logo

ATAŞEHİR HABİRE YAHŞİ TÜBİTAK BİLİM FUARI AÇILDI

habire_yahsi-bilim_fuar (1)Ataşehir Habire Yahşi Anadolu Lisesi öğrencilerinin deney ve buluşlarının sergilendiği, bu yıl üçüncüsü düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı okul salonunda açıldı.

Habire Yahşi Anadolu Lisesi öğrencilerinin deney ve buluşlarının sergilendiği ve bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdikleri TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı, okulun Laboratuar ve Spor Salonun da 3 gün süre ile izleyicilere ve öğrencilere açık olacaktır.

30 öğretmen 170 öğrenci ile 86 projenin yer aldığı fuarda, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Matematik ve Yabancı Diller olmak üzere dört alanda şekillenmiştir. Ayrıca Fizik, Kimya, Biyoloji laboratuarlarında, Resim ve Müzik atölyelerinde de uygulama etkinlikleri yapılmaktadır.

Fuarın açılışına; Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Milli Eğitim Şube Müdürü Ercan Metin, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

habire_yahsi-bilim_fuar (4)

habire_yahsi-bilim_fuar_acildi (1)Fuarın açılış konuşmasını yapan Habire Yahşi Anadolu Lisesi Müdürü İsa Boylu; “TÜBİTAK Bilim Fuarları, öğrencilerin kendi ilgi alanları doğrultusunda yaptıkları araştırmaların sonuçlarını sergileyebilecekleri bir ortam oluşturmayı amaçlanmaktadır. Gerçek hayattaki sorunlara çözüm bulunmasında, bilimin ve bilimsel çalışmaların önemini, öğrenciler tarafından uygulayarak ve yaşayarak öğrenmesini amaçlamaktadır. Bilim fuarları, okullarımızda yaşayarak, yaparak öğrenmenin itici gücüdür. Hızla gelişen dünyamızda bilime ve bilimsel düşünceye önem verme hayatın her alanında bir zorunluluk olarak kendisini göstermektedir.  Bu sebeple bu araştırma ve bilimsel projeleri sayesinde bilimin gelişmesi başarıya ulaşacaktır. Bu fuarların gelişerek yaygınlaşması, günümüz gençliğinin marka bir Türkiye yaratması için basamak olacaktır” dedi.

habire_yahsi-bilim_fuar_acildi (2)Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican da; “Çocuklarımız müfredat gereği yapılması gerekeni yapıyorlar. Genellikle anne babalar çocuklarının sınavlarda alacakları puanlara bakıyorlar. Ancak biz eğitimciler, müfredat ve akademi çalışmalardan hareketle öğrencilerimizin kendi özel yetenekleri ve ilgilerine göre hayata dair ne yapabiliriz, ya da bildiklerimizi öğrendiklerimizi nasıl geliştirebiliriz bunun derdindeyiz. Bu anlamda TÜBİTAK Bilim Fuarı projesi ile öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarmak için fırsatlar sunuyor. Habire Yahşi Anadolu Lisesi, öğrencilerinin özel yeteneklerini ortaya çıkaracak bu fırsatları değerlendirerek yıllardır iyi çalışmalar yapıyorlar. Hatta bu çalışmalar sadece bilim fuarı değil, değişik atölye çalışmalarıyla da zenginleştiriliyor. Bizimde öğrencilerimizden beklediğimiz sınava endeksli hayattan çok hayata endeksli bir öğrenim hayatı önceliyoruz ve vurgusunu yapmaya çalışıyoruz.  Bu anlamda ortaya konan bu çalışmalara katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

habire_yahsi-bilim_fuar (2)

habire_yahsi-bilim_fuar_acildi (3)

Son olarak konuşan Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu;  “ Habire Yahşi Anadolu Lisesi öğrencilerimizin geleceği ile ilgili gayretler sarf ediyor. İnsanın hayatta neye kabiliyeti ve merakı varsa, bunların üzerinde gayret sarf ederse daha iyi hedeflere ulaşır. Ailelerin arzu ve isteklerinden ziyade, kişinin kendi becerileri hayata daha çok ışık tutmalıdır ama tavsiyeleri de dinlemek lazım. Çünkü bazen insan kendi yeteneklerini göremeyebiliyor. Ben bu çocuklarımızın, ülkemizin, dünyamızın geleceğine ışık tutacak projelere imza atacaklarına inanıyorum. Bu projelerde emeği geçen, destekleyen herkesi tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

habire_yahsi-bilim_fuar (3)

Konuşmaların ardından protokol; Fizik, Kimya ve Biyoloji laboratuvarları gezerek öğrencilerin yaptığı deneyleri izlediler. Müzik Odası’ndaki dinletiden sonra Spor salonundaki TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı stantları gezilerek buluşlarıyla ilgili öğrencilerden brifing alındı.

habire_yahsi-bilim_fuar (5)

habire_yahsi-bilim_fuar_acildi (4)

Kaynak: İstanbulumGazetesi/Ali Bal

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
2196 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ATAŞEHİR HABİRE YAHŞİ TÜBİTAK BİLİM FUARI AÇILDI” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ATAŞEHİR HABİRE YAHŞİ TÜBİTAK BİLİM FUARI AÇILDI
    AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
    https://www.itvhaber.com/?p=90936
    #Ataşehir #HabireYahşi #AnadoluLisesi #Deney #Buluş #Sergi #TÜBİTAK4006 #BilimFuarı #ZaferKaramehmetoğlu #itvhaber #ErtuğrulBilican