logo

HAYATİ YAZICI ‘BU DA BİZİM MODELİMİZ OLSUN!’

HAYATİ YAZICI ‘BU DA BİZİM MODELİMİZ OLSUN!’

Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanlığı, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın katılımıyla işadamları, esnaf ve STK temsilcilerini buluşturduğu “Birlik ve Beraberlik Gecesi” düzenledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

TBMM’nin feshi yetkisinin getirildiği eleştirilerini kabul etmediklerini, fesihle yenilenmenin farklı olduğunu belirten Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hayati Yazıcı, Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanlığı’nın “Birlik ve Beraberlik Gecesi”ndeki konuşmasında insan odaklı olmayan faaliyetlerin başarılı olmayacağını kaydetti.

Av.Mustafa Naim Yağcı ev sahipliğinde Ataşehir Sheraton Grand İstanbul’da düzenlenen Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanlığı “Birlik ve Beraberlik Gecesi”ne Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hayati Yazıcı ile birlikte Ak Parti Milletvekili Hasan Sert, Ataşehir’den sorumlu Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Altuğ Karataş, Ak Parti Ataşehir SKM Başkanı Sinan Ayrancı, Ak Parti Ataşehir Kadın Kolları Başkanı Neslihan Yurtdagül, Belediye Meclis Üyeleri, Ataşehir İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Milli Takımlar eski menajeri Can Çobanoğlu ve mahalle muhtarları katıldı.

SİYASİ LİDERLER BAŞKANLIK SİSTEMİ TALEP ETTİ

Önceki dönemde Erbakan, Türkeş, Özal ve Demierl’in de aralarında oluğu eski siyasi liderlerin başkanlık sistemi talebini dile getirdiğinin altını çizen Ataşehir İlçe Başkanı Av.Mustafa Naim Yağcı, güçlü Türkiye için önerdikleri Cumhurbaşkanlığı’nın kendisinin istikrar olan bir sistem olduğunu ifade ettiği açılış konuşmasından sonra sırasıyla Ataşehir’den sorumlu Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Altuğ Karataş ve Ak Parti Milletvekili Hasan Sert yaptıkları kısa konuşma ile referandum sürecini değerlendirdiler.

İNSAN ODAKLI OLMAYAN FAALİYETLER BAŞARILI OLMAZ

Kuruldukları günden bu yana sosyal devlet anlayışı ile siyaset yaptıklarını kaydeden Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hayati Yazıcı, konuşmasının başında insan odaklı olmayan faaliyetlerin başarılı olmayacağını kaydederek; bu güne kadar kuşatıcı bir siyaset izlediklerini, siyasi yelpazede milletin olduğu yerde yer aldıklarını kaydetti.

AK PARTİ TARİHİN TEKERRÜRÜNÜN ÖNÜNE GEÇTİ

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan krize de değine Hayati Yazıcı, Ak Parti’nin 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde izlediği politika ve gösterdiği karalılıkla tarihi tekerrür ettirmediğini, dünya tarihinde örneğinin olmadığını vurguladığı 15 Temmuz’da ise milletin dik durması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde karalılığı ile bir kez daha tarihin tekerrür etmesinin önüne geçildiğini ifade etti.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ”NE MHP’DEN SES GELDİ

Anayasa değişiklik çalışmaları sırasında öneri götürdükleri siyasi partilerden sadece MHP’den ses geldiğini ifade eden Yazıcı, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi” olara tanımladığı sitemde hükümet sorunu yaşanmayacağını, seçim tamamlanır tamamlanmaz kısa süre içinde hükümetin kurularak icraatlarına başlayacağını kaydetti.

TBMM’NİN FESİH İLE YENİLENME FARKLI

Meclisin fesih edileceği iddialarına da yanıt veren Yazıcı, fesihle yenilenmenin farkına işaret ederek, Cumhurbaşkanı’nın meclisi fesih değil, yenileme yetkisi olduğunu iddia etti.

BU DA BİZİM MODELİMİZ OLSUN

Referandum’da oylanacak Anayasa değişikliğinin eleştirilen maddelerinin muhalefet tarafından iyi okunmadığı, yada okudularsa anlayamadıkları veya art niyetli oldukları iddiasında bulunan Hayati Yazıcı, devlet yapısı ve rejim değişikliğinin olmayacağı sistemde; “Devletimiz üniter, demokratik, sosyal, hukuk devleti olarak kalacaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğü korunacaktır. ‘Nerde var bu model?’ diye soruyorlar. Olması mı lazım! Bu da bizim modelimiz olsun.

CUMHURBAŞKANI’NI MİLLET ADINA TBMM YARGILAYACAK

Cumhurbaşkanı’nın Yüce Divan’da yargılanmasının ön görüldüğü yeni modelde “Vatana İhanet“ suçundan yargılanabileceğini kaydeden Yazıcı, cezai sorumluluğunun olduğunu iddia ettiği yeni sistemde Cumhurbaşkanı’nı yargılamayı 3/2 oyla alınacak kararla millet adına TBMM’nin yapacağını kaydetti.

YETKİ KULLANAN HERKES HESAP VERECEK

Kanun adına yetki kullanan herkesin hesap vereceğini iddia ettiği yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde Cumhurbaşkanı dahil bütün işlemelere yargı yolunun açık olduğunu ifade eden Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, yürürlüğe girecek değişiklikle kararnamelere karşı Anayasa Mahkemesinin yolunun açıldığını vurguladı.

GENÇLERE SEÇİLME HAKKI, TEK YARGI

Seçme hakkı verilen 18 yaşındaki gençlere seçilme hakkının da getirildiğini kaydeden Yazıcı, Askeri yargıyı kaldırarak yargıda çok başlılığı bitirip tek yargı sistemini getirdiklerini söyledi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ