logo

“BABEK ZENCANİ TÜRKİYE’DE RÜŞVET DAĞITTI”

baris_yarkadas_onerge (0-)CHP milletvekilleri, Babek Zencani’nin İran’daki yargılama sürecinde ortaya atılan “Türkiye’de 8,5 milyar dolar rüşvet dağıttığı” iddialarının araştırılmasını istediler.

Recep Kenan/itvhaber.com

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve arkadaşları verdikleri önergeyle Babek Zencani’nin, 26 duruşma süren İran’daki yargılaması sırasında gündeme gelen, “Türkiye’de 8,5 milyar dolar rüşvet dağıttığı” iddiaların araştırılmasını istedi.

Babek Zencani’nin, 22 ay ve 26 duruşma süren İran’daki yargılaması sırasında, “Türkiye’de 8,5 milyar dolar rüşvet dağıttığı” iddiaları basında çıkan haberlerde yer almıştı.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM’ye sunulan Araştırma Önergesi’nde;  İran’da idama mahkum edilen iş adamı Babek Zencani’nin, 26 duruşma süren yargılaması sırasında, “Türkiye’de 8,5 milyar dolar rüşvet dağıttığı” iddiaları yer aldı.

Araştırma önergesinin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“İran Petrol Bakanlığı’na ait 2,8 milyar dolar petrol parasını çalmakla suçlanan ve 30 Aralık 2013’te İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin talimatıyla tutuklanan Zencani, Ekim 2015’te yargılanmaya başlanmıştır. Zencani’nin yargılaması 22 ay sürmüştür. Tahran Devrim Mahkemesi’ndeki 26 duruşmanın 10’u Zencani’nin savunmasıyla geçmiştir. Zencani, 200 sayfa tutan geniş bir savunma yapmış, davanın sonunda yargıç Ebul Kasım Salavati tarafından idama mahkum edilmiştir. Zencani ile birlikte yargılanan 2 eski iş ortağı da idam cezasına çarptırılmıştır.

Duruşmalarda Zencani, ABD’de kara para aklamak, banka dolandırıcılığı gibi suçlardan tutuklanan Reza Zerrab’dan “Türkiye’deki kolu” olarak söz etmiştir.

Zencani’nin, İstanbul’da bin 500 kilo altınla yakalanan uçağın havalanması için rüşvet verdiğini anlattığı iddia edilmektedir. Ayrıca, İran’ın petrol paralarını Türkiye’deki ortağı Reza Zarrab’a verdiğini anlattığı yine iddialar arasındadır ve basına yansımıştır.  Basında çıkan haberlerde Reza Zarrab’ın ABD’ye gidişinin Zencani’nin yargılanmasıyla ilişkili olduğu belirtilmektedir.

İlgili haberlerde;

* Zencani’nin İran’ın petrol satışı için oluşturulan dev kayıt dışı ekonomideki para trafiğinin yüzde 20-25’lik kısmının “aklanma komisyonu” olarak dağıtıldığını, “kendi payının yüzde 2 olduğunu, komisyonun yüzde 5’inin Dubai’de, yüzde 5’inin ise Türkiye’de dağıtıldığını” anlattığı iddia edilmektedir.

*Mahkemenin bu konuda yönelttiği sorulara Zencani’nin “kendisine ait havayolu şirketleriyle Türkiye’ye soktuğu altın/paranın çıkarılması sırasında Türkiye’deki ortağı aracılığıyla Türk yetkililere yüksek miktarda rüşvet verildiğini” söylediği anlatılmıştır. Mahkemede Zencani’nin Türkiye’de rüşvet verdiği kişileri isim isim anlattığı ifade edilen haberde, “Türkiye’de dağıtılan rüşvetin toplam miktarının ise 8.5 milyar dolar olduğunu” iddia ettiği yer almıştır. Habere göre Zencani, bunun detaylarını Reza Zarrab’ın bildiğini ileri sürmüştür.

Ülkemizi son derece yakından ilgilendiren Babek Zencani’nin iddiaları ve 8, 5 milyar dolar rüşvetin çeşitli kişilere verildiği yönündeki haber  ve açıklamaların doğruluğunun tespiti amacıyla Anayasanın 98 inci, İçtüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz.”

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1373 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

“BABEK ZENCANİ TÜRKİYE’DE RÜŞVET DAĞITTI”” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    “BABEK ZENCANİ TÜRKİYE’DE RÜŞVET DAĞITTI”
    AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
    https://www.itvhaber.com/?p=90696
    #CHPMilletvekili #İran #Yargı #BabekZencani #TürkiyeDeRüşvetDağıttı #CHP #CHPİstanbul #itvhaber #BarışYarkadaş #RezaZarrab