logo

Yargıtay Başkanı Seçimi Sonuçlandı, Yeni Başkan 37. Turda Seçildi

Yargıtay Başkanı Seçimi Sonuçlandı, Yeni Başkan 37. Turda Seçildi

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın dört yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yapılan başkanlık seçimlerinin 37. tur oylamasında yeni başkan seçildi.

Recep Kenan / itvhaber.com

Yargıtay Başkanlığı seçimindeki 37. tur oylamada 193 oy alan 3’üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez Yargıtay Başkanlığı’na seçildi.

Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020’de seçilen Mehmet Akarca’nın 4 yıllık görev süresi 24 Mart itibarıyla doldu.

Bu kapsamda Yüksek Mahkemenin 4 yıl boyunca görev yapacak yeni başkanını belirlemek için Yargıtay üyeleri 25 Mart Pazartesi günü sandık başına gitti.

Seçimin ilk 36 turunda hiçbir adayın, 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alamaması nedeniyle 37. tur oylaması yapıldı.

Son dakika bilgisine göre, yeni Yargıtay Başkanı olarak 37. tur oylamada 193 oy alan Ömer Kerkez seçildi. Son tur oylamada ise Mehmet Akarca 103 oy aldı.

ÖMER KERKEZ KİMDİR?

Ömer Kerkez, 1966’da Antakya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitiminin Antakya’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı ve bu bölümden 1988 yılında mezun oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1988’de mezun olan Kerkez, Hatay’da hakim ve savcı adayı olarak mesleğe başladı. Mezuniyetin ardından vatani görevini Trabzon’da tamamladı.

Sırasıyla Elbistan, Kozluk, Erzin Cumhuriyet savcılığı, Adalet Bakanlığı’nda tetkik hakimliği, Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdürlük ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Kerkez, 5 Temmuz 2017’de Yargıtay üyeliğine, 14 Şubat 2023’te ise Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanlığı’na seçilirken, Yargıtay Genel Kurulu’nca gerçekleştirilen Birinci Başkanlık seçiminde 14 Mayıs 2024’te Yargıtay Birinci Başkanı oldu. Ömer Kerkez evli ve 3 çocuk babasıdır.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ