logo

1 Mayıs Olaylarında 24 Yaralı 203 Gözaltı

1 Mayıs Olaylarında 24 Yaralı 203 Gözaltı

taksim_1_mayis-İstanbul Valiliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamasında çıkan olaylarda 6 emniyet mensubu ve 18 göstericinin yaralandığı ve 203 gözaltının olduğunu duyurdu.

Recep Kenan / itvhaber.com

İstanbul Valiliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlama gerekçesiyle yasa dışı eylemleri belirlendiği iddiası ile 203 kişi gözaltına alındığını açıkladı. Yapılan açıklamada, olaylarda 6 emniyet mensubu ve 18 göstericinin yaralandığı belirtildi.

İstanbul Valiliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlama etkinlikleri için Avrupa Yakasında 4, Anadolu Yakasında 4 olmak üzere toplam 8 adet meydan kutlama ve etkinliklere tahsis edildiğinin belirtildiği açıklamada, bu alanlarda her hangi bir asayiş sorununun yaşanmadığı vurgulanıyor.

Kamuoyu ile daha önce paylaşılan nedenlerle, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlama ve etkinliklerinin Taksim Meydanı’nda yapılmasının uygun bulunmadığının hatırlatıldığı açıklamada, “Bununla beraber Taksim Meydanında sembolik anma etkinliklerine izin verilmiş bu çerçevede, İşçi konfederasyonları, siyasi partiler, meslek odaları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri anıta çelenk koymuş ve Kazancı Yokuşu’nda anma etkinliklerini gerçekleştirmişlerdir” deniliyor.

Valilik açıklamasında; “Ancak 1 Mayıs kutlamalarını bahane ederek, halkın huzur ve güvenini bozmak isteyen marjinal bazı gruplar Taksim Meydanına girmeye çalışmışlardır. Özellikle Taksim Meydanına gitmek isteyen bu grupların üst aramaları ve kontrollerinde çok sayıda patlayıcı ve yakıcı madde bulunmuş ve bunlara el konmuştur. Yapılan çalışmalar neticesinde saat 16.00 itibariyle;  2 adet ses bombası, 1 adet silah, 54 adet Molotof kokteyli,5 adet havai fişek rampası, 6 adet sapan, 6 adet maske, 1 adet telsiz ve 1 adet kar maskesi ele geçirilmiştir” ifadeleri yer alıyor.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ