logo

Yapımı Duran 8 Metrodan Finansı Temin Edilen Biri Daha Yapılıyor

Yapımı Duran 8 Metrodan Finansı Temin Edilen Biri Daha Yapılıyor

İstanbul’da yapımı duran metroların inşaatına yeniden başlandığını kaydeden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: “Geldiğimizde tam 8 hat durmuştu.Finans temin edilmeden yola çıkılmış.”

İstanbul’da yapımı duran metrolardan birinin daha finans sorunu çözülerek yapımına başlanacağını duyuran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yaptığı açıklamada; “İstanbullulara bir güzel haberimiz daha var. Finans sorununu çözerek bir metro hattımızın daha yapımına başlıyoruz. Tuzla, Pendik, Kaynarca’da yaşayan vatandaşlarımıza hayırlı olsun.” İfadelerine yer verdi.

Metro İnşaatlarında 8 Hat Durmuştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yapımı durdurulan inşaatların yeniden başlamasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Metro inşaatlarında geldiğimizde tam 8 hat durmuştu. Bu 8 hattın tümünün finans kaynağı temin edilmeden yola çıkılmış. Daha evvelsi günü koca tüneli açan makineyle start verdiğimiz Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattı 2 yıldır durdurulmuş. Yanlışlarını düzelttiğimiz, proje hatlarını değiştirdiğimiz işler de var. Ümraniye-Ataşehir-Göztepe hattı toplam 175 milyon Avroluk kredi sözleşmesiyle.”

Tuzlalılara, Pendiklilere, Kaynarcalılara Müjde

“Daha acısını söyleyeyim. Ümraniye-Ataşehir-Göztepe, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattını başlattık. Kaynarca-Tuzla-Pendik metro hattını 86 milyon Avroluk kredi sözleşmesiyle start veriyoruz. Tuzlalılara, Pendiklilere, Kaynarcalılara müjde olarak ifade edelim.”

Hattın Son Durağı Tuzla Belediyesi Olacak

Hattın birincisi Tavşantepe Metro Hattı kuyruk tüneli sonundan başlayarak sırasıyla Kaynarca merkez, Çamçeşme Kavakpınar, Esenyalı ve Aydıntepe (Tuzla Tersane) istasyonlarından geçerek Tuzla Belediyesi mevkiinde kuyruk hatları bitiminde son bulacak. Bu hattın toplam uzunluğu yaklaşık 7,9 kilometre olacak.

Metro Hattı Tuzla’da Marmaray’a Entegre Olacak

Pendik Merkez-Kaynarca Metro Hattı ise mevcut Marmaray ve Hızlı Tren istasyonları olarak işletilen Pendik İstasyonu yanında teşkil edilecek Pendik Merkez İstasyonundan başlayarak, Kaynarca Merkez istasyonuna ulaşacak. Buradan yapımı devam eden Sabiha Gökçen Havalimanı raylı sistem bağlantısına ait hastane istasyonuna bağlanacak hat, 4,1 kilometre toplam uzunluğa erişecek. Hat, 1 kilometrelik bağlantı tüneli ile birlikte toplamda 13 kilometrelik uzunluğa erişecek.

Tuzla-Kadıköy 51 Dakika Olacak

Proje tamamlandığında Tuzla istasyonundan Tavşantepe istasyonuna seyahat süresi 11 dakika, Kadıköy istasyonuna ise 51 dakika olacak. Pendik istasyonundan binen bir yolcu 15 dakikada Sabiha Gökçen Havaalanı’na ulaşabilecek. Hat, saatte/tek yönde 62 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. Günlük yolcu taşıma kapasitesi 2 milyon 225 bine kadar çıkabilecek.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ