logo

YAĞIŞLI VE ÇOK SOĞUK HAVA GELİYOR!

koy_kis-Meteoroloji tarafından yapılan açıklamada Pazar akşamından itibaren ülkemizin tamamı yeni ve daha etkili, çok soğuk ve yağışlı havanın etkisine giriyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürlüğü tarafından yapılan tahminlerde Pazar öğle saatlerinden itibaren yurdumuzun yeni ve daha etkili, çok soğuk ve yağışlı bir havanın etkisi altına gireceği ifade ediliyor.

“Kar Geliyor”

Yurdumuzun Yarın ( 04.01.2015 Pazar) öğle saatlerinden sonra Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelen yeni, çok soğuk ve yağışlı bir havanın etkisi altına gireceği tahmin ediliyor. Yağışların; yarın öğleden sonra Marmara ile Kıyı Ege’de ve Batı Karadeniz kıyılarında yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve İç Ege’de karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

“Ülke Geneli Yağışlı”

05.01.2015 Pazartesi günü Trakya dışında ülke genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Güney Ege’nin ve Akdeniz’in kıyı kesiminde, Güneydoğu Anadolu’da, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı bekleniyor.

06.01.2015 Salı günü Marmara’nın batısı ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusu dışında ülke genelinin yağışlı geçeceği, Yağışların Doğu Karadeniz kıyılarının doğusu, Akdeniz kıyı kesimi ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur, yurdun yağış alan diğer yerlerinde ise kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

05.01.2015 Pazartesi ve 06.01.2015 Salı günleri meydana gelecek yağışların Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin batısında çok kuvvetli ve şiddetli olacağı tahmin ediliyor.

07.01.2015 Çarşamba günüden itibaren hafta sonuna kadar yağışlı sistemin yurdumuzun kuzey ve doğu kesimlerde etkisini sürdürmesi kar yağışlarının aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

“Sıcaklık 8 ila 12 Derece Düşecek”

Hava sıcaklıklarının hafta başından itibaren batı bölgelerden başlayarak hafta sonuna kadar ülke genelinde hissedilir derecede (8 ila 12 derece) azalarak mevsim normallerinin altına düşeceği, Hafta ortasından itibaren ise yağışların kesildiği özellikle iç bölgelerimizde oldukça soğuk gece ayazlarının etkili olacağı tahmin edilmektedir.

Yurdumuzda önümüzdeki hafta boyunca görülecek çok kuvvetli sağanak yağış, kuvvetli ve yoğun kar yağışları, aşırı derecede hava sıcaklığındaki düşüşlerin, kuvvetli ve fırtına şeklinde esecek rüzgarların oluşturabileceği olumsuzluklara karşı vatandaşlarımızın, ilgililerin ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olmaları ve yayımlanacak meteorolojik hava tahmin raporları ve meteorolojik uyarıları takip etmeleri gerekmektedir.

Ayrıca vatandaşlar, yağışlar ve soğuk havaya bağlı olarak oluşacak; sel, ulaşımda aksamalar, buzlanma,  don olayı,  ağaç veya direklerin devrilmesi ve ani sel tehlikelerine karşı tedbirli olmaları yönünde uyarılıyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
981 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ