logo

Ayamama Islah Çalışmaları Tüm Hızıyla Yürüyor

Ayamama Islah Çalışmaları Tüm Hızıyla Yürüyor

İBB bağlı kuruluşlarından İSKİ’nin Ayamama Deresi’ndeki alanı ziyaret eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ıslah çalışmasında incelemede bulunarak, proje hakkında bilgi aldı.

İBB, Ayamama Deresi’nde sel ve taşkınları ortadan kaldıracak ıslah çalışmasını, üç farklı noktada sürdürüyor. Tamamlanmasıyla İstanbulluya rahat nefes aldıracak projede incelemede bulunmak ve süreci hızlı ilerletmek için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ıslah çalışması yapılan noktayı ziyaret etti.

İNSANLARI NEFES ALABİLDİKLERİ, SPOR YAPABİLDİKLERİ SİSTEM

Ayamama Deresi’nin çevre kirliliğine yol açan kısmının arıtma tesisine taşınması için yaptıkları çalışmanın çok kıymetli olduğunu kaydeden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ayamama Deresi’nin İstanbul için çok kıymetli bir yaşam alanına dönüşmesi için çalışma yürüttüklerini vurgulayarak. “İki yönlü bakıyoruz. Çok geniş bir kesitle Ayamama Deresi’nin Marmara Denizi ile buluşacağı yerdeyiz. Buradaki 25 metreye 4 metre yükseklik kesit. Ayamama Deresi’nin 21 Km uzunluğu var. Çevresinde Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece ilçelerimiz var. Yüzbinlerce insan için de çağdaş araçlarla bir ulaşım aksı. İnsanları nefes alabildikleri, spor yapabildikleri sistemi var etmek istiyoruz.” Dedi.

AYAMAMA ISLAH ÇALIŞMALARI ÜÇ KOLDAN SÜRÜYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bağlı kuruluşlarından İSKİ, altı ilçeden geçerek Marmara Denizine dökülen Ayamama Deresi’ndeki ıslah çalışmalarını devam ettiriyor. Kentin en uzun akarsularından Ayamama Deresi’nin geçmiş yıllarda taşması sebebiyle; İkitelli, Güneşli, Yenibosna, Ataköy semtlerinde birçok kez sel felaketleri yaşandı.

İBB, yaşanan bu afetlerin bir daha gerçekleşmemesi için Marmara Denizi – Dünya Ticaret Merkezi arası, Dünya Ticaret Merkezi – TEM Otoyolu arası ve TEM Otoyolu üstü bölgeleri olmak üzere üç ayrı noktada ıslah çalışması yürütüyor.  Kentin uzun yıllardır süregelen önemli bir sorununu giderecek proje alanında incelemelerde bulunmak için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 18.00’de ıslah çalışması yapılan noktayı ziyaret ederek bilgi aldı.

AYAMAMA, YAŞAM VADİSİ’NE DÖNÜŞECEK

İBB; Başakşehir, Sultangazi, Küçükçekmece, Bağcılar, Bahçelievler ve Bakırköy ilçelerinden geçen Ayamama Deresi’nin içerdiği sel riskini ortadan kaldırmak amacıyla ıslah projesi yürütüyor. Ana kolu 21 kilometre uzunluğa sahip Ayamama Deresi’nde geçmiş yıllarda 15.800 metrelik kısmın ıslahı tamamlandı. Geriye kalan 5.200 metrelik kısımda ise ıslah çalışması, atıksu kollektörü imalatları, kamulaştırma işlemleri ve imar uygulamaları devam ediyor.

Islah çalışmaları devam eden Ayamama Deresi ve çevresi süren çalışmanın tamamlanmasının ardından yepyeni bir çehreye kavuşacak. Yeniden düzenlenecek Ayamama, yaşam vadisine dönüştürülecek. Bölge halkı için cazibe merkezi olacak Ayamama Yaşam Vadisi’nde, yürüyüş-bisiklet yolları, yeşil alan, çocuk oyun alanları ve aktivite sahaları bulunacak. Ayamama Deresi ıslahının tamamlanmasının ardından Vadi’nin de 2021 yaz başında hizmete açılması planlanıyor.

HABERİN VİDEOSU TIKLAYINIZ

Ayamama Deresi Islah projesinde incelemelerde bulunuyoruz.

Ayamama Deresi Islah projesinde incelemelerde bulunuyoruz.

Ekrem İmamoğlu paylaştı: 6 Ağustos 2020 Perşembe

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ