logo

Ataşehir Belediye Meclis Toplantısında ‘Gezi Olayları’ Gündem Oldu

Ataşehir Belediye Meclis Toplantısında ‘Gezi Olayları’ Gündem Oldu

Ataşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantıları ilk turumu Meclis 1. Başkanvekili Kaya Uluyılmaz başkanlığında ve Gezi olayları tartışmalarıyla geçekleşti.

Recep Kenan /itvhaber.com

Ataşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantıları ilk turumu belediye hizmet binası konferans salonunda gerçekleştirildi.

Bu kadim topraklarda halkı için bedel ödediklerini ifade ettiği, Haziran ayındaki kayıplarımız Ahmet Arif, Orhan Kemal ve Nazım Hikmet’i saygıyla andığını ifade ederek Ataşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantılarının ilk oturumunu açan Meclis 1. Başkanvekili Kaya Uluyılmaz’ın konuşması sonrası ad okunarak yoklama yapıldı.

CHP’Lİ ÜYE TÜLAY UÇAR, GEZİ HATIRLATMASI YAPTI

Gündem dışı söz alarak henüz isminde bile anlaşılamadığını vurguladığı “Gezi Olayları” ile ilgili görüşlerini aktaran CHP’li Meclis üyesi Tülay Uçar, “Bu gün sizlere özel bir konudan bahsedeceğim. Üzerinden 11 sene geçmesine rağmen henüz isminde bile görüş birliğine varılamadı. Kimi Gezi olayları kimi gezi kalkışması diyor Kimi gezi isyan ediyor Kimi de gizli direnişi diyor olayın tanımı da verilen isme göre değişiyor. Benim için gez; annelerin kek yaparak getirdiği, birbirini hiç tanımayanların paylaştığı yer. Torununu eve götüremeyen büyük anne ve büyükbabaların ‘ben de sizinle kalıyorum’ dediği yer. Özellikle 12 Eylül’den sonra Siyasetle hiç ilgilenmediği düşünülen gençlerin ağacına, toprağına sahip çıktığı yer.” Dedi.

CHP’li üye Tülay Uçar, Gezi olaylarının 2014 yılında yargıya taşındığını hatırlatarak, “Asliye Ceza mahkemesinde 6 sanığa beraat karar verildi. Anlayamadığım şey şu ki; yeniden iddianame hazırlandı. Bir sanığa 4, 14 sanığa 18 yıl ceza verildi.” İfadeleri ile yargılamanın adil olmadığını iddia etti.

Tülay Uçar konuşmasını, “Gezinin; karşılıksız sevgi saygı ve paylaşım içeren festival yanını çok özlüyorum. Ancak biber gazı, gaz fişeği, tomalar ve saldırı içeren kısımlarını asla bir daha yaşamamızı diliyorum.” İfadeleri ile tamamladı.

GAZZE’DEKİ TABLO KORKUNÇ BOYUTLARDADIR

Milliyetçi Hareket Partisi Üyesi Güray Özay, Filistin ve Gazze’ye dikkat çektiği gündem dışı konuşmasında, “’Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır’ diyeceğiz ve susmayacağız. İsrail’in Filistinli masumlara yönelik kanlı saldırıları aralıksız devam etmektedir. Gazze’deki tablo korkunç boyutlardadır. Uluslararası Adalet Divanı geçen hafta aldığı bir kararla, özellikle Refah’a düzenlenen saldırının derhal durdurulması istendi. Fakat İsrail buna aldırış etmedi. Hukukun üstünlüğüne inandığını beyan eden ülkeler, uluslararası kuruluşların aldığı kararları yerine getirmeyen İsrail yönetimini uygulamalarına karşı sessiz kalmaktadır.” İfadelerine yer verdi.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA ÇİN EZİYETLERİNE VE İŞKENCELERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Doğu Türkistan’daki zulme de dikkat çeken MHP’li Üye Güray Özay, Konuşmasını Kurban Bayramı’nı da kutladığı konuşmasını, “Benzer şekilde Doğu Türkistan’da Çin eziyetlerine ve işkencelerine, asimile etme çabalarına maruz kalan soydaşlarımız başta olmak üzere; zulme uğrayan tüm mağdur insanların adına haksız ve hukuksuz savaşları lanetliyoruz. Savaş naraları arasında görevimiz zulme uğrayan masum insanların acısı ile buruk şekilde Eda edeceğimiz Kurban Bayramınızı, savaşların bir an önce son bulması ümit ve isteğiyle kutluyorum” şeklinde tamamladı.

AK PARTİ SÖZCÜSÜNDEN CHP’Lİ VEKİLLERE SUÇLAMA

Cumhuriyet Halk Partisi üyesi konuşmacıya yanıt için söz olan AK Parti grup başkan vekili Serdar Orhan, “Bir gezi parkı eylemi gerçekleşti. Bu ülkede gerçekleştiği ilk gün cidden masum 50-60 kişinin gerçekleştirdiği bir eylemdi. Ancak hemen ertesi günü bunu çıkar uğruna ilk başta Sırrı Süreyya Önder ile arasını da Cumhuriyet Halk Partisi’nden birkaç milletvekilinin katılımıyla enteresan bir eyleme dönüştü. Bizim buradan aldığımız yaralar malum. Kaç tane araba yakıldı. Kaç tane ambulans zarar gördü. Burada bazı isimlerden bahsediyorsunuz. Bunların ülkeye neden döndüğünü, neler yapmak istediğini biz gayet iyi biliyoruz. Gezide bazı terör örgütlerinin olayı farklı noktalara çekeceği görüldü. Biz hiçbir zaman bir bu zihniyete müsaade etmeyeceğiz.” Dedi.

SERDAR ORHAN, İÇKİ İÇKİLER İDİASINI YİNELEDİ

Ateistlerin namaz kılanların çevresinde cephe oluşturduğunu söz söyleyen Serdar Orhan, CHP’li üye Tülay Uçara’a yanıt olarak; “Aynı ateistlerin dediğiniz arkadaşlar Valide Camii’nde içki içip ayaklarını yere bastı” iddiasını ile gezi olaylarında yargılananlara en uygun cezanın verildiğini düşündüğünü kaydetti.

“CAMİDE ALKOL İÇTİLER” İDDİASINA YALANLAMA

AK Partili Serdar Orhan’ın “camide alkol içtiler”, “ayaklarıyla bastılar” iddialarının yalanladığını hatırlatan Meclis oturumu yöneten başkanı Kaya Uluyılmaz, “Milliyetçi Hareket Partisi adına söz alan meclis üyesinin Gazze ile ilgili düşüncelerine teşekkür ederim.” Dedi

İşgalci emperyalizmi kınayan Kaya Uluyılmaz, Gezi için, “Bu Halkın Demokrasi Çığlığıydı” sözlerine üzerine AK Partili Serdar Orhan’dan sataşma geldi. Sataşma ile başlayan gerilim giderek tırmandı.

BİRKAN BİROL YILMAZ: İKİ TARAF DÜŞÜNCELERİNİ İFADE ETTİ

Tartışmaların uzaması üzerine Cumhuriyet Halk Partisi meclis grup başkan vekili Birkan Birol Yılmaz iki tarafın düşüncelerini ifade ettiğini, Cumhuriyet Halk Partili üye Tülay Uçar’ın da Gezi ile ilgili düşüncelerini açık ve net bir şekilde ifade ettiğini hatırlatarak, karşılıklı sataşmalar şeklinde devam eden tartışmaların uzatılmasını istedi.

TARTIŞMALAR NEDENİYLE TOPLANTIYA 15 DAKİKA

Kaya Uluyılmaz, cami iddiaları ile ilgili,  caminin imamının doğruları söylemesi üzerine sürgün edildiğini hatırlattı. Karşılıklı sataşmaların sürmesi üzerine bir üyenin ara verme istemli sözlü önergesi üzerine meclis toplantısına 15 dakika ara verildi.

Aradan sonra yoklama ile başlayan ikinci birleşimde, gündemdeki maddelerin görüşmelerine geçildi. 7 madde olarak ilan edilen gündeme, 3 yeni ek madde eklenmesi oylanarak kabul edildi. gündemdeki 10 madde görüşülerek ilgili komisyonlara gönderilmesi 9 maddenin oy birliği, 4. Maddenin ise Ak Parti grubunun red oyu ve oy çokluğu ile ilgili komisyonlara gönderilmesi karara bağlandı.

Birleşimi yöneten Meclis 1. Başkanvekili kaya Uluyılmaz, gündemdeki maddelerin görüşmelerinin tamamlanması üzerine ve görüşülecek madde kalmadığı gerekçesi ile 06 Haziran 2124 Perşembe saat 15.00’de toplanmak oturumu kapattı.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ