logo

Arguvan’ın Türküleri UNESCO Listesinde

Arguvan’ın Türküleri UNESCO Listesinde

arguvan-ilceMalatya’nın en küçük ilçelerinden sazıyla sözüyle adından söz ettiren Arguvan, Türküleriyle Unesco Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’nde yer almayı başardı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Arguvan’ın Türküleri UNESCO Kültür Mirası Listesine girdi. Anadolu’un kültürünü oluşturan türkülerin kaynaklarından olan Arguvan Türküleri ile Unesco kültür Mirası Listesi’nde yer aldı.

Yıllar içinde dilden dile dolaşarak günümüze gelen Hollywood filmlerinde yer alan Arguvan türküleri UNECO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde.

Türküleri ile yurt içinde ve yurt dışında büyük bir ilgi gören Arguvan Türküleri dünya sinemalarında önemli yeri olan Hollywood’da film müziği de olmuştu.

“Exodus: Tanrılar ve Krallar” filminde Hz. Musa’nın düğün sahnesinde bir Arguvan türküsü olan ‘Sunam’ türküsü çalınmıştı. Ramses’in üvey kardeşi olarak yetiştirilen Hz. Musa’nın Yahudi olduğunu keşfetmesiyle başlayan Arguvan türküsü “Sunam”ın film müziği olduğu hikaye, Musevilerin Mısır’dan çıkışını konu alıyor.

Kayıtlara geçen 500’ün üzerinde türküsü olan Arguvan ozanları ile de adından söz ettiriyor. Küçük yaştan itibaren türkülerle büyüyen ozanlar Arguvan türkülerini geçmişten günümüze taşınmasında etkili oluyorlar.

Arguvan Belediyesi’nin çalışmaları sonucu, Arguvanlı ozanların günümüze taşıdığı yüzlerce Arguvan türküsü Unesco Somut Olmayan kültür Mirası Listesi’ne girdi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ