ÜNLÜ TARİHÇİ HALİL İNALCIK HAYATINI KAYBETTİ” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ÜNLÜ TARİHÇİ HALİL İNALCIK HAYATINI KAYBETTİ
    AYRINTI HABERDE, TIKLAYINIZ
    https://www.itvhaber.com/?p=98049
    #DünyacaÜnlüTarihçi #itvhaber #Vefat #ÜnlüTarihçi #Halilİnalcık #HalilİnalcıkKimdir #TarihProfesörü