logo

Edebiyatçı  Şair Mehmet Başaran Yaşamını Yitirdi

Edebiyatçı  Şair Mehmet Başaran Yaşamını Yitirdi

mehmet_basaranKöy edebiyatı hareketinin şiirdeki en önemli isimlerinden birisi olarak gösterilen Mehmet Başaran hayatını kaybetti. Ünlü şair Başaran yaşamını yitirdi.

89 yaşında hayatını kaybeden şair Mehmet Başaran, köy edebiyatı hareketinin şiirdeki en önemli temsilcilerinden biri olarak gösterilmektedir.

Başaran’ın ölüm haberini Türk sanat müziğinin ünlü sanatçısı Onur Akay Twitter adresinden duyurdu. Akay, ‘Türk şiiri büyük ustasını kaybetti. Köy Enstitüleri’nden yetişen son şair Mehmet Başaran’ın mekanı cennet olsun’ yazarak ünlü şairin fotoğrafını paylaştı ve edebiyat dünyasına acı haberi verdi.

29 Haziran 2015 günü öğle namazını takiben Karacaahmet Şakirin Camii’nde kılınacak cenaze namazı sonrası Lüleburgaz Ceylanköy’e götürülecek olan Köy enstitüsü kökenli eğitimci şair Mehmet Başaran köy mezarlığına defnedilecek. defnedilecek.

Ünlü yazar ve şair Sunay Akın da twitter hesabından Mehmet Başaran’ın ölüm haberini, Başaran’ın şirinden bir bölüm paylaşıp; “Mehmet Başaran ustamızı kaybettik.. Köy Enstitüleri’nden yetişen kaç sanatçı kaldı?.. Anısına rahmet ve saygıyla…”  yazarak paylaştı.

Mehmet Başaran kimdir?

Şair ve yazar Mehmet Başaran 1926’da Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesindeki Ceylanköy’de doğdu. Kepirtepe Köy Enstitüsü’nü ve Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’nü bitirdi. Türkçe öğretmenliği yaptı ve Türkiye Öğretmenler Sendikası’nın kuruluş çalışmalarına katıldı, 1979’da emekli oldu. 1950’li ve 1960’lı yıllarda güçlenen köy edebiyatı hareketinin şiirdeki en önde gelen temsilcilerinden birisidir. İlk şiiri Köy Enstitüleri Dergisi’nde yer alan Başaran’ın çok sayıda kitabı vardır. 1970 TRT Sanat Ödülleri Yarışması başarı ödülünü alan şair, 1979 Orhan Kemal Roman Armağanı’na layık görülmüştür.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ