logo

ENGELLİLER VE KADINLAR MECLİS’İN ARALIK TOPLANTISINDA

meclis_aralik-0Sadi Özata başkanlığında Aralık ayı toplantılarına başlayan Ataşehir Belediye Meclisi Aralık ayının ilk oturumunda Ataşehirli engelliler ve kadınları misafir etti.

Recep Kenan/itvhaber.com

Gündeme başlamadan konukların selamlayan Sadi Özata söz vermesi üzerine Ataşehir Engelliler Dayanıma Derneği Başkanı Nevzat Ağbulut kürsüden meclise hitap etti. Ak Partili Meclis Üyesi ve Ak Parti Ataşehir Kadın Kolları Başkanı Neslihan Yurtdagül gündem dışı söz alarak 5 Aralık Kadın Hakları Günü ile ilgili düşüncelerini dile getirdi.

meclis_aralik-19 meclis_aralik-44

Aralık ayı toplantılarının ilk gününde söz ala Ak Partili üyeler Seçkin Koç ve Kaya Sönmez düşüncelerini meclis üyeleri ile paylaşırken Sönmez’in Örnek Mahallesi’ndeki CHP Genel Başkanı korumalarının açılışta bir vatandaşı darp etti iddiaları, kendisinin de orada olduğunu ifade eden Sadi Özata’nın açıklamaları ile asılsız olduğu ifade edildi. Sadi Özata, açılış sırasında provakatif amaçlı bağıran vatandaşın korumalar tarafından kalabalıktan uzaklaştırılarak Kültür Merkezi’nde sakinleştirildiğini kaydetti.

meclis_aralik-46 meclis_aralik-54

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Ataşehir Belediye Meclisini ziyaret eden Ataşehir Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Nevzat Ağbulut, derneğin ilçede engelliler için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verirken bu çalışmalarda kendilerine destek olan Ataşehir Belediyesi’ne ve Başkan İlgezdi’ye teşekkür etti.

meclis_aralik-20

Engelleri ortadan kaldırmak için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade eden Nevzat Ağbulut, engelli derneği olarak bu konuda herkesten katkı ve destekleri beklediğini söyledi.

meclis_aralik-26

Gündem dışı konuşmaların gündeme oturduğu Aralık Ayı toplantısında söz alan Ataşehir Belediye Meclisi Ak Parti Grup Sözcüsü Mustafa Cevat Arzık, aralık ayı toplantılarının hayırlı olmasını dileyerek; “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum. Aslında kutlama değil de duyarlı olmamız lazım. Ataşehir meclisi olarak da engelsiz bir dünya içinde hep birlikte el ele verip çalışmalar yapmalıyız” dedi.

meclis_aralik-38

Türkiye’de 9 milyon engellinin olduğunu kaydeden CHP’li Meclis Üyesi ve Engelliler Komisyonu Başkanı Süleyman Karadağ, her engelliye bir de refakatçinin olduğu varsayımından hareketle 18 milyon insanı doğrudan ilgilendirdiği sorun olduğunun altını çizdiği konu ile ilgili; “Türkiye’de 9 milyon engelli var. Birde bakıcısını düşünürsek 18 milyon eder ki ciddi bir oy potansiyeli. Eğer talepleriniz yerine getirilmezse oy gücünüzü kullanmanız gerekir. Onun için de birleşmeniz lazım. Birlikten güç doğar” diye konuştu.

meclis_aralik-31

Engellilerin sorunlarına dikkat çeken Süleyman Karadağ, engelli vatandaşların sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde değil her gün hatırlaması gereğinin altını çizdiği konuşmasında; “Şehirler, konutlar, parklar yapılırken engellileri ne kadar göz önünde bulunduruyoruz. Bütün belediyelerde engelli müdürlüğü kurulmalı, mutlaka engelli bakanlığı kurulmalı ve bütçesi de herkesten fazla olmalı. Kentler engellilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmalı” ifadelerini kullandı.

meclis_aralik-55

Engellilere yönelik konuşmalar üzerine söz alan Cevat Arzık, geçmişten günümüze engellilerin hakları üzerine örneklerde; “Engelliler Komisyonu Başkanı Süleyman Karadağ’ın engellilerle ilgili çalışmalar yaptığını biliyoruz. 2002 de engelli olarak maaş alan vatandaşlarımızın sayısı 262.378. Bugün bu sayı 1 milyon 200 bin. Hatta bütçe ile birlikte 1 milyon 500 bine çıkartılması düşünülmektedir. 2002 yılında 30 engelliye bir bakım elemanı düşerken, 2014 yılında 6 engelliye 1 bakım elemanı düşmektedir” ifadelerine yer verdi.

meclis_aralik-64

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 82. yıl dönümü dolayısıyla  5 Aralık Kadın Hakları Günü ile ilgili söz alan Ataşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili ve Sözcüsü  İlhami Yılmaz, Adana’da çıkan yurt yangında hayatını kaybeden çocuklara rehmet yakınlarına baş sağlığı dileyerek;  “Bugünün anlamı ve önemine binaen değerli varlıklarımız olan kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilişinin 82’inci yılı münasebetiyle Kadın Hakları Gününü kutluyorum” dedi.

meclis_aralik-66

CHP Gurup Başkanvekili ve Sözcüsü İlhami Yılmaz Engelliler Günü ile ilgili ise şu ifadelere yer verdi; “3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle ve engelli insanların yaşadığı sorunlar sadece kendilerinden değil, ailenin, çevrenin, toplumun kısacası tüm insanların ortak sorunu olsa gerek.  Engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulması ile mümkündür. Her birey engelli ya da engelli adayıdır. Bu gerçek bu konuda biraz daha fazla duyarlı olmamızı, ilgi göstermemizi gerektirir. Unutmayalım ki engeller bedende ya da zihinde değil, yürektedir.”

Engelliler, Kadınlar, Ataşehir Belediye Meclisi Aralık Toplantısı

Gündem dışı söz alan Ak Parti Meclis üyesi Neslihan Yurtdagül Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasının yıl dönümü nedeniyle yaptığı konuşmada; kadın, yaşayan bir toplumun, bir milletin en temel öğelerinden olduğunu ifade ederek; ” Türk kadını geçmiş yüzyıllardan günümüze üzerine düşen bütün görevleri başarıyla yerine getirmiştir. Nene Hatun, Halide Edip Adıvar gibi Kuvayı Milliye kahramanı kadınlarımız ve nezdinde tüm Türk kadınları seçme ve seçilme hakkına kavuşmuş ve siyasal hayatta katılımı hakkını almıştır” dedi.

Engelliler, Kadınlar, Ataşehir Belediye Meclisi Aralık Toplantısı

Türk kadınının, uzun yıllar verilen mücadele sonucunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘le; 1930 yılında belediye seçimlerine, 1933’te muhtarlık seçimlerine katılma hakkı elde etiğini kaydeden Neslihan Yurtdagül, 5 Aralık 1934’te de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadına milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanındığını kaydetti.

meclis_aralik-61 meclis_aralik-63

Ataşehir belediyesi ile ilgili Sayıştay raporu hakkında Belediye Meclis üyelerine bilgi veren İlhami yılmaz, Ataşehir Belediyesi düzenlilik denetim ve performans raporu olmak üzere iki bölüm halinde hazırlanan raporlarıyla ilgili; “Düzenlilik raporu 8 bölümden oluşmaktadır. Performans Raporu ise 6 başlık altında oluşmuştur. Yapılan denetim sonucunda Ataşehir belediyesine ilişkin ve raporun içeriğinde belirtilen mali raporun ve tabloların denetim görüşleri dayanakları bölümünde açıklanan nedenlerden dolayı, gelirler hesap aralığı hariç; tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varılmıştır. Diğer taraftan stratejik plan ve Performans faaliyet raporunun değerlendirilmesine ilişkin bulgularda ise herhangi bir denetim bulgusu tespit edilememiştir” ifadelerinin yer aldığını kaydetti.

meclis_aralik-12

Gündem dışı konuşmaların tamamlanmasından sonra gündemdeki 6 madde görüşülüp oylanarak ilgili komisyonlara havale dildi, beş maddenin de gündemde kalmasına karar verildi.

meclis_aralik-65

Gündemin tamamlanıp görüşülecek başka madde kalmadığını belirten oturumu yöneten Ataşehir Meclis Başkanvekili Sadi Özata 07.12.2016 Çarşamba günü saat 17:00’da toplanmak üzere oturumu kapattı.

meclis_aralik-2 meclis_aralik-3 meclis_aralik-8 meclis_aralik-9 meclis_aralik-9 meclis_aralik-10 meclis_aralik-11 meclis_aralik-33
meclis_aralik-68
meclis_aralik-70

Etiketler: » » » » » » »
Share
1110 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ENGELLİLER VE KADINLAR MECLİS’İN ARALIK TOPLANTISINDA” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ENGELLİLER VE KADINLAR MECLİS’İN ARALIK TOPLANTISINDA
    https://www.itvhaber.com/?p=107700
    #SadiÖzata #AralıkToplantısı #AtaşehirBelediyeMeclisi #AtaşehirliEngelliler #Kadınlar #Misafir #SadiÖzata #NeslihanYurtdagül #NevzatAğbulut