logo

CHP’den Zam Açıklaması: ‘Halka Ekonomik Soykırım Uyguladılar’

CHP’den Zam Açıklaması: ‘Halka Ekonomik Soykırım Uyguladılar’

CHP örgütleri, seçim sonrasında peş peşe gelen zamlara dikkat çekmek için, 81 il, 973 ilçe başkanı ve örgütün katılımı ile eş zamanlı yaptığı basın açıklaması yaptı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Cumhuriyet Halk Partisi örgütleri, 81 il ve 973 ilçede eş zamanlı olarak yaptığı açıklamayla, son zamanda yapılan ölçüsüz zamları eleştirerek; zamları ekonomik soykırım olarak nitelediler.

81 İL, 973 İLÇE BAŞKANI VE ÖRGÜTÜNDEN EŞ ZAMANLI AÇIKLAMA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) örgütleri, seçim sonrasında peş peşe gelen zamlara dikkat çekmek ve halkın sesine ses katmak için, 81 il, 973 ilçe başkanı ve örgütün katılımı ile eş zamanlı yaptığı basın açıklaması yaptı.

ÜLKEMİZİ DÜNYA SEFALET LİGİNDE İLK 10’A SOKTUKLAR

Türkiye geneli CHP  İl ve İlçe Örgütleri tarafından eş zamanlı olarak yapılan zamlara dikkat çekilerek, “Türkiye’yi uçuracağız. Ülkemizi dünyanın en güçlü ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız” diyenlerin ülkemizi dünya sefalet liginde ilk 10’a soktukları ifade edildi.  

HALKA EKONOMİK SOYKIRIM UYGULADILAR

Açıklamada, sosyal yardımlardan yararlanarak hayata tutunmaya çalışan hane sayısının 4,5 milyona çıkarıldığı vurgulanan açıklamada, “Halka ekonomik soykırım uyguladılar.” İfadeleri yer aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi İl ve İlçe Örgütlerinin Eş Zamanlı Basın Açıklaması:

Cumhuriyet Halk Partisi örgütlerinin bugün saat 11.30’da canımıza tak eden zamlara dikkat çekmek ve halkın sesine ses katmak için, 81 il, 973 ilçe başkanı ve örgütün katılımı ile eş zamanlı yaptığı basın açıklaması metni şöyle:

“Değerli basın mensupları ve bizi ekranları karşısında izleyen sevgili vatandaşlarımız;

Canımıza tak eden zamlara dikkat çekmek ve halkın sesine ses katmak için, Cumhuriyet Halk Partisi örgütleri olarak 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıyoruz.

AKP iktidarında iki Türkiye var. Biri Saray’ın Türkiye’si, diğeri ise vatandaşın Türkiye’si. Saray’ın Türkiye’sinde ‘Elektrik faturasını ödeyemedim, doğal gaza da zam gelmiş’ gibi dertler yok. ‘Ulaşım bedeli aldı başını gitti, bu bayramda köye bile gidemedik’ gibi halkın gündelik sorunları yok. Markete gidildiğinde ‘Bugün de et alamadık, peynir alamadık, süt bile alamadık, bu ayı nasıl çıkaracağız’ feryadı yok. Kira derdi yok, kiracının da ev sahibinin de mağdur olduğu düzenden haberleri dahi yok. Saray’da bebek bezlerine gelen zamların, tuvalet kâğıdındaki fiyat artışının, yağın, çayın, pirincin, soğanın günaşırı zamlanmasının yarattığı endişe yok. Çocuğunu okula aç göndermek zorunda kalan ailelerin, tenceresini kaynatamayan kadınların çaresizliği yok. Saray’ın şaşalı ışıklarından işsiz gençlerin sürüklendiği depresyon görünmüyor. Yoksulluk nedeniyle yıkılan yuvalardan yükselen feryat duyulmuyor. Açlıktan midesi guruldayan işçinin, emeklinin isyanı ulaşmıyor.

Saray’ın Türkiye’si, satamadığı için ürününü dalından toplamayan çiftçiden de zam üstüne zam gelen ürüne erişemeyen tüketiciden de bihaber. Halkın derdi, Saray’ın derdi olmuyor. Nasıl olsun ki? Saray’ın Türkiye’sinde; 5’li çeteler var, dolar bazında ihale alanlar var, dolarla gelir garantili yollar, köprüler, hastaneler yapanlar var, dolarla devlete borç para verenler var, 4-5 kurumdan birden maaş alanlar var. Vatandaşın Türkiye’si ise yangın yeri. Zam üstüne zam, vergi üstüne vergi, borç üstüne borç. ‘Türkiye’yi uçuracağız. Ülkemizi dünyanın en güçlü ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız’ dediler. Dünya sefalet liginde ilk 10’a soktular. Sosyal yardımlardan yararlanarak hayata tutunmaya çalışan hane sayısını 4,5 milyona çıkardılar. Halka ekonomik soykırım uyguladılar.

Erdoğan, ÖTV’yi artırma yetkisini ilk olarak akaryakıtta kullandı. Bir gece yarısı operasyonuyla akaryakıt 6 TL zamlandı. Şimdi bu zam, iğneden ipliğe her şeye misliyle yansıyacak. Enflasyon daha da coşacak. Çakma ekonomist, bozduğu ekonomiyi memura, işçiye, emekliye, vatandaşa yüklediği vergiler ve zamlarla düzeltmeye çalışıyor. Millete çay kaşığıyla verdiğini kepçeyle alıyor. 85 milyonu 5’li çetelere mahkûm ediyor. Kasası boşalmış, rezervleri erimiş, parasının değeri kalmamış, eşitlik liginde küme düşmüş bir ülkeye dönüştürüldük. Bu zulüm karşısında ezilen vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Bu yangını kimin çıkardığını biliyoruz. Türkiye’yi Neron’dan kurtaracak, yangını söndürecek olan parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Biz halkın partisiyiz. Saray ile halk arasındaki duvarı biz kaldıracağız. Halkın iktidarını biz kuracağız.”

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ