logo

YAPRAKLI YAĞLI GÜREŞLERİ BAŞPEHLİVANI RECEP KARA

Çankırı’nın Yapraklı ilçesindeki Yapraklı Yaylası’nda düzenlenen 44. Geleneksel Yapraklı Yağlı Güreşleri’nin finalinde karşılaştığı Ümit Balta’yı yenen Recep Kara başpehlivan oldu.

Recep Kenan/itvhaber.com

Çankırı’nın Yapraklı ilçesinde düzenlenen 44. Geleneksel Yapraklı Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı Recep Kara oldu.

44.Geleneksel Yapraklı Yağlı Güreşleri 27 Haziran 2017 Salı günü Yapraklı Yaylasında yapıldı. 650 güreşçinin katıldığı 2 bin nüfuslu Yapraklı İlçesindeki Yapraklı Yağlı Güreşlerine, 22 bin kişinin katılım sağladı.

Yapraklı Yaylası’nda organize edilen yağlı güreşlerin finalinde Recep Kara ve Ümit Balta karşılaştı. Yaklaşık 30 dakika süren müsabakada rakibini sayı ile yenen Recep Kara 44. Geleneksel Yapraklı Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı elde etti.

ER MEYDANLARI MADDİ VE MANEVİ YİĞİTLİĞİN BİRLEŞTİĞİ ALAN

Ödül töreni sırasında yaptığı konuşmada, er meydanlarının maddi ve manevi yiğitliğin birleştiği alanlar olduğunu söylen AK Parti Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, güreş sporunun maddi ve manevi boyutunun olduğuna dikkat çekek; ”Bütün dünyaya ’Türk gibi güçlü’ sözünü gösteren pehlivanlarımızın maddi ve manevi gücünün birleştiği alanda bu geleneği devam ettiren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ÇANKIRI’NIN GÜREŞ SPORUNU YAŞATMADA ÖNEMLİ KATKISI VAR

Çankırı’nın güreş sporunu yaşatmada çok önemli katkıları olduğuna dikkat çeken Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Belediye olarak da katkılarının süreceğini ifade ederek; “Biz böylesi bir büyük medeniyetin mirasçılarıyız. Tarihimizle iftihar ediyoruz. İnşallah gelecek nesillere de bu kültürümüzü aşılayarak ilerilere taşıyacağız” diye konuştu.

Yapraklı Yaylası’nda organize edilen yağlı güreşlere 14’ü Başpehlivan olmak üzere 650 pehlivan katıldı. 20 bin güreş severin seyrettiği Yağlı Güreşlerin Başpehlivanlık finalinde 2016 Kırkpınar Başpehlivanı Recep KARA ile Ümit BALTA karşılaştı. Müsabaka sonunda rakibini yenen Recep KARA Başpehlivanlığı elde etti. Çankırılı Yakup KARAMAN ise Yapraklı güreş ağalığını 3’ncü sefer aldı.

44.Geleneksel Yapraklı Yağlı Güreşleri müsabakaların ardından düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.

Güreşlere Çankırı Vali Vekili Abdullah Aslaner,  Çankırı Milletvekilleri Hüseyin Filiz Ve Muhammet Emin Akbaşoğlu, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç ile birlikte; Yapraklı Kaymakamı Murat Ertekin, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, Yapraklı Belediye Başkanı Ali Hasekioğlu, Güreş Federasyonu Yağlı Güreşten Sorumlu Asbaşkanı Mehmet Ayhan, Daire Müdürleri, STK temsilcileri ile Çankırı ve çevre illerden binlerce vatandaş katıldı.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1827 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

YAPRAKLI YAĞLI GÜREŞLERİ BAŞPEHLİVANI RECEP KARA” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    YAPRAKLI YAĞLI GÜREŞLERİ BAŞPEHLİVANI RECEP KARA
    https://www.itvhaber.com/yaprakli-yagli-guresleri-baspehlivani-recep-kara.html#.WVeIkTZzU0Y.twitter
    #Çankırı #Yapraklı #YapraklıYaylası #Geleneksel #YapraklıYağlıGüreşleri #ÜmitBalta #RecepKara #Başpehlivan #BaşpehlivanRecepKara #itvhaber