logo

İBB’DEN ‘İTAKSİ’LERDEKİ KAYITLARDA YENİ KARAR

Emniyet Müdürlüğü genelgesi ile İstanbul’da taksilerde ‘İTaksi’ uygulaması İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ağustos’tan itibaren görüntü kaydı başlayacak ses kaydı alınmayacak.

Recep Kenan/itvhaber.com

İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi), “iTaksi” projesinde Emniyet Genel Müdürlüğü Genelgesi doğrultusunda başlatılan taksilerde kamera kaydı ve depolaması kararına gelen tepkiler karşısında ““iTaksi” uygulamasında sadece görüntü kaydı yapılacağı, ses kaydı yapılmayacağı” açıklaması geldi.

Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesi ile kayıt ve depolamam zorunluluğu başlayacak İstanbul’daki taksilere kamera kurulumu sürüyor.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin ‘iTaksi’ projesi kapsamında günde ortalama 150 taksiye kamera takılırken, bugüne kadar montajı yapılan taksi sayısı 3 bini geçti. Ağustos ayı içerisinde hayata geçecek uygulamaya, güvenlik gerekçesiyle olumlu bakanların yanında, özel hayatın gizliliğinin ihlal edebileceği kaygısıyla karşı çıkanlar de var. Yapılan montaj çalışmaları, sokakta dolaşmaya başlayan “iTaksi” etiketi bulunan ticari taksi sayısındaki artış ile de gözlenebiliyor.

Bu kapsamda; TBMM İnsan Hakları İzleme Komisyonu Üyesi ve CHP PM Üyesi, İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ile birlikte bazı isimler yürütmenin durdurulması ve uygulamanın iptali talebi ile dava açtılar.

İBB yetkililerden verilen bilgiye göre görüntü kaydı yapacak ancak ses kaydı yapılmayacak olan İTaksi uygulamasında dikiz aynasının hemen üstüne yerleştirilen kameraların bulunduğu taksilerde iTaksi etiketler yer alıyor.

Taksi esnafı ve vatandaşlarını bir bölümü iTaksi’deki kayıt uygulamasından memnuniyetini dile getirilirken, diğer bir gurup ise, kayıtların amaç dışı kullanımı ve ilgililer dışında paylaşımı kaygısını taşıyor. Ayrıca uygulamayı “insan hakları” ve özel Hayatın Gizliliği ilkesinin ihlali” olarak niteliyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
745 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

İBB’DEN ‘İTAKSİ’LERDEKİ KAYITLARDA YENİ KARAR” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    İBB’DEN ‘İTAKSİ’LERDEKİ KAYITLARDA YENİ KARAR
    https://www.itvhaber.com/ibbden-itaksilerdeki-kayitlarda-yeni-karar.html#.WXhIN128pd8.twitter
    #EmniyetGenelMüdürlüğü #Genelge #İstanbul #Taksi #iTaksi #iTaksiUygulaması #İstanbulBüyükşehirBelediyesi #İBB #GörüntüKaydı #Ses Kaydı #Kayıt #itvhaber