logo

AHMET TELLİ ATAŞEHİR’DE ŞİİRSEVERLERLE BULUŞTU

AHMET TELLİ ATAŞEHİR’DE ŞİİRSEVERLERLE BULUŞTU

0Ataşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Ahmet Telli ile İmza ve Söyleşi” etkinliği, 2 Haziran 2016 Perşembe günü Ahmet Telli Çocuk ve Halk Kütüphanesi’nde düzenlendi.

Adına Ataşehir’de bir kütüphane açılan, toplumcu ve gerçekçi şiirin özgün şairlerinden Ahmet Telli ile düzenlenen etkinlikte, Ataşehirliler usta şair ile tanışma ve sohbet etme fırsatı bulurken aynı zamanda kendi sesinden şiirlerini dinlediler. Şiir dolu geceye Şenol Morgül de ud’uyla eşlik etti.

Düzenlenen imza ve söyleşi etkinliğinde Şair Ahmet Telli birbirinden değerli şiirlerini seslendirirken, yaşam görüşünü, şiirini ve edebiyatını besleyen öğeleri de okurlarıyla paylaştı.

Şiirseverler tarafından kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Telli şiire dair şunları söyledi: “Bence şiiri özgürleştirmek gerekiyor. Çünkü şiir sınıflandırıldıkça bizim zevkimizi bozuyor. Şiirleri hangi dile çevirirseniz çevirin aynısı gibi olmaz. Şiir başka bir dile çevrilemeyendir. Ana dilde şiiri okumak o yüzden çok önemlidir.”

Ahmet Telli, genç şairlerin güzel ve yaratıcı yazılar yazdığını fakat Türkçenin uluslararası bir dil olmamasından dolayı bir dezavantaj yaşadıklarını ifade etti. Biz dünya şairlerini okumayalım mı? diye soran usta Şair Telli, hiçbir şiirin kendi dilindeki anlamını vermeyeceğini kaydederek, her dilin başka dillere çevrilince karşılık bulmakta  zorlanacakları ifadeler olduğunu belirtti.

Gecenin sonunda Şair Ahmet Telli’ye Ataşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Volkan Aslan tarafından çiçek sunuldu.

 

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ