logo

ATAŞEHİR BELEDİYE MECİLSİ’NDE ‘KİFAYETLİ TARTIŞMA’

atasehir_meclis_tartismaEkim Ayı toplantılarının ikincisini yapan Ataşehir Belediye Meclisi’nde yaşanan tartışmaları Ak Parti Grup Başkanvekili Arzık’ın “Kifayetli Tartışma” önerisi sona erdirdi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ataşehir Belediye Meclisi 2. Seçim Dönemi, 3. Yasama Yılı Ekim Ayı toplantılarının ikincisi Meclis 1 Başkanvekili Sadi Özata başkanlığında yapıldı.

img_0043

Gündemsi olarak toplanan Ataşehir Belediye Meclisi Genel Kurulu öncesi Siyasi Parti gurupları basına kapalı olarak toplanarak gündemi değerlendirdi.

Saat 17:00’da Sadi Özata Başkanlığında başlayan Ekim ayı toplantıları 3. Birleşmi gündemsiz olarak gerçekleştirildi. Toplantıya, Ak partili üye İsmail Levent’in iddiaları ve Abdulah Der’in cevabı sırasında yer yer tartışmaya dönen sataşmalar damga vurdu.

Gündem dışı söz ala Ak Partili üye İsmail Levent Kurban yerlerinin yeteri kadar temizlenmediği, kalıntıların üzerinin kireçle kapatıldığı iddiası ile gündem dışı söz alarak başladığı konuşması sırasında Abdullah Der ile yaşanan karşılıklı sataşmalar zaman zaman tartışmaya dönüştü.

img_0011

Tartışma ve sataşmaların uzaması sonrasında Ak Parti Gurup Başkan Vekili Mustafa Cevat Arzık tarafından yapılan “Kifayetli Müzakere” uyarısı ile tartışmalar son bularak oturum tamamlandı.

Açılışta meclis üyelerinin mazbatalarının yer almadığını hatırlatan Sadi Özata üyelerin mazbataların fotokopilerinin meclis başkanlık makamına iletilmesini istedi.

Muharrem ayında, içerisinde hikmetli günler barındırmasına rağmen teröre bağlı acıların da yaşandığına dikkat çeken Ak Partili üye İsmail Levent, gündem dışı aldığı sözle, bir daha böyle acıların yaşanmaması dileğinde bulunarak Muharrem ayın hayırlara vesile olmasını diledi.

img_0032

FERHATPAŞA’DA ENTERESAN ŞEYLER OLUYOR

Arka Sokaklar dizisine gönderme yaparak “Arka Mahalleler” nitelemesinde bulunduğu Ataşehir’in bazı mahallelerinin sorunlarına dikkat çektiği konuşmasında, depolama alanına döndüğünü iddia ettiği ve su havzası olduğunun da altını çizdiği Ferhat Paşa Mahallesi’ndeki kurban yerlerinin temizliğini gündeme taşıyan Ak Partili üye İsmail Levent, kurban yerlerindeki temizliklerin yeteri kadar yapılmadığını iddia etti; “Ferhatpaşa’da enteresan şeyler oluyor. Ferhatpaşa’da neler oluyor? Bütün kurban pazarları Ferhatpaşa’ya yönlendirildi. Lüks yerlerde Pazar açılmadı bu sene. Biz gittik temizliğinin yeterince yapılmadığını gördük. Ferhatpaşa su havzası. Bu pislikler bırakarak yağmurlarla barajlara aktı” dedi.

YENİ ÇAMLICA VE “KÖK TAPU”

Partisinin sorumlu olarak görevlendirdiği Ferhatpaşa Mahallesi’ni “mağdur ve mazlum” tanımlayan İsmail Levent çelik konstrüksiyon yapılara dikkat çektiği konuşmasını Yeni Çamlıca Mahallesi’nin imar çalışmaları ile ilgili “Kök tapu”ya dönüşmesinin ve tapulardaki ipoteklerin sorun yaşatacağına dikkat çekerek iptalini isteyerek sürdürdü.

img_0071

EMEKEVLER DAHA SONRA GÜNDEME GELECEK

Parklardaki büfeleri de gündeme taşıyan İsmail Levent, parklardaki büfelerin alan dışına taşarak vatandaşların parkları özgürce kullanmalarını engellediklerini ve “Emekevler’de kıyak bir kura çekimi olduğu” iddiaları ile Emekevler’i daha sonra gündeme getireceğini söyledi. Ataşehir Belediye Spor’un şampiyonluk hedefli haberlerine de dikkat çeken Levent, “dikkat edilseydi de 6 puan silinmeseydi daha iyi değimliydi?” diye sorarak konuşmasını tamamladı.

img_0008

TARTIŞMALARI SULANDIRMAYALIM

İsmail Levent’in konuşması sırasında Abdullah der ile karşılıklı yaşana sataşmalar yer yer gerginlik yaşatırken CHP Meclis grup Başkanvekili İlhami Yılmaz’dan; “Arkadaşlar meclis tartışmalarını sulandırmayalım.” uyarısı geldi.

img_0074

KURBAN PAZARI KARARI KOMİSYONDAN

Ak Partili İsmail Levent’e cevap vermek üzere söz alan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı ve CHP’li Meclis Üyesi Abdullah Der, İsmail Levent’in her sene kurban olayını gündeme getirdiğinin altını çizerek, “Geçen yıl da aynı şekilde gündeme geldi. Kurban yerlerini biz vermiyoruz. Kurban komisyonu olarak karar veriliyor. Son kararı Kaymakam veriyor. Buradan Kaymakam rant elde ediyor gibi bir anlam çıkmasın. Bunu yapan İsmail Bey… Her zaman böyle şeyler yapıyor. Kurban pazarları ile ilgili kararı 10 kişilik komisyon veriyor. Başkanı Kaymakamımız. Ataşehir Belediyesinden tek ben varım. Sağlık, ilçe tarım, kaymakamlıktan temsilciler var. Yetki kaymakam Bey’de… Şehir merkezinde olan kurban yerlerinin sıkıntılara neden olduğu gerekçesi ile bu yıl kurban pazarı yerleri Ferhatpaşa tarafında belirlendi. Komisyon olarak alına bu kararla hem kurban pazarı sayısı azaldı, hem de temizlik hizmeti daha iyi verildi. İsmail Bey diyor ki, üzeri kireçle örtülü. Tabii ki kireçle örtülecek. Havalar sıcak, temizlendikten sonra üstü de kireçlenecek ki; sinek ürememesin. Etrafa hastalık yayılmasın. İsmail Bey şunu bilsin; bu gün Ferhatpaşa’ya serdiğimiz beyaz kireç, önümüzdeki süreçte onun üzerine serilen “Beyaz Kireç” olacaktır” dedi.

img_0062

KADIN FUTBOL TAKIMINDA SIKINTI YOK

Kadın Futbol Takımı teknik yöneticisinin hata yaptığını, genç takım listesinin iki gün geç verildiğini ancak TFF’nin listeyi kabul ettiğini belirten Ataşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Abdullah Der; “A takımımızın hiçbir sıkıntısı yoktu. Bazı arkadaşların, futbol takımı olan bazı rakip belediyelerin, işin içine siyaset katarak; bizi küme düşürmeye çalıştılar. Maalesef güçleri yetmedi. Adalet yerini buldu. Geriye dönük 6 puanımız silindi. 2. Olarak tamamladığımız geçtiğimiz sezonu 3. Olarak bitirmiş kabul edildik. Önümüzdeki süreçle ilgili her hangi bir sıkıntı yok.

img_0024

“BİZ İZİN ALACAĞIZ” DEDİNİZ. 10 AY GEÇTİ…

İsmail Levent’in Yeni Çamlıca Mahallesi ile ilgili konuları dile getirdiğini ve konuyu yakından takip ettiği için cevaplama gereği gördüğünü kaydeden Sadi Özata, bir komisyon kurulduğunu, kurulan komisyonda birlikte görev aldıklarını kaydederek; “3 CHP Grubundan, 3 de Ak Parti Gurubunda arkadaşı komisyonda görev almak üzere davet ettik. Bir protokol yaptık. Geçen sene 5’inci aydan itibaren siz verilen taslak yazının Büyükşehir belediyesine iletilmesini öngördük. Bu yazıda; “1. Plan yetki yapma yetkimiz yok. 2013 yılından itibaren ilçelerden alındı. Bize 2 ay süreli plan yapma yetkisi verilsin. 2. Bize plan yapma yetkisi verilmezse İBB kendisi yapsın. 3. Ortak komisyon kuralım” dedik. Ve siz; “biz bu izini alacağız” dediniz. Aradan 10 ay geçti hala bir şey yok. Ortada bir netice yokken sipeküle etmenin anlamı yok. Çok konuşmak yerine berber gidelim anlatalım. Mülkiyet hususundaki 3 meseleyi halledelim” ifadelerini kullandı.

img_0020

UYGULANAMAYACAK YÖNTEM; “KÖK TAPU”YA GİDİLDİ

Bölge ile ilgili İBB’nin plana çalışması yaptığı yönünde iddiaların olduğunu kaydeden Sadi Özata, bölgede kök tapuya gidildiğini hatırlatarak; konunu yargıya taşınarak yapılan planın iptali gerçekleşirse bölgenin plan için en az 5 sene daha beklemek zorunda kalacağını ve kök tapunun uygulanamayacak bir yöntem olduğunu ifade etti.

MÜLKİYET SORUNUNU ÇÖZÜLMEDEN İMAR ZOR

Bölgede mülkiyet sorununun çözülmeden imar çalışması yapmanın imkansızlığının altını çizen Özata, İBB’nin plan yaparak askıya çıkarabileceğini ancak yapılan itirazlar neticesinde yürütmenin durdurulup palanın iptalinin yapılabileceğini böyle bir durumda en az 5 – 10 yıl yeni plan yapılamayacağını belirtti.

img_0009

İLHAMİ YILMAZ, “USÜLDEN” İTİRAZ ETTİ

Kireçlemenin belediyeye yapılmasını dile getirdiği konuşmasında “komisyonlara ne ihtiyaç var? Bu ilçenin bir belediye başkanı var” diye konuşan İsmail Levent’in konuşması sırasında CHP Grup Başkanvekili İlhami Yılmaz, başkan Sadi Özata’ya usül konusunda itiraz etti. “Arkadaşımıza söz verdiniz konuştu sözünü bitirdi. Tekrar söz vermenizin bir espirisi yok” şeklindeki itirazı üzerine tartışmaların ve sataşmaları arttığı görüldü.

“ŞOV YAPMASINDAN USANDIK. YETER ARTIK”

Başkan Battal İlgezdi’nin İBB Başkanı Kadir Topbaş ve  İstanbul Belediye Meclisi Ak Parti Gurup Başkanvekili ile görüştüğünü burada kendisinin üyelere anlatacağını ifade eden İlhami yılmaz, “İsmail Bey’in şov yapmasından usandık. Yeter artık”, diyerek başkanlığın da karşılıklı konuşmalara izin vermemesi gerektiğini kaydetti.

img_0100

“KİFAYETLİ MÜZAKERE” FAKAT; SORUNLARI TARTIŞMA YERİ MECLİS

Tartışmaların alevlenmesi üzerine söz alan Ak Parti Gurup Başkanvekili Mustafa Cevat Arzık, oturumun “Kifayetli Müzakere” gerekçesi ile gündeme geçilmesini talep ederken, iç tüzük gereği meclis üyesi arkadaşlarının gündem dışı söz alarak bölgeleri ve mahalleleri ile ilgili sorunları Meclis Gündemine taşıya bileceklerinin, medeni bir şekilde tartışan meclisin de çözüm üretebilmesi gereğinin altını çizdi.

MÜLKİYET ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMASIN

Arzık, Yeni Çamlıca ile ilgili toplantılar yapıldığını ancak mülkiyet üzerinden siyaset yapılmasının doğru olmadığını bu konuda Büyükşehirde iyi niyetli bir çalışma yürütüldüğünü, sorunun çözümü noktasında kendilerinin de müdahil olduklarını ifade etti.

Mustafa Cevat Arzık’ın bu önerisi üzerine gündeme geçen Başkan Sadi Özata, gündemde görüşülecek madde kalmadığı gerekçesi ile 12 Ekim 2016 Pazartesi günü Saat 17:00’da toplanmak üzere oturumu kapattı.

img_0013 img_0016 img_0017 img_0027 img_0036 img_0067 img_0084 img_0087 img_0098

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
5496 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ATAŞEHİR BELEDİYE MECİLSİ’NDE ‘KİFAYETLİ TARTIŞMA’” için 2 Yorum

  1. recep : diyor ki:

    ATAŞEHİR BELEDİYE MECİLSİ’NDE ‘KİFAYETLİ TARTIŞMA’
    AYRINTI HABERDE, TIKLAYINIZ
    https://www.itvhaber.com/?p=102144
    #BelediyeMeclisi #AkParti #MustafaCevatArzık #KifayetliTartışma #İsmailLevent #AbdullahDer #İlhamiYılmaz #CHP #KurbanYeri #YeniÇamlıca #KökTapu

  2. eski adı sosyal sekelerdi belediye evleridi şimdi ki adını bilmiyorum acaba oralar da kentleşme olacakmı inşallah olur bir an önce