logo

14 Haziran 2023

Yurt Genelinde Gök Gürültülü Sağanak Yağış Etkili Oluyor

Yurt Genelinde Gök Gürültülü Sağanak Yağış Etkili Oluyor

Yurt genelinde 6 bölgemizde yerel ve aralıklı sağanak, gök gürültülü sağanak yağış beklenirken, diğer bölgelerimizde parçalı ve yer yer çok bulutlu hava hakim olacak.

Recep Kenan/itvhaber.com

İstanbul’da parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı bir hava bekleniyor.

Marmara bölgesinde parçalı yer yer çok bulutlu geçmesi beklenen havanın kuzey ve doğu kesimlerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

4 BÖLGEDEKİ 20 İLDE SARI KOD UYARISI

Meteoroloji tarafından 4 bölgede yer alan 20 ilden; Sivas, Kırıkkale, Kırşehir, Kayseri, Konya, Karaman, Aksaray, Çankırı, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Ankara, Tokat, Amasya, Çorum, Ordu, Samsun, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak çevreleri için “Sarı Kod” uyarısı yapıldı.

ARALIKLI SAĞANAK VE GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Muğla,Aydın’ın iç kesimleri, Malatya, G. Antep ve Adıyaman çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BAZI BÖLGELERDE YAĞIŞLARIN YER YER KUVVETLİ OLMASI BEKLENİYOR

Yağışların Aksaray ve Giresun çevreleri ile zamanla Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu (Eskişehir çevreleri ile Ankara’nın kuzeybatı kesimleri hariç), Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Denizli’nin doğusu, Adana ve Gümüşhane çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI:
Sıcaklıklarda önemli bir değişiklik olmayacağı, İç ve batı kesimlerde mevsim normalleri altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR:
Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak eseceği tahmin ediliyor.

METEOROLOJİK UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların Aksaray ve Giresun çevreleri ile zamanla Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu (Eskişehir çevreleri ile Ankara’nın kuzeybatı kesimleri hariç), Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Denizli’nin doğusu, Adana ve Gümüşhane çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Paylaşın:
Etiketler: » » » »
#

SENDE YORUM YAZ