logo

Yeni Havaalanı ‘İstanbul Havalimanı’ Oldu İlk Etap Açıldı

Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak ve adı ‘İstanbul Havalimanı’ olarak açıklanan yeni havaalanının ilk etabı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle uçuşlara açıldı.

Yeni havalimanına “İstanbul” adının verildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Paha biçilmez bu şehre yaptığımız böylesine büyük eser, işte bunun için adını İstanbul verdik. Hayırlı olsun” dedi.

İstanbul’un yeni havalimanı Cumhuriyetin kuruluşunun 95. Yılında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

İstanbul’un yeni havalimanının açılış törenine dünyanın dört bir yanından 50’nin üzerinde devlet başkanı ve hükümet temsilcisinin yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve çok sayıda üst düzey davetli katıldı.

ERDOĞAN’A, GÜNÜN ANISINA BİNİŞ KARTI

Elektrikli araçla alanı dolaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Limak/Kolin/Cengiz/Mapa/Kalyon Ortak Girişim Grubu yetkililerinden bilgi aldı. Erdoğan, kullandığı elektrikli araçla bilet işlemlerinin yapıldığı THY kontuvarına giderek görevlilerle sohbet etti. Görevliler de Erdoğan’a, günün anısına biniş kartı verdi. Beraberindekilerle terminal binasında bir süre yürüyen Erdoğan, konuk liderlerle aile fotoğrafı çektirdi.

Törende, Okay Temiz ve Roman Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Orkestrası konser verdi. Yeni havalimanının tanıtım filmleri de ilk kez törende gösterilirken büyük beğeni topladı.

Erdoğan, konuşmasının ardından Limak/Kolin/Cengiz/Mapa/Kalyon Ortak Girişim Grubu yetkilileriyle fotoğraf çektirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ayrıca Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin minyatürü hediye edildi.

ERDOĞAN: “İSTANBUL ÜLKEMİZİN EN DEĞERLİ MARKASI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Havalimanı’nın açılışında katılımcılara, havalimanının lale figürlü, mimarlık ödüllü 90 metre yüksekliğindeki hava trafik kontrol kulesinin minyatürü şeklinde tasarlanan kürsüden seslendi. Erdoğan yaptığı konuşmada açılışı yapılan yeni havalimanının isminin “İstanbul Havalimanı” olduğunu açıklayarak; “İstanbul bizim sadece en büyük şehrimiz değil, aynı zamanda ülkemizin en değerli markasıdır. Paha biçilmez bu şehre yaptığımız böylesine bu büyük eser, işte bunun için adını ‘İstanbul’ verdik. Hayırlı olsun” dedi.

ATATÜRK HAVALİMANI BİRÇOK İHTİYACI KARŞILAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Havalimanı’nın tam kapasiteyle çalışmaya başladığında Atatürk Havalimanı’nın ticari seferlere kapanacağını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanımız, burası tam kapasiteyle hizmete girdiğinde ticari seferlere kapanacak olmakla birlikte havalimanı vasfını koruyacak. Gerek havacılık fuarları gerekse başka bir takım faaliyetler için Atatürk Havalimanı aynı isimle hizmet vermeyi sürdürecektir. Atatürk Havalimanının bu faaliyetler dışındaki alanları ise söz verdiğimiz şekilde millet bahçesi olarak İstanbul halkının kullanımına açılacaktır. Şu andaki kapalı alanları da inşallah ülkemizin, İstanbul’umuzun en büyük fuarı haline getireceğiz. Dolayısıyla orası Atatürk Havalimanı, burası ise İstanbul Havalimanı olarak isimlendirilecektir. Havalimanımızın ismi de hayırlı olsun.”

“İSTANBUL EN ÖNEMLİ TRANSİT MERKEZİ KONUMUNA GELDİ”

“Coğrafi olarak ülkemiz özellikle de İstanbul tarih boyunca hep stratejik bir konumda yer almıştır” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul Havalimanımızın hizmete girmesiyle Türkiye, kuzey, güney, doğu, batı aksları arasındaki en önemli transit merkez konumuna gelmiştir. Havalimanımız hitap ettiği bu geniş alanda 60 ülkeyi ve 20 trilyon dolarlık ekonomileri birbirine bağlıyor. Ülke olarak küresel ekonomilerin entegrasyonunda sahip olduğumuz kilit rolü bu havalimanıyla daha da ileriye taşıyoruz. Burası önemli bir hat, dolayısıyla biz İstanbul Havalimanı’nı sadece ülkemize değil, bölgemize ve dünyaya yaptığımız bir büyük hizmet olarak görüyoruz. İnşallah İstanbul Havalimanımız, insanları kavuşturup tanıştıracak, sevgiyi çoğaltıp, gönülleri abad edecek, ülkemize, bölgemize ve dünyaya hayırlı bir hizmet olmuştur” şeklinde sözlerini tamamladı.

Etiketler: » » » » » » »
Share
682 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ