logo

Usta Tiyatrocu Enis Fosforoğlu Yaşama Veda Etti

Usta Tiyatrocu Enis Fosforoğlu Yaşama Veda Etti

Sinemada ve TV dizilerinde de rol alan, bir çok toplulukla sahne alan, usta tiyatrocu Enis Fosforoğlu, Büyükada’daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucunda 71 yaşında vefat etti.

Ünlü tiyatrocu Enis Fosforoğlu, Büyükada’daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. 1948 yılında İstanbul’da doğan Enis Fosforoğlu birçok tiyatro, sinema ve dizide rol almıştı.

Ataşehir’de de çeşitli zamanlarda oyunları sahnelenen Enis Fosforoğlu, son olarak Ataşehir Belediyesi 10. Tiyatro Festivali kapsamında  “İYİ MİSİN?” adlı tek kişilik gösterisi ile Mustafa Saffet Kültür Merkezi (MSKM) Halit Akçatepe Sahnesi’nde Ataşehirli tiyatroseverlerle buluşmuştu.

Usta tiyatro sanatçısı Enis Fosforoğlu, Büyükada’daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.  71 yaşındaki Fosforoğlu, 11 Haziran´da kalp krizi geçirmişti. Bir süre hastanede tedavi olan sanatçı 4 gün süren tedavinin ardından taburcu edilmişti.

Fosforoğlu’nun Pazartesi günü Kadıköy’deki Moda Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verileceği öğrenildi.

ENİS FOSFOROĞLU KİMDİR?

1948 yılında İstanbul’da doğan Enis Fosforoğlu tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur.

Sanatçı Renan Fosforoğlu ve Mualla Kavur’un oğlu olan Enis Fosforoğlu, Belkıs Dilligil (teyzesi), Avni Dilligil (eniştesi), Aliye Rona (eniştesinin kızkardeşi) gibi sanat kökenli bir aileden gelmektedir.

Tiyatro ve dublaj sanatçısı Ferdi Merter ile kardeştirler. Kızı da tiyatro sanatçısı Seren Fosforoğlu’dur.

1970 – 1976 yılları arasında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde görev yaptı. Değişik tiyatro toplulukları içinde rol aldı, kendi adına tiyatro kurarak uzun yıllar birçok sanatçının yetişmesine katkıda bulundu. Sinema filmleri çeviren sanatçı, senaryo ve yönetmenlik denemesinde de bulundu. TRT FM ve Halk TV Radyo’da radyo programları yapmakta ve tiyatro üzerine dersler vermekteydi.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ