logo

ATATÜRK ATAŞEHİR’DE TÖRENLE ANILDI

ata_anmaTürkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 77. Yıldönümünde Ataşehir Burçak Eyüboğlu Koleji’nde düzenlenen törenle anıldı. 

Recep Kenan/itvhaber.com

Batı Ataşehir Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumu sonrasında Saat 10:00’da başlayan anma töreni Ataşehir burçak Eyüboğlu Koleji’nde gerçekleşti.

Atatürk’ün ebediyete intikalinin 77. Yıldönümü ve Atatürk Haftası etkinlikleri kapsamında Habire Yahşi Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan programa; Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz ile Garnizon Komutanı Vekili Kd. Albay Abdülkadir Fehmi Bilgin, Ataşehir Müfütüsü Şakir Pinal, Ataşehir İlçe Emniyet Müdürü Oğuz Kaan, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Ataşehir İlçe milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Habire Yahşi Anadolu Lisesi Okul Müdürü İsa Boylu, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okul müdürler, STK kuruluş başkan ve yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

ata_anma_toren_10_kasim (42)

Günün anlam ve önemine dair konuşma, Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Ulusun varlığı, yaşamı tehlikeye uğramadıkça; savaş, cinayettir” sözünün sahibi adına kürsü kurulan, çağını aşan liderin evrensel barış diline dikkat çeken Habire Yahşi Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Seçil Oylukan tarafından yapıldı.

DÜNYA DEVLETLERİ ARASINDA SAYGIN NOKTAYA ULAŞTIRDI

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu büyük liderin ebediyete intikalinin 77. Yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak için bir arada olunduğunu vurgulayan Habire Yahşi Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Seçil Oylukan konuşmasında; Hayatını, milletinin mutluluğuna adayan Gazi Mustafa Kemal’in, yalnızca zorlu savaş meydanlarında kazandığı üstün başarılar ile değil; kurucusu olduğu devleti, yaptığı reformlarla siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda güçlendirerek; modern dünyanın milletleri ve devletleri arasında saygın bir noktaya ulaşmasını sağlamasıyla da büyük bir lider olduğunu kaydetti.

ata_anma_toren_10_kasim (47)

ÇAĞDAŞ UYGARLIK DÜZEYİNE ÇIKMAYI AMAÇ OLARAK BELİRLEDİ

Habire Yahşi Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmen Seçil Oylukan 20, yüz yılın başında Türk devletinin ulaşması gereken aşamayı eğitim, bilim ve teknoloji olara gören Atatürk’ün devletler ve milletler için tek kurtuluşun ekonomik bağımsızlıktan geçtiğini ve çağdaş uygarlık düzeyine çıkmayı amaç olarak belirlediğini kaydettiği konuşmasında: “Gazi Mustafa kemal, evrensel uyum ilkesi ve dünya barışı ülküsüne kendisini adamıştı. Zira o ‘Ulusun varlığı, yaşamı tehlikeye uğramadıkça; Savaş cinayettir’ diyerek ‘ Yurtta sulh cihanda sulh’ söylemiyle evrensel bir barış dili üretmiştir.  Yaptıkları ve söyledikleriyle ulusunu ve tüm insanlığı kucaklayan bir liderdir. Bugün tüm dünyanın büyük ve saygın bir lider olarak kabul ettiği Mustafa Kemal, verdiği mücadele ve kazandığı zaferlerle, elde ettiği başarıyı gençlere ve bu ülkenin genç ruhlu çalışkan nesillerine bırakmıştır.  Bu düşüncelerle Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz” dedi.

Habire Yahşi Anadolu Lisesi öğrencilerinden Kaan ERALP Atatürk Olmak adlı Şiir seslendirdi. Habire Yahşi Anadolu Lisesi Öğrencileri tarafından sahnelenen Mustafa Kemal Destanı isimli Oratoryo salondaki izleyicilerinin ilgisini çekti.

ata_anma_toren_10_kasim (17)

Atatürk’ün Son Zamanları Konulu Slayt ve Kısa Film Gösterimi sonrası öğrencilerden oluşan koro Müzik Öğretmeni Ayşe Sevil ÜNGÖR şefliğinde Atatürk’ün Sevdiği Şarkıları seslendirdi.

Turan ÇELEBİ Koordinatörlüğünde ATAFOLK ekibi Atatürk’ün sevdiği ve ustalıkla oynadığı bilinen  Zeybek Oyununu sahneledi.

Kaymakam Zafer Karamehmetoğlu’nun;”Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün vefatının 77. Yılında şükranla anıyoruz. Onu tanımak, anlamak, vatanı daha ileriye götürebilmek için, bilimde, teknolojide, edebiyatta ve her alanda daha çok çaba göstermek zorundayız.  Bu gayret ve azim bizim, milletimizin gönlünde fikrinde vardır. Onu parlatmak bize düşer. Geleceğiniz aydın olsun” sözleriyle düzenleyen ekibe teşekkür ettiği konuşması sonrası Atatürk’ü Anma Programı sona erdi.

Tören sonrası İsa Boylu’nun müdürü olduğu Habire Yahşi Anadolu Lisesi tarafından Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlanan; “Osmanlı Döneminden Belgelerle ATATÜRK” temalı sergi gezildi.

ata_anma_toren_10_kasim (55)

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1863 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ATATÜRK ATAŞEHİR’DE TÖRENLE ANILDI” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  ATATÜRK ATAŞEHİR’DE TÖRENLE ANILDI |
  İTV Haber:
  AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
  https://www.itvhaber.com/?p=79782
  #AtatürkÜAnmaTöreni #AtaYaSaygı #Atatürk #10Kasım #Cumhuriyet #AtatürkAnıtı #Tören #HabireYahşiAnadoluLisesi #MustafaKemalAtatürk #İsaBoylu #Ataşehir #BurçakEyüboğluKoleji