logo

Canan Karatay ‘Meslekten Men Cezası Yok’

Canan Karatay ‘Meslekten Men Cezası Yok’

 canan_karatay - men-yokKardiyolog Prof. Dr. Karatay, hakkındaki iddiaları kabul etmeyip, 15 gün meslekten ihraç edildiği yönündeki açıklama ve haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yaptığı açıklamayla hamilelikte diyabet testinin zararlı olduğu yönündeki açıklamaları nedeniyle meslek ettiğine aykırı davrandığı gerekçesiyle 15 gün meslekten ihraç edildiği yönündeki açıklama ve haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Haberlere konu olan açıklama; “Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin İstanbul Tabip Odası’na müracaatı sonrası, Prof. Dr. Canan Karatay’ın 15 gün süre ile meslekten men edilmesine karar verildi” şeklinde yapılmıştı.

Beslemenin sağlıktaki önemi ile diyete farklı bakış getiren ve zaman zaman meslektaşlarına aykırı cesur çıkışlar yapan Kardiyolog Prof. Dr. Canan Karatay’ın bir süre önce yaptığı, “gebelikte şeker yüklemesi testinin zararlı olduğu, D vitamininin diyabet hastalığından koruduğu, çocuklara Türk kahvesi içirilmesinin yararlı olduğu” gibi tıbbi tavsiyeleri medyada tartışma konusu olmuştu.

İstanbul Tabipler Odası’ndan 15 gün meslekten Açıklaması

Bu tartışmaların ardından bazı internet sitelerinde “Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği şeker yüklemesi ile ilgili beyanatları nedeniyle Karatay hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ile İstanbul Tabipler Odası’na tıbbi deontolojli ve hekimlik meslek etiğini ihlal ettiği gerekçesiyle şikayetçi oldu. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu bu konularda açıklama yaparak Karatay’ın beyanatlarının aksini savundu. Suçlamalar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verilirken, İstanbul Tabipler Odası ise Karatay’ı 15 gün süreyle meslekten men etmiştir” denildi.

“EZBER BOZARIM AMA EZBERE KONUŞMAM”

İnternet sitelerindeki bu haberlere tepki gösteren Prof. Dr. canan karatay, eşi Ali Karatay ile tatil yaptığı Turgutreis Mahallesi, Akçabük Tatil Sitesi’nde avukatı Necati Keskin ile basın açıklaması yapıp, hakkındaki iddialara yanıt verdi. Yaklaşık yarım asırlık bilim insanı, kardiyolog ve öğretim üyesi olduğunu belirten Prof. Dr. Karatay, 15 gün meslekten ihraç edildiği yönündeki açıklama ve haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Prof. Dr. Karatay, “Bugüne kadar meslek yaşantım ile ilgili pek çok asılsız ihbar ve suç duyusu yapıldı. Ancak, hiçbir ceza almadım. Bu asılsız iddiayı yayanlar hakkında maddi ve manevi tazminat davası açacağım. Ezber bozarım ama ezbere konuşmam” dedi.

Karatay; “Benimle ilgili asılsız haber yapacaklarına, gitsinler ameliyatlarda bıçak parası alanların peşine düşsünler.”

“MÜVEKİLİMİN TÜM ÇALIŞMALARI BİLİMSEL ARAŞTIRMALARDIR”

Avukat Necati Keskin de İstanbul Tabib Odası yetkililerinin Karatay hakkında verilmiş bir karar bulunmadığını söylediğini anlattı. Keskin, “Müvekkilimin meslek hayatına ve kişilik haklarına yapılan bu saldırı elbette yanıtsız ve cezasız kalmayacak. Müvekkilimin yaptığı tüm çalışmalar bilimsel araştırmalar içerisindedir ve sadece Türkiye’de değil dünya çapında tıp alanında önemli kuruluşlar tarafından desteklenmektedir” dedi.

KAYNAK: MİLLİYET

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ