logo

Başkan İlgezdi ‘Belediye Başkanı Kentin İmar Planına Hayır Demez’

Başkan İlgezdi ‘Belediye Başkanı Kentin İmar Planına Hayır Demez’

Göreve geleli tek kavgasının “Ataşehir’in İmar Plan” olduğunu söyleyen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, www.itvhaber.com’a yaptığı açıklamada, “Mülkiyetin partisi yoktur.” Dedi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Söyleşide yaklaşan seçimlere yönelik “Aday mısınız?” sorusunu yönelttiğimiz Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, sorumuza; “Şu anda çok erken” yanıtını verdi.

BELEDİYE BAŞKANI KENT PLANLANIRKEN İMARA HAYIR DEMEZ

Mustafa Kemal ve Aşık Veysel mahalleleri imar planlarına “Adil Olmadığı” gerekçesi ile red verdiklerinin altını çizen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, belediye başkanının kent planlanırken imara hayır demeyeceğinin altını çizerek; “Hiç bir belediye başkanının kent planlanırken, bölgenin imarı yapılırken hayır deme şansı var mı?  Hayır deme şansı yok…” dedi.

“Vatandaş zannediyor ki; biz planları çıkarmıyoruz” diye konuşan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Recep Kenan aracılığı ile www.itvhaber.com’a yaptığı açıklamada, “Ben göreve geldiğim günden beri Büyükşehir ile sadece tek kavgam oldu; plan konusu. İmar planı için Büyükşehir’e yürüdük. Mülkiyetin partisi yoktur.” İfadelerine yer verdi.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Recep Kenan aracılığı ile www.itvhaber.com’a verdiği röportajda,  “Mustafa Kemal ve Aşık Veysel ile İçerenköy ve Küçükbakkalköy planları Kasım – Aralık gibi çıkıyor.” Dedi.

VATANDAŞIM BUYURSUN GELSİN; YENİSAHRA BARBAROS’TA RUHSATINI VEREYİM

Yenisahra ve Barbaros mahallelerinin imar planlarının çıktığının altını çizen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, muhtarlar toplantısında da hatırlattığını vurgulayarak, “Arzu eden vatandaşım buyursun gelsin. Ben Yenisahra Barbaros’ta ruhsatını vereyim.” Dedi.

BAŞTA İMAR VE MÜLKİYET, ATAŞEHİRLİLERİN MERAK ETTİĞİ SORULAR VE YANITLARI

Pandemi sürecinde sahada olamadığım, çalışmalara katılamadığım uzun süre sonunda www.itvhaber.com adına gerçekleştirdiğimiz ilk söyleşide Ataşehir’in en önemli sorunları arasında yer alan İmar ve mülkiyet konuları başta olmak üzere Ataşehirlilerin yanıtını merak ettiği soruları Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye sorduk.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal ilgezdi’nin makamında gerçekleştirdiğimiz söyleşide sorularımıza samimi yanıtlar aldık.

HAL VE GÜMRÜK GİTTİĞİ ZAMAN ATAŞEHİR DAHA YAŞANABİLİR ATAŞEHİR OLUR

Ataşehir’in en büyük sorununun “imar sorunu” olduğunu yineleyen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, yaptığı genel değerlendirmede, “Eğer Ataşehir’in imar sorunları 10 yıl evvel çözülmüş olsaydı bu gün bunların hiç birini konuşmazdık. Ne Yenisahra ve Barbaros bu noktada olurdu. Ne Mustafa Kemal Aşık Veysel, İçerenköy… Ben imar sorununun çözülmesini istiyorum. Baştan beri hep bunun takipçisi, oldum. Temennim imar sorununun bir an önce çözülmesi… Ataşehir’deki mağduriyetlerin bir an evvel giderilmesi gerekiyor. Hal sorununun çözülmesi gerekiyor. Hal ve Gümrüğün taşınması gerekiyor. Bunlar gittiği zaman Ataşehir tam bir Ataşehir Olur. Daha çağdaş, daha medeni, daha yaşanabilir bir Ataşehir olur. İnsanların beklentilerine de cevap verilmiş olur.” Ayrıntılarına yer verdi.

“TEMENNİM YENİSAHRA VE BARBAROS’TA HEMEN İNŞAATLARIN BAŞLAMASI”

Bölgedeki bazı maliklerin müteahhitlerle anlaşma yaptığını hatırlatan Başkan Battal İlgezdi, anlaşmaların da sağlıklı olmadığının altını çizerek, “Bütün firmalarla ben toplantı yapmama rağmen; ekonomik sıkıntıları olduğu, şu anda durumlarının iyi olmadığını, inşaata başlayamayacaklarını söylediler. Bir gerçek de var; Ataşehir’de şu an inşaat yoktur. Hiçbir mahallede inşaat yok. Temennim; bu mahallede sözleşmeleri düzeltip, yeniden bir protokol ile Yenisahra ve Barbaros’ta hemen inşaatların başlaması. Bölgedeki mağduriyetin bir an önce giderilmesidir. ” Şeklinde konuştu.

AVUKAT NEZDİNDE PROTOKOL, SAĞLIKLI BİR ANLAŞMA YAPSINLAR

Bölgede çalışma yapan müteahhit firmalarla toplantı yapacağını kaydeden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, bölgede yürütülen çalışmalar ile ilgili; “Bölgeden çalışma yapan firmalarla bir toplantı daha yapacağız. Kanaat önderleri ve müteahhit firmalarla toplantı yapacağım. Basını da çağıracağım. Genel durum ile ilgili bilgi alış verişi yapacağız. Şu anda bazı vatandaşlar orada yeni firmalar ile görüşüyor. Yeni firmalar ile görüşürken mutlaka bir avukat nezdinde protokol yapsınlar. Sağlıklı bir anlaşma yapsınlar. Mutlaka müteahhit firmalardan teminat alsınlar. Teminat almada asla kimse arsasını kat karşılığı vermesin.” Uyarısında bulundu.  

“MUSTAFA KEMAL VE AŞIK VEYSEL PLANLARINDA 1,5 EMSALE RED VERDİK BİZ…”

Mustafa Kemal ve Aşık Veysel mahalleleri imar planları ile ilgili de açıklama yapan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, bölgedeki plan çalışmasına “Adil Olmadığı” gerekçesi ile red verdiklerinin altını çizerek; “Hiç bir belediye başkanının kent planlanırken, bölgenin imarı yapılırken hayır deme şansı var mı?  Hayır deme şansı yok… Hemen yanında Yenisahra ve Barbaros’ta 2,5 Emsal verildi. Mustafa Kemal ve Aşık Veysel’e 1.5 emsal verildi. İki mahalle bitişik… Arada dere var. Oraya 2,5 emsal veriyorsun; niye buraya 1,5 emsal veriyorsun? 2,5 sene önce Mustafa Kemal ve Aşık Veysel planları gündeme gelince 1,5 emsale red verdik biz… Biz oraya da 2,5 emsal istedik. 1,5 emsal mevcut Mustafa Kemal ve Aşık Veysel mahallelerinin sorununu çözmüyor. Oranın yapılaşma ve zemin koşulları Yenisahra ve Barbaros’tan çok daha kötü. Orada mülkiyet yoktu. Tapuları sonradan verdik.” Red vermelerinin gerekçelerini açıkladı.

“EN AZ 2,07 VEYA 2,5 ARASI BİR EMSAL OLMASI GEREKİYOR”

Mustafa Kemal ve Aşık Veysel bölgesi yeni bir imar çalışmasının yapıldığını, İmar Komisyonunda durduğunu kaydeden Başkan Battal İlgezdi, “Biz Ataşehir Belediyesi olarak vatandaşlarla birlikte taleplerimizi ilettik. En az 2,07 veya 2,5 arası bir emsal olması gerekiyor. Bunun dışındaki emsal asla burayı kurtarmaz. Bölgenin planları şu anda İmar Komisyonunda duruyor. Bildiğiniz gibi İmar Komisyonu 5 Ak Partili ve 3 CHP’li üyeden oluşuyor. Çoğunluk Ak Parti’de… Burada herkesin üzerine düşen bir görev var. 1980 yılından beri burası mağdur bir bölge. Buraya da 2,5 yada 2,5’a yakın emsal verilmesi gerekiyor. İtirazlar değerlendirildikten sonra, beklenen emsal verilirse Mustafa Kemal ve Aşık Veysel mahalleleri imarı çözülmüş oluyor. Temennimiz bir an önce önümüzdeki ay bitmesidir. Hazır, imar komisyonu tamam dediği zaman sıkıntı yok…” Dedi.

“VATANDAŞLARIN TAPUSUNU VERECEĞİZ, SONRA İMAR ÇALIŞMASI YAPILACAK”

Mülkiyet sorunu olan Yeni Çamlıca, Mimar Sinan ve Mevlana mahallelerinde yürütülen çalışmalarda sona gelindiğine işaret eden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, mülkiyetle ilgili çalışmanın yılbaşında askıya çıkacağını kaydederek, “Vatandaşların tapusunu vereceğiz. Yeniçamlıca, Mimar Sinan ve Mevlana mahallelerinde mülkiyet sorunu çözülüyor. Mülkiyet sorunu olan 3 mahalle ile ilgili imar planı hazırlıkları yapılıyor. Kurum görüşleri istenmeye başlandı.  Tapudan sonra bölgenin imar planı çalışması yapılacak.” Sürdürdü açıklamasını.

“BÜYÜKŞEHİR İLE BİRLİKTE BÜRO AÇTIK,  FERHATPAŞA’DA İMAR ÇALIŞMASI YAPILIYOR”

Ferhatpaşa Mahallesi imar çalışması ile ilgili yaptığı açıklamada Büyükşehir ile birlikte büro açtıklarını ifade eden Başkan Battal İlgezdi, Büyükşehir ile birlikte imar planı alt yapı çalışmasının başladığını belirterek, “Ferhatpaşa’da şu anda imar çalışması yapılıyor. Emsal kaç olacağı yapılacak çalışma sonunda belli olacak.” Dedi.

“BEKLENTİMİZ; ÖNÜMÜZDEKİ AY İÇERENKÖY VE KÜÇÜKBAKKALKÖY PLANLARI ÇIKIYOR”

Uzun süredir imar planı ile ilgili olumlu bir gelişme bekleyen İçerenköy ve Küçükbakkalköy planı ile ilgili açıklama yapan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İçerenköy ve Küçükbakkalköy planının çıktığını, mahkeme kararıyla iptal edildiğini hatırlatarak, “İçerenköy 1989 yılında mağdur oldu. Mağduriyet halen giderilmedi. Bölgenin % 50’si yeşil alan. Yazık günah değimli? Artık bir an evvel imar sorunu bitsin diyor insanlar. İçerenköy ve Küçükbakkalköy planları çıktı. Mahkeme kararı ile  iptal edildi. Planlar şu anda Büyükşehir İmar komisyonunda. Bütün çalışmalar bitti. Beklentimiz; önümüzdeki ay İçerenköy ve Küçükbakkalköy planları çıkıyor.” Açıklamasını yaptı.

GÖNÜL İSTERDİ Kİ; MİLLET BAHÇESİ OLSUN. OLMADI…

Recep Kenan tarafından Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile www.itvhaber.com için gerçekleştirilen söyleşide Cumhurbaşkanlığı özelleştirme kararı olan Erenköy Gümrük Alanı ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Erenköy Gümrük Alanı’nın %70’i imara açıldı. %30’da yeşil alan, cami ve hükümet konağı olarak ayrıldı. Ben öncelikle şunun altını çizeyim: Millet Bahçesi taahhüdü benim değil. Başkaları yaptı. Onları ilgilendiriyor. Ben belediye başkanıyım. Kentin menfaatleri neyi gerektiriyorsa onun yanında olurum. Gönül isterdi ki; Millet Bahçesi olsun. Olmadı… Siyasal iktidar böyle uygun gördü, böyle yaptı. Biz plana itiraz etmedik. Planlar bu şekilde geçti. Bir an önce Gümrüğün de taşınmasını istiyoruz biz buradan.”

EKREM İMAMOĞLU İLE GÖRÜŞÜYORUM. SORUNU ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ

Hal ile ilgili İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüştüğünü kaydeden Battal İlgezdi İçerenköy Hali’nin taşınması ile ilgili açıklamasında şu ayrıntılara yer verdi:  
“Hal ile ilgili Büyükşehir Başkanımız Ekrem İmamoğlu ilke görüşüyorum. Orayı da çözmeye çalışıyoruz. Halin yeri için daha önce Sayın Kadir Topbaş tarafından ihalesi yapılmış. Çok sağlıksız bir yere yapılmış. Alt yapısı oluşmamış. Orayla ilgili sıkıntı var. Ben de Büyükşehir Belediye başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu ile görüşüyorum. Sorunu çözmeye çalışıyoruz.”

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ