logo

ERDĞAN’IN DÖVİZ ÇAĞRISINA DESTEK ARTIYOR

ERDĞAN’IN DÖVİZ ÇAĞRISINA DESTEK ARTIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine başlayan dolar bozdurup Türk Lirasına dönme kampanyası hızla yayılıyor. Milli para kampanyasına İBB’de katıldı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Yaptığı çağrı üzerine vatandaşların döviz bozdurmasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında “Geçen cumadan bugüne dövizden TL’ye geçişte atılan adımlarda, halkımın attığı adımları takdirle karşılıyorum. Ama yeterli değil, milletim daha da yüklenmeli diye düşünüyorum” ifadelerine yer vererek kampanyanın daha da güçlenerek sürmesinin gereğine işaret etmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başkan Kadir Topbaş tarafından açıklanan kararla, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı doğrultusunda döviz tasarruflarını Türk lirasına çevirme kararı aldı.

VATANDAŞLAR VE KURUMLARDAN DESTEK VAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ve tasarrufların milli paraya çevrilmesi isteğini içeren kampanyalara vatandaşların yoğun ilgisinin yanı sıra kurumlardan da destek geldi.

Bireysel olarak kampanyaya katılan vatandaşların yanı sıra esnaflar da hem kendisi döviz bozdurdu, hem de vatandaşları çeşitli kampanyalarla döviz bozdurmaya teşvik etti.

Döv bozduran vatandaşlara berberler tıraş, lokantalar yemeği, fırınlar ekmeği, çiğ köfte ve ayran bedava verilirken; balıkçıdan bedava balık, el yapımı bıçak, zücaciye eşyası hediye ediliyor.

Ayrıca bir müzik gurubunun da 5 bin dolar bozduranın düğününde bedava sahne alacağını açıkladığı belirtiliyor.

AVM’LERDEN DESTEK

Armada Alışveriş Merkezi ile Panora Alışveriş Merkezi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk lirası kullanılması yönündeki çağrısına destek vermek amacıyla kira sözleşmelerini Türk lirasına dönüştürme kararı aldı.

İBB’DEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ÇAĞRISINA DESTEK

Bu konuda desteğini açıklayan kurumların önde gelelerinden biri de İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Başkan Kadir Topbaş tarafından açıklanan kararla İBB, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı doğrultusunda döviz tasarruflarını Türk lirasına çevirme kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tüm döviz tasarruflarını Türk lirasına çevirme kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine ülke genelinde başlatılan döviz bozdurma kampanyasına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) destek geldi.

Bu çerçevede İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla İBB ve bünyesindeki kurum ve kuruluşlar tüm tasarruflarını Türk lirasına çevirme kararı aldı.

Konuyla ilgili detayları kamuoyuyla paylaşan mali işlerden sorumlu İBB Genel Sekreter Yardımcısı Eyyüp Karahan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bağlı kuruluşlar İSKİ ve İETT’nin yanı sıra iştirak şirketlerinin toplam 41 milyon 753 bin 334 dolar, 455 bin 824 euro ve 393 sterlini Türk Lirasına çevrilmiş olacak” dedi.

DESTEK VERDİĞİNİ AÇIKLAYAN DİĞER KURUMLAR

THY: Türkiye çıkışlı Umre ücretleri TL olarak uygulanmaya başladı.

Milli Savunma Bakanlığı: Savunma Sanayi Destekleme Fonu’na ait 262.7 milyon dolar ve 31.3 milyon euroyu TL’ye çevirdi.

TSE: döviz cinsi varlıklarının tamamının Türk lirasına çevrildi.

Özelleştirme İdaresi ihalelerin TL üzerinden gerçekleştirileceğini belirtirken; 4,5G ihalesinin son taklidinin TL üzerinden yapılacağı açıklandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), doğalgaz dağıtım ihalelerine dolar yerine Türk Lirası cinsinden çıkma kararı aldı.

MİLLİ PARAYA DÖNÜN ÇAĞRISINA UYACAĞINI AÇIKLAYAN DİĞER KURUMLAR

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Borsa İstanbul, TMSF, PTT, NETA Holding, Laleli Sanayici ve İş adamları derneği, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB)

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ