logo

YAZ SAATİ UYGULAMASI BAŞLIYOR

saat_ayarSaatler ne zaman ileri alınacak? Yaz saati uygulaması ne zaman başlıyor? Saatler ne zaman ileri alınacak sorusunun yanıtını Bakanlar Kurulu kararı belirledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Türkiye’de yaz saati uygulaması kapsamında bu yıl saatler 26 Mart Cumartesi gününü 27 Mart Pazar gününe bağlayan gece 03.00’te 1 saat ileri alınacak.

RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI

Resmi Gazete’de yayınlanan, Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla saatlerin değişikliğine ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, saatler 27 Mart Pazar günü (Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece) 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınacak.

UYGULAMA 30 EKİM’E KADAR

30 Ekim’e kadar devam edecek Yaz Saati uygulamasının sona ermesi ile saatler 30 Ekim Pazar günü ise 04.00’ten itibaren bir saat geri alınacak.

AKILLI TELEFON VE MOBİL CİHAZLARA UYARI

Yaz saati uygulaması nedeni ile akıllı telefon kullanıcılarının bu tarihi beklemeden telefonlardan “otomatik tarih ve saat dilimini” aktif etmelerinde fayda olduğunu uyarısı geldi.

Geçtiğimiz yıl yaz saati uygulaması 26 Ekim’de sona erdi. Seçim nedeniyle saatlerin geri alınma tarihi 2 hafta sonraya, Kış Saati uygulaması 8 Kasım 2015’e ertelendi.

Seçim nedeni ile yaşanan zorunlu uygulama ile devre dışı bırakılan “otomatik tarih ve saat dilimi” seçeneğini iptalinin, mobil cihazların tarih ve saatlerinde uyumsuzluk yaşanmasına neden olabileceği belirtiliyor. Yetkililer devre dışı bırakılan “otomatik tarih ve saat dilimi” seçeneğinin tekrar aktif edilmesi gerekiyor.

UYGULAMA 27 MART PAZAR GÜNÜ

Türkiye’de, 1925’te çıkarılan Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun’a dayalı olarak uygulanan yaz saati uygulaması 27 Mart Pazar günü başlayacak. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 8 Kasım 2015 Pazar günü 04.00’dan itibaren 1 saat geri alınan saatler, 27 Mart Pazar günü 03.00’dan itibaren 1 saat ileri alınacak.

UYGULAMAYLA TASARRUF 1 MİLYAR KV/S   

Saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. Bütün bu değişimler, AB’deki saat düzenlemesine birlikte yapılıyor. İlkbaharda başlayıp sonbaharın ortasında biten 7 aylık uygulama ile 800 milyon-1 milyar kilovatsaat arasında elektrik tasarrufu yapıldığı tahmin ediliyor. Bu tasarruf miktarı orta ölçekli bir hidroelektrik santralin yıllık üretimine karşılık geliyor.

MESAİ SAATLERİ DEĞİŞİYOR

Yaz Saati uygulamasının başlaması ve saatlerin ileri alınmasıyla birlikte Türkiye’de memurların mesai saatleri de değişecek. İstanbul Valiliği kış saati uygulamasıyla birlikte memurların mesai saatlerini 08.00-12.00 ile 12.30-16.30 olarak belirlemişti.

Yaz saati uygulamasıyla birlikte çalışma saatleri 28 Mart Pazartesi gününden itibaren yeniden 08.30-12.30 ile 13.00-17.00 arasında olacak.

Etiketler: » » » » » »
Share
772 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

YAZ SAATİ UYGULAMASI BAŞLIYOR” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    YAZ SAATİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLIYOR?
    AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
    https://www.itvhaber.com/?p=89526
    #İleriSaat #YazSaati #KışSaati #YazSaatiUygulaması #KışSaatiUygulaması #SaatlerNeZamanİleriAlınacak #itvhaber #İleriSaatUygulaması