logo

Zile Şeyh Köyü Muharrem Lokması Ataşehir’de Verildi

Zile Şeyh Köyü Muharrem Lokması Ataşehir’de Verildi

Tokat Zile Şeyh Köyü Eğitim ve Kültür Derneği,  Muharrem ayı Muharrem Lokması dualarla ikram edildi, Başkan Durmuş Acar ve dernek üyeler birlik beraberlik vurgusu yaptı.

Zile Şeyh Köyü Eğitim ve Kültür Derneğinin Muharrem Lokması dualarla ikram edildi üyeler birlik vurgusu yaptı.

İstanbul Zile Şeyh Köyü Eğitim ve Kültür Derneğinin bu yıl 2.’si olan Muharrem ayı lokmaları dualarla ikram edildi. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı yemeğe katılanlar arasında eski İstanbul Milletvekili CHP’li Kadir Gökmen Öğüt, Ataşehir CHP meclis üyesi Süleyman Karadağ ve yöre dernek yöneticileri katıldı yemekte kısa bir konuşma yapan dernek başkanı Durmuş Acar, birlik ve beraberliye vurgu yaparak üyelerden güç birliği talebinde bulundu.

Zile şeyh Köyü Eğitim ve Kültür Derneği geleneksel hale getirdiği Muharrem ayı lokmasına bu yıl 2.yaparak üyelerini bir araya getirdi Ataşehir Mustafa Kemal Mahallesinde bulunan ÇAZDER derneği lokalinde bir araya gelerek dualarla lokmalar ikram edildi. Muharrem ayı dolaysıyla verilen yemekler Kuru Fasulye, Pirinç Pilavı, Mercimek Çorbası, Ayran ve Tatlı olarak sunuldu yaklaşık. 150 üyenin bir araya geldiği yemekte yöre derneklerinin yanı sıra CHP eski İstanbul milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ve vatandaşlar katıldı. ERT Şah televizyonu genel yayın yönetmeni Erdal Yavuz’da davete icabet ederek derneğin faaliyetleri hakkında çekim yaparak derneğin sesi kitlelere duyurdu.

Yapılan dualarla ikram edilen lokmalar sonrası Dernek Başkanı Durmuş Acar kısa bir konuşma yaptı ve üyelerden güç birliği talebinde bulundu birlik beraberliğe vurgu yaptı, Acar, Muharrem ayı matem ayıdır Hz.Hüseyin ve Evlatlarının şahadete eriştiği gündür. Dolaysıyla matem ayında birbirimizi daha çok sevmeliyiz kenetlenmeliyiz” dedi.

Durmuş Acar konuşmasında, “-Şehrullahi’l-Muharrem- olarak meşhur olan, yani -Allah’ın ayı Muharrem- olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Allah’ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah’ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bu şekilde ifade edilmiştir.”

“Âşura Günü ise Muharrem’in 10. günüdür. Âşura Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir.”

“Hicrî Senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Âşura Günüdür. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Âşura Gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır.”

“Âşura Gününün Allah katında da çok seçkin bir yerinin olduğunu Fecr Sûresinin ikinci âyeti olan “On geceye yemin olsun” ifâdelerinin tefsirinden öğrenmekteyiz. Bazı tefsirlerimizde bu on gecenin Muharrem’in Âşurasine kadar geçen gece olduğu beyan edilmektedir” dedi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ