logo

Çörekçiler Köyü’nün ‘Devrez’ ve ‘Köprü’ Macerası

Çörekçiler Köyü’nün ‘Devrez’ ve ‘Köprü’ Macerası

Devrez Çayı’nın böldüğü, baharda azgın suların geçit vermediği Çankırı – Ilgaz Çörekçiler Köyü Muhtarı Ahmet Koca, köy bütçesi ve köy olanakları ile köprü yaptıklarını söylüyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Baharda sel suları ile azan Devrez Çayı sularını Asya ile Avrupa’yı bağlayan Boğaz’a benzeten Muhtar Ahmet Koca, “Yaşlı teyzelerin, amcaların ağabeylerin paçalarını sıvayıp, ayaklarını soyarak ya da basamaklardan atlayarak geçmeye çalıştıklarını görünce kalıcı bir köprü yapmaya karar verdim” diyor.

Çörekçiler’in Kaderini Etkileyen İki Önemli Faktör: “E-80” ve “Devrez”

Çörekçiler, Çankırı ili Ilgaz ilçesine bağlı E-80 Karayolu ve Devrez Çayı’nın ortadan ikiye böldüğü bir köy. Köyü ikiye bölerek ortasından geçen karayolu ve Devrez Çayı, geçmişten bu güne köye ve köylülerin yaşamına çeşitli kolaylık, konfor ve ekonomik katkı sağlamış.

Corekciler_kopru_devrez_ilgaz_cankiri (1-1)

“Çörekçileri İkiye Bölen E-80 Karayolu Azrail Olmuş”

Ancak bu katkı bazen de felakete dönüşmüş. Tam ortadan geçen ve otoban formuna çıkan 4 şeritli E 80 Karayolu çok sayıda eve ateş düşürmüş. Kara yolunda hızla giden araçlar köy içinde karşıdan karşıya geçerken tehlikeler yaşatmış köylülere. Kimi evden çocuk, kimi evden anne, baba, dede ve kardeş çok sayıda can almış trafik canavarı denilen “Azrail”. Bu günlerde yapılan karayolu alt geçiti bu tehlikeyi büyük ölçüde azaltmış.

“Devrez Çayı Geçtiği Yere Hayat Veriyor”

Yine köyü ikiye bölerek geçen Devrez Çayı köy ekonomisine; bağ – bahçe ve hayvanlarını sulamanın sağladığı olanaklar ile birlikte, çayda yaşayan tatlı su balık çeşitleri denizden uzakta olan Çörekçilerlilere beslenme çeşitliliği yaratmış.

Corekciler_kopru_devrez_ilgaz_cankiri (3)

“Baharda Azan Devrez Çörekçiler’e Felaket Yaşatmış”

Ancak, Devrez Çayı’nın da karayolu gibi Çörekçilerlilere yaşattığı felaketler var geçmişte. Köyün iki yaka arasındaki asıl ulaşımını sağlayan Devrez Çayı üzerindeki köprü, baharda yoğun yağış ya da eriyen kar suları ile azgınlaşan çayın azgın sularına karşı duramamış… Kimi zaman da üzerinde köylülerle… Bazen habersiz yakalamış.. Köylülerden can verenler olmuş azgın sel sularında. İki yaka arasındaki tek bağları olan köprülerine sahip çıkma, azgın sel sularına kurban vermeme mücadelesi verirken…

Corekciler_kopru_devrez_ilgaz_cankiri (11)

Betonarme Köprü İle Mutlu Son

Defalarca yenilenen/yinelenen Çörekçilerlilerin Devrez Çayı ile köprü serüveni, son olarak devlet tarafından yaptırılan ve büyük ölçüde ihtiyacı karşılayan betonarme köprü ile sona ermiş. Ayrıca dere yatağının ıslahı ile taşkınlarda da önemli ölçüde azalma olmuş.

“Karnı Geçirdiği” Mevkiin Köprü Macerasında da Sona Doğru…

Ancak;

Çörekçilerlilerin bir başka köprü mücadelesi var ki; belki de köy tarihi ile yaşıt. Köylülerin “Karnı Geçirdiği” adıyla andıkları, yine Devrez Çayı üzerindeki bir mevkii. Köylüler ile hayvanlarının bağ- bahçe, tarla ve ovaya geçit yeri. Köylüler bağ- bahçe, tarla ve ovaya giderken Devrez engelini aşabilmek için her yaz başı ağaç, tahta ve benzeri malzemelerden ilkel köprüler yapmış. Faka bu köprülerin ömrü kısa olmuş. Daha ilk sel ile birlikte Devrez’in azgın sularına teslim olmuş köprüler. Köprüsüz kalan genç – yaşlı köylüler suları yürüyerek; zaman zamanda büyük kayalar ile yaptıkları basamaklardan atlayarak geçmişler Devrez’i…

Bu günlerde, Karnı Geçirdiği mevkiinin macerası da köydeki diğer köprü macerası gibi sonlanacak görünüyor.

Corekciler_kopru_devrez_ilgaz_cankiri (8)

Muhtarı Ahmet Koca Öncülüğünde Betonarme Köprü

Çörekçiler Köyü Muhtarı Ahmet Koca öncülüğünde harekete geçen köylüler, bu sefer devleti beklemeden; Muhtarlık, köy ve köylülerin olanakları ile yeni bir köprü yaptılar. Karnı Geçirdiği mevkiine yapılan yeni köprü betonarme… Köylülerin yaya ve havanları ile bu mevkiden karşıya geçmelerine olanak sağlamış bile. Henüz köprü tamamlanmamış olsa da, Çörekçilerliler ve hayvanlarını; bağ- bahçe, tarla ve ovaya ulaşırken karşılarına çıkan Devrez engelini aştırıyor.

Muhtarlık Bütçesi ve Köy Olanakları İle Yapılıyor

Muhtarlık bütçesi ve köy olanakları ile birlikte 13 bin TL’yi bulan maliyeti kendilerinin karşıladıklarını söyleyen Çörekçiler Köyü Muhtarı Ahmet Koca, “İnşallah Devrez çayı üzerindeki bu köprü Çörekçiler köyüne hayırlı olur, hayırlı günlerde kullanırlar” temennisinde bulunuyor.

Corekciler_kopru_devrez_ilgaz_cankiri (5)

Devrez, Köyün Asya ile Avrupa’yı Bağlayan Boğazı

Baharda sel suları ile azan Devrez Çayı sularını, Asya ile Avrupa’yı bağlayan Boğaz’a benzeten Muhtar Ahmet Koca; yaşlı teyzelerin, amcaların ağabeylerin paçalarını sıvayıp, ayaklarını soyarak ya da basamaklardan atlayarak  Devrez’i geçmeye çalıştıklarını anlatığı köprü hikayesini şöyle özetledi;

Corekciler_kopru_devrez_ilgaz_cankiri (1-2)

Yatığımız Köprüler Sel Sularına Kapılıp Gitti

“Geçmişte dernek başkanlığım döneminde, selvi ağaçları ile yaptığımız seyyar köprü ile uzun süre iki yaka arasında geçişi sağladık. Bahar ve kış aylarında suyun yükseldiği zamanlarda, hareketli olan köprüyü kenara alarak korumaya çalıştık. Sular çekilip sakinleşince tekrar suyun üstüne alarak ulaşıma açtık.

Öncekiler gibi yatığımız o köprü de sel sularına kapılıp gitti. Benden önceki muhtarlar da yapmışlar ilkel köprüler. Hepsi de sele kapıldı. Muhtarlık dönemimde kalıcı olarak bir köprü yapmak istedim. İnşallah hayırlı olur.”

Corekciler_kopru_devrez_ilgaz_cankiri (7)Corekciler_kopru_devrez_ilgaz_cankiri (2)

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ