logo

Harvard Üniversitesi Türk Akademi Üyesi’nden Önemli Buluş

Harvard Üniversitesi’nin “Genç Türk Akademi Üyesi” Dr. Canan Dağdeviren,  vücuda yapıştırılarak cilt kanserinin teşhisinde 10 saniyeden daha az sürede sonuç verebilen cihaz geliştirdi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Harvard Üniversitesi’ne “Genç Akademi Üyesi” olarak kabul edilen ilk Türk olan Dr. Canan Dağdeviren, cilt kanserinin teşhisini kolaylaştıracak, dövme gibi vücuda yapıştırılabilen ve 10 saniyeden daha az sürede sonuç veren cihaz geliştirdi.

Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği mezunu, Sivas asıllı Dr. Canan Dağdeviren, en yüksek oyla Harvard Üniversitesi’nin genç akademi üyesi seçildi. Dr. Canan Dağdeviren, Harvard üye kulübünün tarihinde seçilmiş ilk Türk Bilim Kadını oldu.

Türk fizik mühendisi Canan Dağdeviren yaptığı bilimsel çalışmalar ile dünyanın dikkat çeken bilim insanları arasında yerini almayı başardı. Medikal teknoloji alanında çalışarak pilsiz çalışan giyilebilir bir kalp çipi (PZT MEH) ve cilt kanserini teşhis eden bir cihaz geliştiren Dr. Canan Dağdeviren Forbes dergisinin 30 yaş altı bilim insanı listesinde yer almayı başarmıştı.

Forbes dergisinin “30 yaşından küçük 30 bilim insanı” listesine giren Dr. Canan Dağdeviren‘in bu çalışması Nature Materials dergisinde yayımlandı.

Dr. Canan Dağdeviren, bu önemli gelişmeyi bilimsel çalışmalarını sürdürdüğü Massachusetts Institute of Technology (MIT) Üniversitesi’nden tüm dünyaya duyurdu.

CİLT KANSERİNİ 10 SANİYEDE TEŞHİS EDEN CİHAZ

Dr. Canan Dağdeviren’in mucidi olduğu cihaz, yapıştırıldığı deriye basınç uygulayarak derinin mekanik özelliklerini tespit ederek özelliklerin kansere yakın olup olmadığını gösteriyor. Deri kanserinin belli olan mekanik özelliklerine uyan sonuçlar çıktığında, uzmanlar hasta için biyopsi ve diğer prosedürleri gerçekleştiriyor.

kanser şüphesi olan hastalar üzerinde denediği, biyopsi yapılarak doğrulama çalışmalarının da yapıldığı sonuçlarla biyopsi sonuçlarının bire bir örtüştüğü ifade ediliyor. Hızlı, ağrısız ve kolay bir yöntem olan derinin mekanik özelliklerini tespit ederek kanser testi yapan cihaz 10 saniyeden az bir sürede sonuç veriyor.

KANSER TEŞHİSİNE YENİLİK GETİREN CİHAZIN KULLANIMI

Derinin mekanik özelliklerini tespit ederek, verileri ile kanser teşhisinde yenilik getiren cihaz, dövme gibi vücuda yapıştırılabiliyor. Çıkarılıp başka bölgeye de uygulanabileceği belirtilen cihazın mucidi Dr. Canan Dağdeviren tarafından yapılan açıklamada, “Vücut bunu hiç hissetmiyor, çok ince. Elektriksel bağlantılarla verileri bilgisayarda topluyoruz. Sonra bir program sayesinde vücudun mekanik özelliklerini gösteren renkli bir harita ortaya çıkıyor. Renklerle vücutta anormallik olan bölgeyi çok küçük bile olsa gösteriyor” ifadelerine yer veriyor.

KANSER TEŞHİSİNE YENİLİK GETİREN CİHAZIN KULLANIMI

Derinin mekanik özelliklerini tespit ederek, verileri ile kanser teşhisinde yenilik getiren cihaz, dövme gibi vücuda yapıştırılabiliyor. Çıkarılıp başka bölgeye de uygulanabileceği belirtilen cihazın mucidi Dr. Dağdeviren tarafından yapılan açıklamada, “Vücut bunu hiç hissetmiyor, çok ince. Elektriksel bağlantılarla verileri bilgisayarda topluyoruz. Sonra bir program sayesinde vücudun mekanik özelliklerini gösteren renkli bir harita ortaya çıkıyor. Renklerle vücutta anormallik olan bölgeyi çok küçük bile olsa gösteriyor” ifadelerine yer veriyor.

Dr. Canan Dağdeviren Kimdir

Haziran 2007’de Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra tam burslu olarak Sabancı Üniversite’si Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Programı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2009 yılında ilk defa verilmeye başlanan Fulbright Doktora Bursu ile The University of Illinois at Urbana, Champaign’de (UIUC) Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nde doktora eğitimine başladı.

Prof. John A. Rogers danışmanlığında fizik, elektronik, kimya, malzeme, mekanik ve tıp alanlarının kapsamına giren esnek ve katlanabilir, deri üstüne yapıştırılabilir, giyilebilir elektronik aletler üzerinde çalışmalar yaptı. Doktora derecesini Aralık 2014’te aldı. Eylül 2014’te başladığı doktora sonrası çalışmalarını ise şu ana kadar tarihte çalışmalarına en çok referans verilmiş mühendis olan Robert Langer ile MIT’te sürdürüyor. Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyeliğine Türkiye’den seçilen ilk bilim insanı olan Dr. Canan Dağdeviren, Temmuz 2015’ten beri bu görevine de devam ediyor.

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEN KALP PİLİNİN MÜCİDİ

İnsan vücuduna kalıcı olarak yerleştirilebilecek piller üzerinde çalışmalar yürüten Dr. Canan Dağdeviren’in tasarlayıp tamamladığı çalışmada kalbin, akciğerin ve diyaframın hareketinden elektrik enerjisi elde eden ve bu enerjiyi depolayan, esnek ve çok ince bir piezoelektrik entegre malzeme geliştirildi. İnsan vücuduyla uyumlu plastik bir yüzeye tutturulan bu malzemenin kalınlığı bir saç telinin yüzde biri kadar ve kâğıt gibi katlanıp bükülebiliyor.

Arizona Üniversitesi Sarver Kalp Merkezi ile yürütülen ortak çalışmada geliştirilen esnek alet, kalplerinin büyüklüğü insanınkine yakın olan koyun, dana ve domuz üzerinde başarıyla denendi. Ayrıca canlı metabolizmasıyla uyumunu kanıtlamak amacıyla yapılan kontrol deneyinde, fare kas hücrelerinin alet üzerinde sorunsuz büyüyebildiği görüldü. 20 milyon kere katlanıp büküldüğünde dahi mekanik olarak sağlamlığını koruyabilen alet, 3,8 voltluk pile enerji depolayabiliyor. Tamamen esnek, kâğıt gibi katlanabilir ve bükülebilir alet, kıvrımlı hatlara sahip organlara bile uyum gösterebiliyor. Bu sayede enerji verimliliği yüksek ve organların hareketini sınırlamayan bir sistem oluşturulmuş oluyor.

Günümüzde kullanılan kalp pillerinin ömürleri 5-7 yıl ve pilin işlevini yitirmesi durumunda bütün mekanizmanın riskli bir ameliyatla değiştirilmesi gerekiyor. Bu çalışmayla geliştirilen cihaz kalp, akciğer veya diyafram ile kalp pili için gereken enerjiyi üretiyor. Bu sayede kalp pillerinin değiştirilmesi zorunluluğunu ortadan kaldırarak hayatlarını bu pillerle devam ettiren insanların yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde başarılı sonuçlar veren bu projenin insanlar üzerinde de en kısa zamanda denenmesi planlanıyor.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1468 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ